RSS

Astra Sports Tourer

W pogoni za czynieniem z …

Supernowoczesny Opel ADAM S!

W środowisku branży motor…

Opel Zafira Family 1,8 Ecotec (1…

Prezentowany samochód: Op…

Opel Zafira Family 1,7 CDTI Ecot…

Prezentowany samochód: Op…

Opel Zafira Family 1,7 CDTI Ecot…

Prezentowany samochód: Op…

Opel Adam 1,4 Ecotec (100KM) M5 …

Prezentowany samochód: Op…

Opel Adam 1,4 Ecotec (100KM) M5 …

Prezentowany samochód: Op…

Opel Adam 1,4 Ecotec (100KM) M5 …

Prezentowany samochód: Op…

«
»

Najczęściej kradzione samochody w Polsce w 2015

kradzione-samochody-2015Zapraszamy do zapoznania się z listą najczęściej kradzionych samochodów w Polsce w 2015 roku. 2015 rok się rozpoczął, jednak liczba kradzionych samochodów w Polsce nie zmalała. Statystyki podają jednak, że z rokiem na rok w Polsce jest coraz mniej kradzionych samochodów. Dla porównania warto zaznaczyć, że w 1990 roku w Polsce kradziono około 70 tysięcy samochodów, co daje nam wynik prawie 200 aut dziennie!
Po 20 latach kradzież samochodów zmalała o około 80 procent. Dziennie jest kradzionych około 41 samochodów. Jest to wartość uśredniona.

W Polsce bezpiecznie

Warto zaznaczyć, że wbrew pozorom w Polsce jest dosyć bezpiecznie pod względem liczby kradzionych samochodów. Statystyki pokazują, że prawdopodobieństwo skradzenia samochodu w Polsce jest znacznie niższe niż w innych, o wiele bogatszych i bardziej rozwiniętych krajach. Wydaje się to dziwne, jednak statystyki mówią swoje.

Najgorzej jest w Danii, gdzie ofiarą złodziei padł co 241 obywatel. Podobnie jest w Szwecji, gdzie średnio co 257 obywatel stracił swój samochód w kradzieży. W Irlandii okradany jest ze swojego samochodu, co 438 mieszkaniec, natomiast w Finlandii jest to co 446 osoba, a u naszych zachodnich sąsiadów – w Czechach co 763 mieszkaniec.
Jak jest w Polsce? Polska pod tym względem zajęła pierwsze miejsce! W naszym kraju „tylko” co 2303 obywatel padł ofiarą kradzieży samochodu.

Jakie są metody kradzieży?

Jak podaje policja, obecnie najczęstszą metodą kradzieży samochodów jest łamanie elektronicznych zabezpieczeń a także kradzież kluczyków a następnie pojazdów. Coraz rzadziej stosowane są metody typu „na stłuczkę” w których to prowokuje się kierowcę do wyjścia z samochodu a następnie gdy wysiądzie, kradnie się samochód.

Ranking najczęściej kradzionych samochodów w Polsce w 2015 roku znajduje się poniżej:

 1. Volkswagen Golf
 2. Volkswagen Passat
 3. Audi A4
 4. Audi A6
 5. Audi A3
 6. Seat Leon
 7. Volkswagen Touran
 8. Honda Civic
 9. Ford Mondeo
 10. Toyota Corolla

Jak zatem widzimy, najczęściej kradzione w Polsce zarówno w 2015 roku jak i w latach ubiegłych są samochody niemieckie takich marek jak Audi czy Volkswagen. Wynika to z tego, że na „czarnym rynku” jest ogromne zapotrzebowanie na części do tych samochodów.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą samochodu?

Generalnie prawdopodobieństwo, że nasz samochód padnie łupem złodziei jest niewielkie. Prawdopodobieństwo to maleje, jeśli nasz pojazd jest jeszcze odpowiednio zabezpieczony.
Złodzieje omijają samochody zabezpieczone immobiliserem, blokadą kierownicy czy też skrzyni biegów. Po prostu nie chce im się bawić z tymi zabezpieczeniami, gdyż ich pokonanie zajmie za dużo czasu. Unikajmy też zostawiania w samochodzie w widocznych miejscach cennych przedmiotów takich jak torby z laptopem, telefonów a także zapasowych kluczyków.

3 comments

 1. Marek Reply

  A mi się wydaje, że ta lista się nie zmienia. Złodzieje kradną te samochody, na które jest zapotrzebowanie w półświatku. Czyli zakłady, które zaopatrują się w części lewe, wysyłają zapotrzebowanie do „osób z branży” złodziejskiej, ona zleca kradzież konkretnego modelu samochodu, potem ten samochód jest rozbierany na części i tak oto te części trafiają następnie do naszych, naprawianych samochodów. Nie ma się co oszukiwać, ale w 2015 roku wciąż najczęściej kradzionymi samochodami będą te, których w Polsce jest najwięcej, zatem tak jak autor napisał, będą to na pewno Audi, Volkswageny,Toyoty.

  I tak naprawdę nawet najlepsze zabezpieczenia w najdroższych samochodach nie pomogą, gdy złodziej się uprze i będzie chciał ukraść samochód. Dawniej właśnie było bezpiecznie, bo nie było tyle elektroniki i złodziej czasami musiał się natrudzić… Pamiętam jeszcze te czasy, blokady skrzyni biegów poprzez wsuwanie „bolca”, blokady kierownicy… a teraz to sama elektronika, która inną elektroniką jest pokonywana…

  Ot takie mamy czasy…

 2. Myrle Mischel Reply

  Extra article, thank you

 3. Wiesława Topa Reply

  Mało wiarygodne te stwierdzenia. Sądzę, że warto uważać i skontrolować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *