Jak sprawdzić VIN

Motoryzacja

Pracowałeś długi rok, brałeś nadgodziny, wracałeś przemęczony i niewyspany wstawałeś kolejnego dnia. Wszystko jednak nie bez przyczyny! W końcu spojrzałeś na stan konta i wiedziałeś, że to ten dzień. Włączyłeś najpopularniejsze serwisy aukcyjne i wpisałem model swojego wymarzonego auta. Po kilku godzinach przeglądania dowiedziałeś się tylko, że nigdy nie wiesz co kupisz, a informacji w opisach niewiele. Przeszukałeś fora i poznałeś tajemnicze słowo – VIN.

Numer VIN jest jak pesel naszego auta. Ustalając go możemy sprawdzić historię naszego nabytku czy upewnić się, że części, które kupujemy będą na pewno pasować do naszego modelu samochodu. To częsta praktyka wśród sklepów stacjonarnych, kiedy do tego samego modelu pojawia się w wynikach wyszukiwania wiele takich samych komponentów. Pojawia się więc pytanie – Jak sprawdzić WIN?

W ogłoszeniach często sam sprzedawca w ogłoszeniu dodaje informację o numerze VIN pojazdu, który sprzedaje. Czasami jednak o tym zapomina. Najszybszym sposobem uzyskania tego numeru jest wtedy dowód rejestracyjny pojazdu. Nie istotne czy oglądamy go na zdjęciu, czy mamy wzgląd do niego na miejscu kupna samochodu, zawsze znajdzie się w tym samym miejscu. Dowody rejestracyjne polegają podziałowi na komórki nazwane A, B, C itd. Interesująca nas rubryka ma sygnaturę E. To tam właśnie znajdziemy kod VIN zazwyczaj zaczynający się trzema wielkimi literami. Całość powinna mieć siedemnaście znaków.

Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni, że dany dowód rejestracyjny należy do obecnie oglądanego pojazdu lub po prostu nie chce ci się wracać do domu po zostawionym tam dowód rejestracyjny, warto znać kilka najczęstszych miejsc w jakich producenci umieszczają kody VIN pojazdów.
Najczęstszym miejscem umiejscowienia tak zwanej tabliczki znamionowej na której znajduje się między innymi kod VIN jest słupek B to jest słupek podtrzymujący dach pomiędzy przednimi a tylnymi drzwiami. Widoczny jest dopiero po ich otworzeniu. Często też producent umieszcza VIN pod maską np. na podszybiu czy rozpórce z przodu auta trzymającej w ryzach oba nadkola. Jeżeli widzimy jakiekolwiek nacięcia czy ślady szlifowania numeru VIN na aucie warto porzucić pomysł kupna danego samochodu. Zgodność VIN-u znajdującego się na tabliczce znamionowej/pod maską z tym na dowodzie rejestracyjnym jest bardzo ważna. Może uchronić nas przed oszustwami oraz problemami wynikającymi z tej różnicy.

Podsumowując – warto wiedzieć jak sprawdzić WIN w swoim, a także potencjalnie następnym aucie by mieć pewność co do legalności pochodzenia pojazdu czy po prostu ułatwić sobie zamawianie części przez Internet.

Motoryzacja
Ile kilometrów wytrzymują opony letnie?

Opony samochodowe to kluczowy element gwarantujący bezpieczeństwo jego użytkownikom. To właśnie ten element samochodu jako jedyny ma bezpośredni kontakt z powierzchnią drogi. Dlatego też warto zadbać o to, aby opony naszego samochodu zawsze były w jak najlepszej kondycji. Ile kilometrów zazwyczaj wytrzymują opony letnie i po czym poznać, że należy …

Motoryzacja
Rozwiązanie na hałasy, czyli mata wyciszająca do samochodu

Jeżeli doskwiera nam zbyt duży poziom hałasu w naszym samochodzie, co nie tylko nie pozostaje bez wpływu zarówno na naszą przyjemność odczuwaną podczas jazdy, ale również na nasze zmęczenie, które odbija się bezpośrednio na naszym jak i innych bezpieczeństwie. Na szczęście na nadmierne hałasy dobiegające spod klapy silnika i z …

Motoryzacja
Ubezpieczenia ac samochodu – przed czym chroni?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) chroni nas w razie sytuacji kiedy to my spowodujemy wypadek. W razie wystąpienia zdarzenia drogowego, które zostanie wywołane przez nas, wszelkie szkody jak i odszkodowania wypłacone zostaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczenia OC. Ubezpieczenia AC samochodu z zasady chronią nas samych zarówno podczas …