Martwe pole w samochodzie – co to jest i jak nad nim zapanować?

Motoryzacja

Podczas wykonywania jakichkolwiek manewrów na drodze najistotniejsza jest widoczność. Bez niej poruszamy się jak przysłowiowe dzieci we mgle, stwarzając olbrzymie zagrożenie dla siebie i innych użytkowników drogi. Czyste, a zimą odśnieżone, szyby to podstawa, która zapewni nam minimum widoczności. Istotne są również lusterka wsteczne zewnętrzne i wewnętrzne. Często nie wiemy jak ustawić je w prawidłowy sposób, tym samym przeszkadza nam martwe pole w samochodzie, które znacząco ogranicza nam to, co widzimy dookoła samochodu. Jak poradzić sobie z tym zjawiskiem?

Kiedy należy wyregulować lusterka?

Źle ustawione lusterka wsteczne mogą, doprowadzi nas do kolizji nawet podczas tak prostych i podstawowych manewrów jak zmiana pasa ruchu. Wykonanie gwałtownie tego manewru, nie zauważając auta, które znajdowało się w martwym polu naszego lusterka, niechybnie doprowadzi nas do kolizji.

Dlatego też warto regulować położenie lusterek wstecznych w naszym pojeździe i tych zewnętrznych i wewnętrznych za każdym razem gdy zmieniamy pozycje fotela lub gdy ktoś inny kierował danym pojazdem przed nami.

Należy pamiętać, że ustawienie lusterek to ostatnia czynność wykonywana przed wyruszeniem w drogę. Dokonujemy jej kiedy zajmiemy już odpowiednią, bezpieczną i wygodną, pozycję za kierownicą.

Jak prawidłowo ustawić lusterka, by zniwelować martwe pole w samochodzie?

Kiedy już zajmiemy wygodną pozycję za kierownicą, możemy zabrać się za ustawienie lusterek w naszym pojeździe.

Wewnętrzne lusterko wsteczne powinno być ustawione w taki sposób, aby widoczna w nim była cała powierzchnia tylnej szyby.

W bocznych lusterkach natomiast bok naszego pojazdu powinien być widoczny jedynie nieznacznie – widoczny powinien być maksymalnie 1 cm boku naszego auta.

Jak sprawdzić martwe pole w samochodzie?

To czy i w jakim stopniu problem martwego pola dotyczy nas, możemy w bardzo prosty sposób zweryfikować na drodze wielopasmowej.

Wystarczy sprawdzić, czy mijający nas na pasie obok samochód, w momencie gdy zniknie nam w lusterku bocznym, widoczny jest już w szybie naszego samochodu.

Jeżeli tak się dzieje, oznacza to, że martwe pole w naszych lusterkach zostało zniwelowane i zostały one poprawnie ustawione.

Jednak gdy w takiej samej sytuacji pojazd znika nam w lusterku, a my nie jesteśmy w stanie dostrzec go kątem oka w naszej szybie, oznacza to nie mniej ni więcej, że nasze lusterka boczne są nieprawidłowo ustawione, i koniecznie musimy skorygować ich ustawienie na najbliższym postoju.

 

Motoryzacja
Jaką wybrać powłokę ceramiczną na lakier?

Powłoki ceramiczne na lakier samochodowy to preparaty mające zabezpieczyć lakier samochodowy przed objawami starzenia (jak matowienie) oraz przed czynnikami zewnętrznymi (np. ptasie odchody, kwaśne deszcze czy inne). Jak długo powłoka utrzymuje się na lakierze? Producenci powłok podają zazwyczaj trwałość ceramiki na lakierze w latach. według ekspertów podana trwałość pozwala ocenić …

Motoryzacja
Czy wiesz jak wygląda przegląd samochodu?

Co roku odwiedzasz stację kontroli pojazdów, ale czy wiesz, co tak naprawdę jest tam sprawdzane? Skoro jesteś kierowcą, to nie zdziwi Cię fakt, że każdy samochód, potrzebuje kontroli pod względem bezpieczeństwa. Zastanawiało Cię kiedyś, co dokładnie jest badane podczas takiego przeglądu? Zacznijmy od tego, jak często wymagany jest przegląd? W …

Motoryzacja
Dlaczego zostaje zaniżona wartość auta przy szkodzie całkowitej?

Obniżenie wartości pojazdu przy kasacji. Warto zacząć od doinformowania. Na początek, pojazd zostaje wyceniony niżej, niż był sprzedany obecnemu właścicielowi, ponieważ przy sprzedaży brane są pod uwagę zalety, jakie w posiada w swojej budowie. Natomiast nie można tego powiedzieć o pojeździe, który został uszkodzony. Jego wartość rynkowa spadła, gwarancja producenta …