Czym uszczelnić uszczelki w samochodzie – kilka sprawdzonych porad

Motoryzacja

Uszczelki samochodowe to element gumowy, który często pomijany jest przez kierowców, a który pełni w samochodzie bardzo istotną rolę. Najczęściej przypominamy sobie o nich kiedy jest już za późno, aby o nie zadbać. Rezultatem tego zaniedbania może być dużo większy hałas przedostający się do wnętrza naszego auta, a nawet pojawianie się wody w jego wnętrzu po myciu lub deszczu. Czym uszczelnić uszczelki w samochodzie, aby pozbyć się takich nieprzyjemnych konsekwencji naszego zaniedbania?

Smar silikonowy – remedium na problemy z uszczelkami

Sprawdzonym remedium na zapobieganie problemom z uszczelkami jest smar silikonowy potocznie zwany silikonem do uszczelek.
Smar silikonowy chroni uszczelki przed ich utlenianiem, a tym samym procesem starzenia się, czyli tak zwanym „parceniem”. Dzięki temu uszczelki w drzwiach, przy masce, klapie bagażnika i innych newralgicznych punktach karoserii będą pełniły swoją funkcję przez długi czas.
Dodatkowo stosowanie smaru silikonowego na uszczelki pomoże nam w zimie, zabezpieczając uszczelki przed przymarzaniem, oszczędzając nam kłopotów z otwarciem drzwi i zabezpieczając uszczelki przed uszkodzeniem mechanicznym, a nawet wyrwaniem czy rozerwaniem ich podczas szarpania się z przymarzniętymi drzwiami.
Kolejnym aspektem używania smaru silikonowego do zabezpieczania uszczelek w samochodzie jest aspekt estetyczny – uszczelki wysmarowane silikonem mają ładny błyszczący i głęboko czarny kolor.
Warto zabieg smarowania uszczelek sylikonem przeprowadzać raz na pół roku, a koniecznie raz do roku najlepiej późną jesienią.

Co jeżeli jest już za późno, aby zapobiegać? Czyli czym uszczelnić uszczelki w samochodzie

Jeżeli nie dbaliśmy jednak o uszczelki w odpowiedni sposób i uległy one uszkodzeniu, stosowanie zwykłego smaru silikonowego może nie rozwiązać naszych problemów.
Pęknięta uszczelka może być przyczyną dostawania się do wnętrza auta wody. Na szczęście można usunąć taką usterkę poprzez zastosowanie uszczelniacza silikonowego do uszczelek.
Aby dokonać naprawy, należy znaleźć miejsce uszkodzenia uszczelki, oczyścić je i wypełnić uszczelniaczem. Tak naprawiony ubytek w uszczelce powinien rozwiązać nasz problem.
Na rynku znajdziemy również różnego rodzaju zestawy naprawcze do uszczelek samochodowych, sprawdzą się one jeżeli naprawy wymagają np. całe pasy uszczelek. Do naprawy małych uszkodzeń wystarczający będzie uszczelniacz silikonowy.
Jeżeli uszkodzeniu uległa cała uszczelka, warto również rozejrzeć się za kompletnym elementem na złomowisku.

Motoryzacja
Czy wiesz jak wygląda przegląd samochodu?

Co roku odwiedzasz stację kontroli pojazdów, ale czy wiesz, co tak naprawdę jest tam sprawdzane? Skoro jesteś kierowcą, to nie zdziwi Cię fakt, że każdy samochód, potrzebuje kontroli pod względem bezpieczeństwa. Zastanawiało Cię kiedyś, co dokładnie jest badane podczas takiego przeglądu? Zacznijmy od tego, jak często wymagany jest przegląd? W …

Motoryzacja
Dlaczego zostaje zaniżona wartość auta przy szkodzie całkowitej?

Obniżenie wartości pojazdu przy kasacji. Warto zacząć od doinformowania. Na początek, pojazd zostaje wyceniony niżej, niż był sprzedany obecnemu właścicielowi, ponieważ przy sprzedaży brane są pod uwagę zalety, jakie w posiada w swojej budowie. Natomiast nie można tego powiedzieć o pojeździe, który został uszkodzony. Jego wartość rynkowa spadła, gwarancja producenta …

Motoryzacja
Montaż rejestratora jazdy do samochodu

Na co zwrócić uwagę? Pomyśl sobie, że wracasz z pracy do domu, jedziesz z poprawną prędkością, nagle dochodzi do zdarzenia drogowego, mianowicie kierowca na pasie obok gwałtownie zajeżdża Ci drogę, bez wyraźnej przyczyny. Sytuacja niestety kończy się nieprzyjemnie dla Ciebie, ponieważ wpadasz czołowo w bariery energochłonnych przy drodze ekspresowej. Na …