Jak wygląda badanie wzroku na prawo jazdy i jakie może nieść za sobą konsekwencje

Motoryzacja

Zanim w ogóle rozpoczniemy proces uzyskiwania prawa jazdy, zobowiązani jesteśmy do wykonania specjalnych badań medycznych, z których najistotniejsze są badania okulistyczne.
To podczas badania lekarz sprawdza, czy i w jakim stopniu nasz stan zdrowia ogranicza naszą możliwość poruszania się pojazdami mechanicznymi.

Jak wygląda badanie wzroku na prawo jazdy

W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza z badanym wywiad. Kandydat na kierowcę wypełnia ankietę medyczną, w której określić musi wszelkie występujące u niego objawy chorobowe oraz wymienić choroby przewlekłe, na które cierpi.
Lekarz przeprowadza również wywiad z kandydatem, próbując określić stan psychiczny kandydata oraz czy występuje u niego zagrożenie uzależnieniami.

Następnie przeprowadzane jest badanie wzroku na prawo jazdy, które ma za zadanie sprawdzić:

– ostrość wzroku bez oraz z korekcją okularową
– rozpoznawanie barw
– widzenie obuoczne
– widzenie po zmierzchu
– wrażliwość na olśnienie
– pole widzenia

Ograniczenia dla osób słabowidzących

Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, jeżeli co jest nie tak z naszym wzrokiem, na plastikowym blankiecie pojawi się odpowiednie do naszej wady wzroku „ograniczenie”.
Zapisywane jest ono w kolumnie nr 12, a samo prawo jazdy wydane zostanie terminowo.
Dodatkowo posiadanie prawa jazdy ze wpisem w kolumnie 12 dotyczącym wady wzroku i sposobu jej korekcji, zobowiązuje nas do korzystania z danego sposobu korekcji podczas prowadzenia pojazdu.

Ograniczenia w kolumnie 12 wpisuje się za pomocą specjalnych kodów cyfrowych. Te związane ze wzrokiem należą do grupy 01:
01 – wymagana korekta i/lub ochrona wzroku
01.01  – okulary
01.02  – soczewki kontaktowe
01.03  – szkła ochronne
01.04  – szkło matowe
01.05  – przepaska na oko
01.06  – okulary lub szkła kontaktowe

Najwygodniejszą kategorią będzie 01.06, która umożliwia nam poruszanie się pojazdem mechanicznym zarówno w okularach jak i szkłach kontaktowych. Należy bowiem pamiętać, że posiadając ograniczenie o numerze 01.01, możemy poruszać się wyłącznie w okularach, a za jazdę w soczewkach grozi nam mandat karny w wysokości nawet do 500 zł, a tłumaczenie, że macie soczewki kontaktowe może nie zostać uznane przez kontrolującego Was funkcjonariusza drogówki.
Należy jednak pamiętać, że zadbanie o to, abyśmy wszystko dobrze widzieli podczas prowadzenia samochodu, leży w naszym interesie.
Komfort podróżowania jest istotnym czynnikiem, mającym wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Nie warto więc narażać się na mandat, jak i utratę zdrowia, a nawet życia przez siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

 

Motoryzacja
Jaką wybrać powłokę ceramiczną na lakier?

Powłoki ceramiczne na lakier samochodowy to preparaty mające zabezpieczyć lakier samochodowy przed objawami starzenia (jak matowienie) oraz przed czynnikami zewnętrznymi (np. ptasie odchody, kwaśne deszcze czy inne). Jak długo powłoka utrzymuje się na lakierze? Producenci powłok podają zazwyczaj trwałość ceramiki na lakierze w latach. według ekspertów podana trwałość pozwala ocenić …

Motoryzacja
Czy wiesz jak wygląda przegląd samochodu?

Co roku odwiedzasz stację kontroli pojazdów, ale czy wiesz, co tak naprawdę jest tam sprawdzane? Skoro jesteś kierowcą, to nie zdziwi Cię fakt, że każdy samochód, potrzebuje kontroli pod względem bezpieczeństwa. Zastanawiało Cię kiedyś, co dokładnie jest badane podczas takiego przeglądu? Zacznijmy od tego, jak często wymagany jest przegląd? W …

Motoryzacja
Dlaczego zostaje zaniżona wartość auta przy szkodzie całkowitej?

Obniżenie wartości pojazdu przy kasacji. Warto zacząć od doinformowania. Na początek, pojazd zostaje wyceniony niżej, niż był sprzedany obecnemu właścicielowi, ponieważ przy sprzedaży brane są pod uwagę zalety, jakie w posiada w swojej budowie. Natomiast nie można tego powiedzieć o pojeździe, który został uszkodzony. Jego wartość rynkowa spadła, gwarancja producenta …