Do czego służą tylne światła przeciwmgłowe

Motoryzacja

Gęsta mgła jest przepięknym zjawiskiem. Obserwowanie jak chłodnym porankiem „spływa” z gór na doliny bądź unosi się na cichym jeziorem może być jedną z najwspanialszych rzeczy jakie zobaczymy w naszym życiu. Jednak, kiedy siedzimy za kółkiem, a przed nami długa droga, mgła może być bardzo niebezpieczna. Szczególnie w nocy. Ograniczając widoczność może sprawić, że popełnimy błąd, którego konsekwencje będziemy czuć całe życie. Dlatego warto wiedzieć, do czego służą tylne światła przeciwmgłowe samochodu osobowego.
Światło tylne przeciwmgłowe jest światłem o barwie intensywnie czerwonej, świecącej dużo mocniej niż standardowe światła tylne w naszym aucie. Ich zadaniem jest „przebijanie się” przez warstwę mgły tak, by kierowca za nami dostrzegł nasz samochód o wiele wcześniej niż byłoby to możliwe podczas jazdy na standardowym oświetleniu. Jest jak system wczesnego ostrzegania, kiedy tradycyjne metody zawodzą bądź są niewystarczające. Wtedy właśnie do akcji wkracza opisywane przez nas światło tylne przeciwmgłowe w naszym samochodzie osobowym.

W świetle prawa

Polskie prawo zastrzega jednak, że używanie tylnego światła przeciwmgielnego może nastąpić dopiero w wypadku wystąpienia szczególnych warunków drogowych. Ustawa mówi tutaj o zmniejszeniu widoczności do wartości niższych niż pięćdziesiąt metrów. Oznacza to, że używanie świateł przeciwmgielnych tylnych dozwolone jest jedynie, kiedy mgła, deszcz czy inny opad atmosferyczny skraca promień widoczności przed i za autem do odległości pięćdziesięciu metrów lub krótszej. W innym wypadku uruchomienie tylnych świateł przeciwmgłowych tylnych może zostać ukarane mandatem karnym.

Nie jest to jednak prawo nie poparte praktycznością. Światła przeciwmgłowe jak już wspomniałem odznaczają się wysoką intensywnością świecenia, przez co mogą być oślepiające podczas innych – niż wymienione w treści ustawy – warunkach atmosferycznych. Wielu kierowców zwraca uwagę, że światła przeciwmgłowe bywają nadużywane co prowadzi do odwrotnej sytuacji, w której zamiast zwiększać widoczność, światła przeciwmgłowe ją zmniejszają bądź rażąco w nią ingerują. Dlatego niezwykle istotne jest by stale monitorować sytuację na drodze i dobierać środki ostrożności na podstawie ciągłej czujności, a nie wyłącznie na własnej wygodzie czy komforcie. Nasze decyzję często dotyczą nie tylko nas. Warto o tym pamiętać wsiadając do auta.

Do czego służą tylne światła przeciwmgłowe samochodu osobowego? Krótką odpowiedzią jest informacja dla kierowcy za nami, która podczas fatalnych warunków drogowych, mogą uratować komuś życie.

Motoryzacja
Jaką wybrać powłokę ceramiczną na lakier?

Powłoki ceramiczne na lakier samochodowy to preparaty mające zabezpieczyć lakier samochodowy przed objawami starzenia (jak matowienie) oraz przed czynnikami zewnętrznymi (np. ptasie odchody, kwaśne deszcze czy inne). Jak długo powłoka utrzymuje się na lakierze? Producenci powłok podają zazwyczaj trwałość ceramiki na lakierze w latach. według ekspertów podana trwałość pozwala ocenić …

Motoryzacja
Czy wiesz jak wygląda przegląd samochodu?

Co roku odwiedzasz stację kontroli pojazdów, ale czy wiesz, co tak naprawdę jest tam sprawdzane? Skoro jesteś kierowcą, to nie zdziwi Cię fakt, że każdy samochód, potrzebuje kontroli pod względem bezpieczeństwa. Zastanawiało Cię kiedyś, co dokładnie jest badane podczas takiego przeglądu? Zacznijmy od tego, jak często wymagany jest przegląd? W …

Motoryzacja
Dlaczego zostaje zaniżona wartość auta przy szkodzie całkowitej?

Obniżenie wartości pojazdu przy kasacji. Warto zacząć od doinformowania. Na początek, pojazd zostaje wyceniony niżej, niż był sprzedany obecnemu właścicielowi, ponieważ przy sprzedaży brane są pod uwagę zalety, jakie w posiada w swojej budowie. Natomiast nie można tego powiedzieć o pojeździe, który został uszkodzony. Jego wartość rynkowa spadła, gwarancja producenta …