Do czego służą tylne światła przeciwmgłowe

Motoryzacja

Gęsta mgła jest przepięknym zjawiskiem. Obserwowanie jak chłodnym porankiem „spływa” z gór na doliny bądź unosi się na cichym jeziorem może być jedną z najwspanialszych rzeczy jakie zobaczymy w naszym życiu. Jednak, kiedy siedzimy za kółkiem, a przed nami długa droga, mgła może być bardzo niebezpieczna. Szczególnie w nocy. Ograniczając widoczność może sprawić, że popełnimy błąd, którego konsekwencje będziemy czuć całe życie. Dlatego warto wiedzieć, do czego służą tylne światła przeciwmgłowe samochodu osobowego.
Światło tylne przeciwmgłowe jest światłem o barwie intensywnie czerwonej, świecącej dużo mocniej niż standardowe światła tylne w naszym aucie. Ich zadaniem jest „przebijanie się” przez warstwę mgły tak, by kierowca za nami dostrzegł nasz samochód o wiele wcześniej niż byłoby to możliwe podczas jazdy na standardowym oświetleniu. Jest jak system wczesnego ostrzegania, kiedy tradycyjne metody zawodzą bądź są niewystarczające. Wtedy właśnie do akcji wkracza opisywane przez nas światło tylne przeciwmgłowe w naszym samochodzie osobowym.

W świetle prawa

Polskie prawo zastrzega jednak, że używanie tylnego światła przeciwmgielnego może nastąpić dopiero w wypadku wystąpienia szczególnych warunków drogowych. Ustawa mówi tutaj o zmniejszeniu widoczności do wartości niższych niż pięćdziesiąt metrów. Oznacza to, że używanie świateł przeciwmgielnych tylnych dozwolone jest jedynie, kiedy mgła, deszcz czy inny opad atmosferyczny skraca promień widoczności przed i za autem do odległości pięćdziesięciu metrów lub krótszej. W innym wypadku uruchomienie tylnych świateł przeciwmgłowych tylnych może zostać ukarane mandatem karnym.

Nie jest to jednak prawo nie poparte praktycznością. Światła przeciwmgłowe jak już wspomniałem odznaczają się wysoką intensywnością świecenia, przez co mogą być oślepiające podczas innych – niż wymienione w treści ustawy – warunkach atmosferycznych. Wielu kierowców zwraca uwagę, że światła przeciwmgłowe bywają nadużywane co prowadzi do odwrotnej sytuacji, w której zamiast zwiększać widoczność, światła przeciwmgłowe ją zmniejszają bądź rażąco w nią ingerują. Dlatego niezwykle istotne jest by stale monitorować sytuację na drodze i dobierać środki ostrożności na podstawie ciągłej czujności, a nie wyłącznie na własnej wygodzie czy komforcie. Nasze decyzję często dotyczą nie tylko nas. Warto o tym pamiętać wsiadając do auta.

Do czego służą tylne światła przeciwmgłowe samochodu osobowego? Krótką odpowiedzią jest informacja dla kierowcy za nami, która podczas fatalnych warunków drogowych, mogą uratować komuś życie.

Motoryzacja
Ile kilometrów wytrzymują opony letnie?

Opony samochodowe to kluczowy element gwarantujący bezpieczeństwo jego użytkownikom. To właśnie ten element samochodu jako jedyny ma bezpośredni kontakt z powierzchnią drogi. Dlatego też warto zadbać o to, aby opony naszego samochodu zawsze były w jak najlepszej kondycji. Ile kilometrów zazwyczaj wytrzymują opony letnie i po czym poznać, że należy …

Motoryzacja
Rozwiązanie na hałasy, czyli mata wyciszająca do samochodu

Jeżeli doskwiera nam zbyt duży poziom hałasu w naszym samochodzie, co nie tylko nie pozostaje bez wpływu zarówno na naszą przyjemność odczuwaną podczas jazdy, ale również na nasze zmęczenie, które odbija się bezpośrednio na naszym jak i innych bezpieczeństwie. Na szczęście na nadmierne hałasy dobiegające spod klapy silnika i z …

Motoryzacja
Ubezpieczenia ac samochodu – przed czym chroni?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) chroni nas w razie sytuacji kiedy to my spowodujemy wypadek. W razie wystąpienia zdarzenia drogowego, które zostanie wywołane przez nas, wszelkie szkody jak i odszkodowania wypłacone zostaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczenia OC. Ubezpieczenia AC samochodu z zasady chronią nas samych zarówno podczas …