Ile wynosi opłata za badanie techniczne pojazdu i od czego zależy?

Motoryzacja

Wydatek przeznaczony na zakup samochodu to tylko wierzchołek góry lodowej kosztów związanych z posiadaniem własnego pojazdu.
Ubezpieczenie, nieustannie rosnące ceny paliw, opłaty parkingowe oraz opłata za badanie techniczne pojazdu to tylko niektóre z długiej listy kosztów związanych z użytkowaniem auta.
Ten ostatni jednak ma istotny wpływ na bezpieczeństwo nasze, naszych pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego, dlatego właśnie warto pamiętać o tym, aby zawsze dopilnować tego obowiązku i nie poruszać się pojazdem bez ważnego przeglądu technicznego.

Kto nie musi wykonywać badania technicznego pojazdu?

Istnieje jednak grupa użytkowników samochodów, która zwolniona jest z obowiązkowych corocznych badań technicznych.
Pierwszą grupą są posiadacze fabrycznie nowych pojazdów. W tym wypadku pierwszy przegląd techniczny wykonuje się 3 lata po dacie opuszczenia przez pojazd fabryki.
Kolejny przegląd przypada 2 lata później, czyli dokładnie po 5 latach od daty produkcji pojazdu. Następnie przeglądy wykonuje się już co roku.
Inna grupa użytkowników, którzy nie muszą dokonywać corocznych przeglądów swoich pojazdów to posiadacze aut zabytkowych – czyli tych z charakterystycznymi żółtymi tablicami rejestracyjnymi.
Auta zabytkowe również nie podlegają obowiązkowi corocznych przeglądów technicznych.

Opłata za badanie techniczne pojazdu – ile wynosi i od czego zależy?

Cena za badanie techniczne pojazdu regulowana jest rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, dlatego też w całej Polsce, na wszystkich stacjach diagnostycznych, za przegląd pojazdu zapłacimy dokładnie tę samą kwotę.
Badanie techniczne pojazdów, zarówno samochodów osobowych jak i ciężarowych, nieprzekraczających masy całkowitej 3,5T kosztuje 99 zł. Na koszt badania technicznego składa się 98 zł opłaty regularnej oraz 1 zł za ewidencję w CEPiK.
Posiadacze instalacji gazowej LPG będą musieli zapłacić dodatkowo 63 zł za badanie  specjalistyczne instalacji gazowej – sumarycznie przegląd pojazdu z instalacją gazową kosztuje 162 zł.
Wszystkie powyższe opłaty są bezzwrotne, jeżeli podczas badania stwierdzi się istnienie jakichkolwiek usterek, pojazd nie otrzyma dopuszczenia do ruchu, a informacja o tym trafia do CEPiK. Pobrana przy przeglądzie opłata nie wraca do posiadacza pojazdu, ale po stwierdzeniu usterek, nie trzeba wykonywać pełnego przeglądu, wystarczy ponowne sprawdzenie podzespołów, które zostały uznane za niesprawne.
Ponowne sprawdzenie jednego z podzespołów kosztuje od 14 do 36 złotych.

Jaka kara grozi za nieposiadanie ważnego badania technicznego pojazdu?

Za jazdę samochodem bez ważnego badania technicznego grozi mandat w kwocie 500 zł, a także zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. W porównaniu z ceną przeglądu, kompletnie nieopłacalne jest zapominanie o terminowym wykonywaniu badań technicznych pojazdu.

 

Motoryzacja
Jak często należy wymieniać olej w samochodzie?

Był ciepły letni dzień, kiedy pan Janusz postanowił wyruszyć w długo oczekiwaną podróż swoim klasycznym samochodem. Wszystko szło zgodnie z planem, aż do momentu, gdy zaczął dostrzegać, że jego ukochane auto nie pracuje tak płynnie, jak zwykle. Po krótkim postoju na stacji diagnostycznej okazało się, że przyczyną był zaniedbany olej …

Motoryzacja
Przyczepy campingowe dla pary bez dzieci: jaki model wybrać?

Większość samotnie podróżujących par preferuje kampery lub kamper vany, jednak nie brakuje takich, które jednak wolą postawić na przyczepę kempingową. I trudno się temu dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę ewidentne zalety przyczepy: niższą cenę zakupu, możliwość zostawienia jej na kempingu i zwiedzania okolicy autem oraz niskie koszty eksploatacji. Przyczepy campingowe …

Motoryzacja
Jak prawidłowo odczytać rozmiar opon? Sprawdź!

Nadszedł czas na wymianę opon w Twoim samochodzie? Podczas poszukiwań nowych egzemplarzy zwróć uwagę nie tylko na cenę czy jakość wykonania, ale – przede wszystkim – rozmiar. Oznaczenia i liczby na bocznych ścianach opon mogą być mylące dla wielu kierowców. Warto poświęcić trochę czasu na ich rozszyfrowanie, ponieważ prawidłowy rozmiar …