Martwe pole w samochodzie – co to jest i jak nad nim zapanować?

Motoryzacja

Podczas wykonywania jakichkolwiek manewrów na drodze najistotniejsza jest widoczność. Bez niej poruszamy się jak przysłowiowe dzieci we mgle, stwarzając olbrzymie zagrożenie dla siebie i innych użytkowników drogi. Czyste, a zimą odśnieżone, szyby to podstawa, która zapewni nam minimum widoczności. Istotne są również lusterka wsteczne zewnętrzne i wewnętrzne. Często nie wiemy jak ustawić je w prawidłowy sposób, tym samym przeszkadza nam martwe pole w samochodzie, które znacząco ogranicza nam to, co widzimy dookoła samochodu. Jak poradzić sobie z tym zjawiskiem?

Kiedy należy wyregulować lusterka?

Źle ustawione lusterka wsteczne mogą, doprowadzi nas do kolizji nawet podczas tak prostych i podstawowych manewrów jak zmiana pasa ruchu. Wykonanie gwałtownie tego manewru, nie zauważając auta, które znajdowało się w martwym polu naszego lusterka, niechybnie doprowadzi nas do kolizji.

Dlatego też warto regulować położenie lusterek wstecznych w naszym pojeździe i tych zewnętrznych i wewnętrznych za każdym razem gdy zmieniamy pozycje fotela lub gdy ktoś inny kierował danym pojazdem przed nami.

Należy pamiętać, że ustawienie lusterek to ostatnia czynność wykonywana przed wyruszeniem w drogę. Dokonujemy jej kiedy zajmiemy już odpowiednią, bezpieczną i wygodną, pozycję za kierownicą.

Jak prawidłowo ustawić lusterka, by zniwelować martwe pole w samochodzie?

Kiedy już zajmiemy wygodną pozycję za kierownicą, możemy zabrać się za ustawienie lusterek w naszym pojeździe.

Wewnętrzne lusterko wsteczne powinno być ustawione w taki sposób, aby widoczna w nim była cała powierzchnia tylnej szyby.

W bocznych lusterkach natomiast bok naszego pojazdu powinien być widoczny jedynie nieznacznie – widoczny powinien być maksymalnie 1 cm boku naszego auta.

Jak sprawdzić martwe pole w samochodzie?

To czy i w jakim stopniu problem martwego pola dotyczy nas, możemy w bardzo prosty sposób zweryfikować na drodze wielopasmowej.

Wystarczy sprawdzić, czy mijający nas na pasie obok samochód, w momencie gdy zniknie nam w lusterku bocznym, widoczny jest już w szybie naszego samochodu.

Jeżeli tak się dzieje, oznacza to, że martwe pole w naszych lusterkach zostało zniwelowane i zostały one poprawnie ustawione.

Jednak gdy w takiej samej sytuacji pojazd znika nam w lusterku, a my nie jesteśmy w stanie dostrzec go kątem oka w naszej szybie, oznacza to nie mniej ni więcej, że nasze lusterka boczne są nieprawidłowo ustawione, i koniecznie musimy skorygować ich ustawienie na najbliższym postoju.

 

Motoryzacja
Ile kilometrów wytrzymują opony letnie?

Opony samochodowe to kluczowy element gwarantujący bezpieczeństwo jego użytkownikom. To właśnie ten element samochodu jako jedyny ma bezpośredni kontakt z powierzchnią drogi. Dlatego też warto zadbać o to, aby opony naszego samochodu zawsze były w jak najlepszej kondycji. Ile kilometrów zazwyczaj wytrzymują opony letnie i po czym poznać, że należy …

Motoryzacja
Rozwiązanie na hałasy, czyli mata wyciszająca do samochodu

Jeżeli doskwiera nam zbyt duży poziom hałasu w naszym samochodzie, co nie tylko nie pozostaje bez wpływu zarówno na naszą przyjemność odczuwaną podczas jazdy, ale również na nasze zmęczenie, które odbija się bezpośrednio na naszym jak i innych bezpieczeństwie. Na szczęście na nadmierne hałasy dobiegające spod klapy silnika i z …

Motoryzacja
Ubezpieczenia ac samochodu – przed czym chroni?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) chroni nas w razie sytuacji kiedy to my spowodujemy wypadek. W razie wystąpienia zdarzenia drogowego, które zostanie wywołane przez nas, wszelkie szkody jak i odszkodowania wypłacone zostaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczenia OC. Ubezpieczenia AC samochodu z zasady chronią nas samych zarówno podczas …