Ile wynosi opłata za badanie techniczne pojazdu i od czego zależy?

Motoryzacja

Wydatek przeznaczony na zakup samochodu to tylko wierzchołek góry lodowej kosztów związanych z posiadaniem własnego pojazdu.
Ubezpieczenie, nieustannie rosnące ceny paliw, opłaty parkingowe oraz opłata za badanie techniczne pojazdu to tylko niektóre z długiej listy kosztów związanych z użytkowaniem auta.
Ten ostatni jednak ma istotny wpływ na bezpieczeństwo nasze, naszych pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego, dlatego właśnie warto pamiętać o tym, aby zawsze dopilnować tego obowiązku i nie poruszać się pojazdem bez ważnego przeglądu technicznego.

Kto nie musi wykonywać badania technicznego pojazdu?

Istnieje jednak grupa użytkowników samochodów, która zwolniona jest z obowiązkowych corocznych badań technicznych.
Pierwszą grupą są posiadacze fabrycznie nowych pojazdów. W tym wypadku pierwszy przegląd techniczny wykonuje się 3 lata po dacie opuszczenia przez pojazd fabryki.
Kolejny przegląd przypada 2 lata później, czyli dokładnie po 5 latach od daty produkcji pojazdu. Następnie przeglądy wykonuje się już co roku.
Inna grupa użytkowników, którzy nie muszą dokonywać corocznych przeglądów swoich pojazdów to posiadacze aut zabytkowych – czyli tych z charakterystycznymi żółtymi tablicami rejestracyjnymi.
Auta zabytkowe również nie podlegają obowiązkowi corocznych przeglądów technicznych.

Opłata za badanie techniczne pojazdu – ile wynosi i od czego zależy?

Cena za badanie techniczne pojazdu regulowana jest rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, dlatego też w całej Polsce, na wszystkich stacjach diagnostycznych, za przegląd pojazdu zapłacimy dokładnie tę samą kwotę.
Badanie techniczne pojazdów, zarówno samochodów osobowych jak i ciężarowych, nieprzekraczających masy całkowitej 3,5T kosztuje 99 zł. Na koszt badania technicznego składa się 98 zł opłaty regularnej oraz 1 zł za ewidencję w CEPiK.
Posiadacze instalacji gazowej LPG będą musieli zapłacić dodatkowo 63 zł za badanie  specjalistyczne instalacji gazowej – sumarycznie przegląd pojazdu z instalacją gazową kosztuje 162 zł.
Wszystkie powyższe opłaty są bezzwrotne, jeżeli podczas badania stwierdzi się istnienie jakichkolwiek usterek, pojazd nie otrzyma dopuszczenia do ruchu, a informacja o tym trafia do CEPiK. Pobrana przy przeglądzie opłata nie wraca do posiadacza pojazdu, ale po stwierdzeniu usterek, nie trzeba wykonywać pełnego przeglądu, wystarczy ponowne sprawdzenie podzespołów, które zostały uznane za niesprawne.
Ponowne sprawdzenie jednego z podzespołów kosztuje od 14 do 36 złotych.

Jaka kara grozi za nieposiadanie ważnego badania technicznego pojazdu?

Za jazdę samochodem bez ważnego badania technicznego grozi mandat w kwocie 500 zł, a także zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. W porównaniu z ceną przeglądu, kompletnie nieopłacalne jest zapominanie o terminowym wykonywaniu badań technicznych pojazdu.

 

Motoryzacja
Jaką wybrać powłokę ceramiczną na lakier?

Powłoki ceramiczne na lakier samochodowy to preparaty mające zabezpieczyć lakier samochodowy przed objawami starzenia (jak matowienie) oraz przed czynnikami zewnętrznymi (np. ptasie odchody, kwaśne deszcze czy inne). Jak długo powłoka utrzymuje się na lakierze? Producenci powłok podają zazwyczaj trwałość ceramiki na lakierze w latach. według ekspertów podana trwałość pozwala ocenić …

Motoryzacja
Czy wiesz jak wygląda przegląd samochodu?

Co roku odwiedzasz stację kontroli pojazdów, ale czy wiesz, co tak naprawdę jest tam sprawdzane? Skoro jesteś kierowcą, to nie zdziwi Cię fakt, że każdy samochód, potrzebuje kontroli pod względem bezpieczeństwa. Zastanawiało Cię kiedyś, co dokładnie jest badane podczas takiego przeglądu? Zacznijmy od tego, jak często wymagany jest przegląd? W …

Motoryzacja
Dlaczego zostaje zaniżona wartość auta przy szkodzie całkowitej?

Obniżenie wartości pojazdu przy kasacji. Warto zacząć od doinformowania. Na początek, pojazd zostaje wyceniony niżej, niż był sprzedany obecnemu właścicielowi, ponieważ przy sprzedaży brane są pod uwagę zalety, jakie w posiada w swojej budowie. Natomiast nie można tego powiedzieć o pojeździe, który został uszkodzony. Jego wartość rynkowa spadła, gwarancja producenta …