Do czego służą tylne światła przeciwmgłowe

Motoryzacja

Gęsta mgła jest przepięknym zjawiskiem. Obserwowanie jak chłodnym porankiem „spływa” z gór na doliny bądź unosi się na cichym jeziorem może być jedną z najwspanialszych rzeczy jakie zobaczymy w naszym życiu. Jednak, kiedy siedzimy za kółkiem, a przed nami długa droga, mgła może być bardzo niebezpieczna. Szczególnie w nocy. Ograniczając widoczność może sprawić, że popełnimy błąd, którego konsekwencje będziemy czuć całe życie. Dlatego warto wiedzieć, do czego służą tylne światła przeciwmgłowe samochodu osobowego.
Światło tylne przeciwmgłowe jest światłem o barwie intensywnie czerwonej, świecącej dużo mocniej niż standardowe światła tylne w naszym aucie. Ich zadaniem jest „przebijanie się” przez warstwę mgły tak, by kierowca za nami dostrzegł nasz samochód o wiele wcześniej niż byłoby to możliwe podczas jazdy na standardowym oświetleniu. Jest jak system wczesnego ostrzegania, kiedy tradycyjne metody zawodzą bądź są niewystarczające. Wtedy właśnie do akcji wkracza opisywane przez nas światło tylne przeciwmgłowe w naszym samochodzie osobowym.

W świetle prawa

Polskie prawo zastrzega jednak, że używanie tylnego światła przeciwmgielnego może nastąpić dopiero w wypadku wystąpienia szczególnych warunków drogowych. Ustawa mówi tutaj o zmniejszeniu widoczności do wartości niższych niż pięćdziesiąt metrów. Oznacza to, że używanie świateł przeciwmgielnych tylnych dozwolone jest jedynie, kiedy mgła, deszcz czy inny opad atmosferyczny skraca promień widoczności przed i za autem do odległości pięćdziesięciu metrów lub krótszej. W innym wypadku uruchomienie tylnych świateł przeciwmgłowych tylnych może zostać ukarane mandatem karnym.

Nie jest to jednak prawo nie poparte praktycznością. Światła przeciwmgłowe jak już wspomniałem odznaczają się wysoką intensywnością świecenia, przez co mogą być oślepiające podczas innych – niż wymienione w treści ustawy – warunkach atmosferycznych. Wielu kierowców zwraca uwagę, że światła przeciwmgłowe bywają nadużywane co prowadzi do odwrotnej sytuacji, w której zamiast zwiększać widoczność, światła przeciwmgłowe ją zmniejszają bądź rażąco w nią ingerują. Dlatego niezwykle istotne jest by stale monitorować sytuację na drodze i dobierać środki ostrożności na podstawie ciągłej czujności, a nie wyłącznie na własnej wygodzie czy komforcie. Nasze decyzję często dotyczą nie tylko nas. Warto o tym pamiętać wsiadając do auta.

Do czego służą tylne światła przeciwmgłowe samochodu osobowego? Krótką odpowiedzią jest informacja dla kierowcy za nami, która podczas fatalnych warunków drogowych, mogą uratować komuś życie.

Motoryzacja
Jak często należy wymieniać olej w samochodzie?

Był ciepły letni dzień, kiedy pan Janusz postanowił wyruszyć w długo oczekiwaną podróż swoim klasycznym samochodem. Wszystko szło zgodnie z planem, aż do momentu, gdy zaczął dostrzegać, że jego ukochane auto nie pracuje tak płynnie, jak zwykle. Po krótkim postoju na stacji diagnostycznej okazało się, że przyczyną był zaniedbany olej …

Motoryzacja
Przyczepy campingowe dla pary bez dzieci: jaki model wybrać?

Większość samotnie podróżujących par preferuje kampery lub kamper vany, jednak nie brakuje takich, które jednak wolą postawić na przyczepę kempingową. I trudno się temu dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę ewidentne zalety przyczepy: niższą cenę zakupu, możliwość zostawienia jej na kempingu i zwiedzania okolicy autem oraz niskie koszty eksploatacji. Przyczepy campingowe …

Motoryzacja
Jak prawidłowo odczytać rozmiar opon? Sprawdź!

Nadszedł czas na wymianę opon w Twoim samochodzie? Podczas poszukiwań nowych egzemplarzy zwróć uwagę nie tylko na cenę czy jakość wykonania, ale – przede wszystkim – rozmiar. Oznaczenia i liczby na bocznych ścianach opon mogą być mylące dla wielu kierowców. Warto poświęcić trochę czasu na ich rozszyfrowanie, ponieważ prawidłowy rozmiar …