Jak wygląda badanie wzroku na prawo jazdy i jakie może nieść za sobą konsekwencje
- By : Motorefekt.pl
- Category : Motoryzacja
Zanim w ogóle rozpoczniemy proces uzyskiwania prawa jazdy, zobowiązani jesteśmy do wykonania specjalnych badań medycznych, z których najistotniejsze są badania okulistyczne.
To podczas badania lekarz sprawdza, czy i w jakim stopniu nasz stan zdrowia ogranicza naszą możliwość poruszania się pojazdami mechanicznymi.
Jak wygląda badanie wzroku na prawo jazdy
W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza z badanym wywiad. Kandydat na kierowcę wypełnia ankietę medyczną, w której określić musi wszelkie występujące u niego objawy chorobowe oraz wymienić choroby przewlekłe, na które cierpi.
Lekarz przeprowadza również wywiad z kandydatem, próbując określić stan psychiczny kandydata oraz czy występuje u niego zagrożenie uzależnieniami.
Następnie przeprowadzane jest badanie wzroku na prawo jazdy, które ma za zadanie sprawdzić:
– ostrość wzroku bez oraz z korekcją okularową
– rozpoznawanie barw
– widzenie obuoczne
– widzenie po zmierzchu
– wrażliwość na olśnienie
– pole widzenia
Ograniczenia dla osób słabowidzących
Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, jeżeli co jest nie tak z naszym wzrokiem, na plastikowym blankiecie pojawi się odpowiednie do naszej wady wzroku „ograniczenie”.
Zapisywane jest ono w kolumnie nr 12, a samo prawo jazdy wydane zostanie terminowo.
Dodatkowo posiadanie prawa jazdy ze wpisem w kolumnie 12 dotyczącym wady wzroku i sposobu jej korekcji, zobowiązuje nas do korzystania z danego sposobu korekcji podczas prowadzenia pojazdu.
Ograniczenia w kolumnie 12 wpisuje się za pomocą specjalnych kodów cyfrowych. Te związane ze wzrokiem należą do grupy 01:
01 – wymagana korekta i/lub ochrona wzroku
01.01 – okulary
01.02 – soczewki kontaktowe
01.03 – szkła ochronne
01.04 – szkło matowe
01.05 – przepaska na oko
01.06 – okulary lub szkła kontaktowe
Najwygodniejszą kategorią będzie 01.06, która umożliwia nam poruszanie się pojazdem mechanicznym zarówno w okularach jak i szkłach kontaktowych. Należy bowiem pamiętać, że posiadając ograniczenie o numerze 01.01, możemy poruszać się wyłącznie w okularach, a za jazdę w soczewkach grozi nam mandat karny w wysokości nawet do 500 zł, a tłumaczenie, że macie soczewki kontaktowe może nie zostać uznane przez kontrolującego Was funkcjonariusza drogówki.
Należy jednak pamiętać, że zadbanie o to, abyśmy wszystko dobrze widzieli podczas prowadzenia samochodu, leży w naszym interesie.
Komfort podróżowania jest istotnym czynnikiem, mającym wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Nie warto więc narażać się na mandat, jak i utratę zdrowia, a nawet życia przez siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.