Czym uszczelnić uszczelki w samochodzie – kilka sprawdzonych porad

Motoryzacja

Uszczelki samochodowe to element gumowy, który często pomijany jest przez kierowców, a który pełni w samochodzie bardzo istotną rolę. Najczęściej przypominamy sobie o nich kiedy jest już za późno, aby o nie zadbać. Rezultatem tego zaniedbania może być dużo większy hałas przedostający się do wnętrza naszego auta, a nawet pojawianie się wody w jego wnętrzu po myciu lub deszczu. Czym uszczelnić uszczelki w samochodzie, aby pozbyć się takich nieprzyjemnych konsekwencji naszego zaniedbania?

Smar silikonowy – remedium na problemy z uszczelkami

Sprawdzonym remedium na zapobieganie problemom z uszczelkami jest smar silikonowy potocznie zwany silikonem do uszczelek.
Smar silikonowy chroni uszczelki przed ich utlenianiem, a tym samym procesem starzenia się, czyli tak zwanym „parceniem”. Dzięki temu uszczelki w drzwiach, przy masce, klapie bagażnika i innych newralgicznych punktach karoserii będą pełniły swoją funkcję przez długi czas.
Dodatkowo stosowanie smaru silikonowego na uszczelki pomoże nam w zimie, zabezpieczając uszczelki przed przymarzaniem, oszczędzając nam kłopotów z otwarciem drzwi i zabezpieczając uszczelki przed uszkodzeniem mechanicznym, a nawet wyrwaniem czy rozerwaniem ich podczas szarpania się z przymarzniętymi drzwiami.
Kolejnym aspektem używania smaru silikonowego do zabezpieczania uszczelek w samochodzie jest aspekt estetyczny – uszczelki wysmarowane silikonem mają ładny błyszczący i głęboko czarny kolor.
Warto zabieg smarowania uszczelek sylikonem przeprowadzać raz na pół roku, a koniecznie raz do roku najlepiej późną jesienią.

Co jeżeli jest już za późno, aby zapobiegać? Czyli czym uszczelnić uszczelki w samochodzie

Jeżeli nie dbaliśmy jednak o uszczelki w odpowiedni sposób i uległy one uszkodzeniu, stosowanie zwykłego smaru silikonowego może nie rozwiązać naszych problemów.
Pęknięta uszczelka może być przyczyną dostawania się do wnętrza auta wody. Na szczęście można usunąć taką usterkę poprzez zastosowanie uszczelniacza silikonowego do uszczelek.
Aby dokonać naprawy, należy znaleźć miejsce uszkodzenia uszczelki, oczyścić je i wypełnić uszczelniaczem. Tak naprawiony ubytek w uszczelce powinien rozwiązać nasz problem.
Na rynku znajdziemy również różnego rodzaju zestawy naprawcze do uszczelek samochodowych, sprawdzą się one jeżeli naprawy wymagają np. całe pasy uszczelek. Do naprawy małych uszkodzeń wystarczający będzie uszczelniacz silikonowy.
Jeżeli uszkodzeniu uległa cała uszczelka, warto również rozejrzeć się za kompletnym elementem na złomowisku.

Motoryzacja
Ile kilometrów wytrzymują opony letnie?

Opony samochodowe to kluczowy element gwarantujący bezpieczeństwo jego użytkownikom. To właśnie ten element samochodu jako jedyny ma bezpośredni kontakt z powierzchnią drogi. Dlatego też warto zadbać o to, aby opony naszego samochodu zawsze były w jak najlepszej kondycji. Ile kilometrów zazwyczaj wytrzymują opony letnie i po czym poznać, że należy …

Motoryzacja
Rozwiązanie na hałasy, czyli mata wyciszająca do samochodu

Jeżeli doskwiera nam zbyt duży poziom hałasu w naszym samochodzie, co nie tylko nie pozostaje bez wpływu zarówno na naszą przyjemność odczuwaną podczas jazdy, ale również na nasze zmęczenie, które odbija się bezpośrednio na naszym jak i innych bezpieczeństwie. Na szczęście na nadmierne hałasy dobiegające spod klapy silnika i z …

Motoryzacja
Ubezpieczenia ac samochodu – przed czym chroni?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) chroni nas w razie sytuacji kiedy to my spowodujemy wypadek. W razie wystąpienia zdarzenia drogowego, które zostanie wywołane przez nas, wszelkie szkody jak i odszkodowania wypłacone zostaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczenia OC. Ubezpieczenia AC samochodu z zasady chronią nas samych zarówno podczas …