Jak sprawdzić VIN

Motoryzacja

Pracowałeś długi rok, brałeś nadgodziny, wracałeś przemęczony i niewyspany wstawałeś kolejnego dnia. Wszystko jednak nie bez przyczyny! W końcu spojrzałeś na stan konta i wiedziałeś, że to ten dzień. Włączyłeś najpopularniejsze serwisy aukcyjne i wpisałem model swojego wymarzonego auta. Po kilku godzinach przeglądania dowiedziałeś się tylko, że nigdy nie wiesz co kupisz, a informacji w opisach niewiele. Przeszukałeś fora i poznałeś tajemnicze słowo – VIN.

Numer VIN jest jak pesel naszego auta. Ustalając go możemy sprawdzić historię naszego nabytku czy upewnić się, że części, które kupujemy będą na pewno pasować do naszego modelu samochodu. To częsta praktyka wśród sklepów stacjonarnych, kiedy do tego samego modelu pojawia się w wynikach wyszukiwania wiele takich samych komponentów. Pojawia się więc pytanie – Jak sprawdzić WIN?

W ogłoszeniach często sam sprzedawca w ogłoszeniu dodaje informację o numerze VIN pojazdu, który sprzedaje. Czasami jednak o tym zapomina. Najszybszym sposobem uzyskania tego numeru jest wtedy dowód rejestracyjny pojazdu. Nie istotne czy oglądamy go na zdjęciu, czy mamy wzgląd do niego na miejscu kupna samochodu, zawsze znajdzie się w tym samym miejscu. Dowody rejestracyjne polegają podziałowi na komórki nazwane A, B, C itd. Interesująca nas rubryka ma sygnaturę E. To tam właśnie znajdziemy kod VIN zazwyczaj zaczynający się trzema wielkimi literami. Całość powinna mieć siedemnaście znaków.

Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni, że dany dowód rejestracyjny należy do obecnie oglądanego pojazdu lub po prostu nie chce ci się wracać do domu po zostawionym tam dowód rejestracyjny, warto znać kilka najczęstszych miejsc w jakich producenci umieszczają kody VIN pojazdów.
Najczęstszym miejscem umiejscowienia tak zwanej tabliczki znamionowej na której znajduje się między innymi kod VIN jest słupek B to jest słupek podtrzymujący dach pomiędzy przednimi a tylnymi drzwiami. Widoczny jest dopiero po ich otworzeniu. Często też producent umieszcza VIN pod maską np. na podszybiu czy rozpórce z przodu auta trzymającej w ryzach oba nadkola. Jeżeli widzimy jakiekolwiek nacięcia czy ślady szlifowania numeru VIN na aucie warto porzucić pomysł kupna danego samochodu. Zgodność VIN-u znajdującego się na tabliczce znamionowej/pod maską z tym na dowodzie rejestracyjnym jest bardzo ważna. Może uchronić nas przed oszustwami oraz problemami wynikającymi z tej różnicy.

Podsumowując – warto wiedzieć jak sprawdzić WIN w swoim, a także potencjalnie następnym aucie by mieć pewność co do legalności pochodzenia pojazdu czy po prostu ułatwić sobie zamawianie części przez Internet.

Motoryzacja
Jaką wybrać powłokę ceramiczną na lakier?

Powłoki ceramiczne na lakier samochodowy to preparaty mające zabezpieczyć lakier samochodowy przed objawami starzenia (jak matowienie) oraz przed czynnikami zewnętrznymi (np. ptasie odchody, kwaśne deszcze czy inne). Jak długo powłoka utrzymuje się na lakierze? Producenci powłok podają zazwyczaj trwałość ceramiki na lakierze w latach. według ekspertów podana trwałość pozwala ocenić …

Motoryzacja
Czy wiesz jak wygląda przegląd samochodu?

Co roku odwiedzasz stację kontroli pojazdów, ale czy wiesz, co tak naprawdę jest tam sprawdzane? Skoro jesteś kierowcą, to nie zdziwi Cię fakt, że każdy samochód, potrzebuje kontroli pod względem bezpieczeństwa. Zastanawiało Cię kiedyś, co dokładnie jest badane podczas takiego przeglądu? Zacznijmy od tego, jak często wymagany jest przegląd? W …

Motoryzacja
Dlaczego zostaje zaniżona wartość auta przy szkodzie całkowitej?

Obniżenie wartości pojazdu przy kasacji. Warto zacząć od doinformowania. Na początek, pojazd zostaje wyceniony niżej, niż był sprzedany obecnemu właścicielowi, ponieważ przy sprzedaży brane są pod uwagę zalety, jakie w posiada w swojej budowie. Natomiast nie można tego powiedzieć o pojeździe, który został uszkodzony. Jego wartość rynkowa spadła, gwarancja producenta …