Przewożenie dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy – obowiązujące przepisy

Motoryzacja

Aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące korzystania z fotelika bezpieczeństwa podczas podrózy samochodem mówią jasno.
Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, a ich wzrost nie przekracza 150 cm, muszą podróżować w foteliku. Przepis ten, mimo że niektórym może wydawać się śmieszny, może uratować naszym dzieciom życie.

Kiedy musimy zamontować fotelik dla dziecka

Bez wyjątku obowiązek posiadania i przewożenia dziecka w foteliku dotyczy wszystkich posiadaczy samochodów osobowyć.
Dodatkowo obowiązek ten dotyczy podróżowania samochadami ciężarowymi, a zwłaszcza tymi kategorii M1, czyli przeznaczonymi do przewozu nie więcej niż 8 osób jak i pojazdami kategorii N1, N2 oraz N3, służącymi do przewozu ładunku o masie całkowitej do 3,5 t, 3,5 – 12 t oraz powyżej 12 t.

Fotelik tyłem do kierunku jazdy przepisy

Chociaż polskie przepisy nie regulują kwestii tego w jaki sposób zamontowany powinien być fotelik – przodem czy tyłem do kierunku jazdy. Warto aby przewozić dzieci do 2 roku życia lub do momentu przekroczenia przez nie limitu wagi lub wzrostu określonego dla naszego fotelika, przewozić tyłem do kierunku jazdy.
Wynika to z analiz testów fotelików samochodowych, z których wynika, że jest to najbezpieczniejsza forma podróżowania dla dzieci.
Jeżeli chcemy zamontować fotelik tyłem do kierunku jazdy przepisy mówią jasno, że nie może być on zamontowany na przednim siedzeniu, jeśli samochód jest wyposażny w poduszkę powietrzną dla pasażera.
Jeżeli jednak nasz pojazd umożliwia nam dezaktywowanie poduszki powietrznej pasażera i zrobimy to przed wyruszeniem w podróż to jak najbardziej w takim wypadku możemy przewozić naszą pociechę na przednim fotelu.

Kiedy nie trzeba przewozić dziecka w foteliku

Istnieje również szerek zwolnień z obowiązku przewożenia dziecka w foteliku. Należą do nich:
– jeżeli dziecko ma mniej niż 150 cm i więcej niż 135 cm wzrostu i nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika bezpieczeńśtwa. Dodatkowym wymogiem tutaj jest to, że dziecko może podróżować jedynie na tylnym fotelu i musi mieć zapiętę pasy bezpieczeństwa.
– rodzic lub opiekun dziecka posiada zaświadczenie od lekarza o przeciwwzakzaniu do stosowania fotelika
– przewozimym tróję dzieci, a w samochodzie nie ma możliwości zamontowania z tyłu trzech fotelików. W takim wypadku trzecie dziecko może siedzieć z tyłu, pomiędzy fotelikami, ale powinno mieć przynajmniej 3 lata i być przypięte pasami.
Dodatkowo z podróżowania w foteliku zwolnione są dzieci podrózujące: taksówkami, środkami transportu sanitarnego lub pojazdami Policji, Straży Granicznej lub straży gminnej tudzież miejskiej.

 

Motoryzacja
Jaką wybrać powłokę ceramiczną na lakier?

Powłoki ceramiczne na lakier samochodowy to preparaty mające zabezpieczyć lakier samochodowy przed objawami starzenia (jak matowienie) oraz przed czynnikami zewnętrznymi (np. ptasie odchody, kwaśne deszcze czy inne). Jak długo powłoka utrzymuje się na lakierze? Producenci powłok podają zazwyczaj trwałość ceramiki na lakierze w latach. według ekspertów podana trwałość pozwala ocenić …

Motoryzacja
Czy wiesz jak wygląda przegląd samochodu?

Co roku odwiedzasz stację kontroli pojazdów, ale czy wiesz, co tak naprawdę jest tam sprawdzane? Skoro jesteś kierowcą, to nie zdziwi Cię fakt, że każdy samochód, potrzebuje kontroli pod względem bezpieczeństwa. Zastanawiało Cię kiedyś, co dokładnie jest badane podczas takiego przeglądu? Zacznijmy od tego, jak często wymagany jest przegląd? W …

Motoryzacja
Dlaczego zostaje zaniżona wartość auta przy szkodzie całkowitej?

Obniżenie wartości pojazdu przy kasacji. Warto zacząć od doinformowania. Na początek, pojazd zostaje wyceniony niżej, niż był sprzedany obecnemu właścicielowi, ponieważ przy sprzedaży brane są pod uwagę zalety, jakie w posiada w swojej budowie. Natomiast nie można tego powiedzieć o pojeździe, który został uszkodzony. Jego wartość rynkowa spadła, gwarancja producenta …