Martwe pole w samochodzie – co to jest i jak nad nim zapanować?

Motoryzacja

Podczas wykonywania jakichkolwiek manewrów na drodze najistotniejsza jest widoczność. Bez niej poruszamy się jak przysłowiowe dzieci we mgle, stwarzając olbrzymie zagrożenie dla siebie i innych użytkowników drogi. Czyste, a zimą odśnieżone, szyby to podstawa, która zapewni nam minimum widoczności. Istotne są również lusterka wsteczne zewnętrzne i wewnętrzne. Często nie wiemy jak ustawić je w prawidłowy sposób, tym samym przeszkadza nam martwe pole w samochodzie, które znacząco ogranicza nam to, co widzimy dookoła samochodu. Jak poradzić sobie z tym zjawiskiem?

Kiedy należy wyregulować lusterka?

Źle ustawione lusterka wsteczne mogą, doprowadzi nas do kolizji nawet podczas tak prostych i podstawowych manewrów jak zmiana pasa ruchu. Wykonanie gwałtownie tego manewru, nie zauważając auta, które znajdowało się w martwym polu naszego lusterka, niechybnie doprowadzi nas do kolizji.

Dlatego też warto regulować położenie lusterek wstecznych w naszym pojeździe i tych zewnętrznych i wewnętrznych za każdym razem gdy zmieniamy pozycje fotela lub gdy ktoś inny kierował danym pojazdem przed nami.

Należy pamiętać, że ustawienie lusterek to ostatnia czynność wykonywana przed wyruszeniem w drogę. Dokonujemy jej kiedy zajmiemy już odpowiednią, bezpieczną i wygodną, pozycję za kierownicą.

Jak prawidłowo ustawić lusterka, by zniwelować martwe pole w samochodzie?

Kiedy już zajmiemy wygodną pozycję za kierownicą, możemy zabrać się za ustawienie lusterek w naszym pojeździe.

Wewnętrzne lusterko wsteczne powinno być ustawione w taki sposób, aby widoczna w nim była cała powierzchnia tylnej szyby.

W bocznych lusterkach natomiast bok naszego pojazdu powinien być widoczny jedynie nieznacznie – widoczny powinien być maksymalnie 1 cm boku naszego auta.

Jak sprawdzić martwe pole w samochodzie?

To czy i w jakim stopniu problem martwego pola dotyczy nas, możemy w bardzo prosty sposób zweryfikować na drodze wielopasmowej.

Wystarczy sprawdzić, czy mijający nas na pasie obok samochód, w momencie gdy zniknie nam w lusterku bocznym, widoczny jest już w szybie naszego samochodu.

Jeżeli tak się dzieje, oznacza to, że martwe pole w naszych lusterkach zostało zniwelowane i zostały one poprawnie ustawione.

Jednak gdy w takiej samej sytuacji pojazd znika nam w lusterku, a my nie jesteśmy w stanie dostrzec go kątem oka w naszej szybie, oznacza to nie mniej ni więcej, że nasze lusterka boczne są nieprawidłowo ustawione, i koniecznie musimy skorygować ich ustawienie na najbliższym postoju.

 

Motoryzacja
Przyczepy campingowe dla pary bez dzieci: jaki model wybrać?

Większość samotnie podróżujących par preferuje kampery lub kamper vany, jednak nie brakuje takich, które jednak wolą postawić na przyczepę kempingową. I trudno się temu dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę ewidentne zalety przyczepy: niższą cenę zakupu, możliwość zostawienia jej na kempingu i zwiedzania okolicy autem oraz niskie koszty eksploatacji. Przyczepy campingowe …

Motoryzacja
Jak prawidłowo odczytać rozmiar opon? Sprawdź!

Nadszedł czas na wymianę opon w Twoim samochodzie? Podczas poszukiwań nowych egzemplarzy zwróć uwagę nie tylko na cenę czy jakość wykonania, ale – przede wszystkim – rozmiar. Oznaczenia i liczby na bocznych ścianach opon mogą być mylące dla wielu kierowców. Warto poświęcić trochę czasu na ich rozszyfrowanie, ponieważ prawidłowy rozmiar …

Motoryzacja
Szlifowanie CNC – jakie są najważniejsze zalety?

Wykończenie powierzchni to ostatni, a pod pewnym względem najważniejszy etap powstawania detalu. W końcu musi on nie tylko spełniać wysokie wymagania dotyczące jakości, ale też estetyki. Z pomocą przychodzi więc szlifowanie jako metoda precyzyjnej obróbki przedmiotów. Sprawdź, jakimi zaletami się wyróżnia i dlaczego warto z niej skorzystać przy realizacji własnych …