Regulacja sprzęgła hydraulicznego w samochodzie – kiedy jest konieczna i jak ją przeprowadzić 

Motoryzacja

Tarcza sprzęgła, jak każdy element eksploatacyjny ulega stopniowemu zużyciu, ścierając się, zmniejsza swoją grubość. Na szczęście w pewnym, dość ograniczonym zakresie, możemy wyregulować sprzęgło, zmniejszając pojawiający się na nim luz. Jak więc przebiega regulacja sprzęgła hydraulicznego w samochodzie i kiedy poznać, że jest konieczna?

Objawy zużycia sprzęgła

Typowym objawem zużycia sprzęgła jest jego ślizganie się. Czy do takiego zjawiska dochodzi w naszym samochodzie możemy bardzo łatwo sprawdzić podczas prostej próby drogowej.
Jadąc ze stałą prędkością na najwyższym biegu, wduszamy gwałtownie pedał gazu do oporu, jeżeli obroty silnika wzrosną, a samochód nie przyśpieszy, oznacza to, że sprzęgło ślizga się.
Należy pamiętać, aby podczas wykonywania tego testu zachować szczególną ostrożność i wykonać go w miejscu bezpiecznym przy niewielkim ruchu drogowym i nie przekraczając dozwolonej prędkości.
Kolejnym objawem zużycia sprzęgła jest zmiana jego zakresu pracy, czyli potocznie zwanego momentu „brania” sprzęgła. Jeżeli sprzęgło zaczyna pracować gdy pedał jest wysoko również oznaczać może to, że konieczna jest regulacja sprzęgła hydraulicznego w samochodzie.

Regulacja sprzęgła w samochodzie

W autach stosuje się przeważnie dwa rodzaje sterowania sprzęgłem – pierwsze oparte na lince, a drugie o układ hydrauliczny.
Zanim zdecydujemy się na wymianę całego elementu, warto najpierw spróbować dokonać jego regulacji.
W sprzęgle sterowanym linką wystarczy ją naciągnąć, trochę trudnej przebiega jednak regulacja sprzęgła hydraulicznego w samochodzie. W tym drugim wypadku nie mamy linki, nie mamy więc czego naciągnąć.
W przypadku sprzęgła hydraulicznego jedynym sposobem regulacji jest tak naprawdę uzupełnienie ilości płynu hydraulicznego w układzie.
Często układ hydrauliczny sprzęgła połączony jest z układem hydraulicznym hamulców. Tym samym uzupełniając płyn hamulcowy, dokonuje się tym samym swoista regulacja sprzęgła hydraulicznego w samochodzie.
Jeżeli uzupełnienie płynów w układzie hydraulicznym sprzęgła przyniesie odpowiednie rezultaty, możemy cieszyć się dalej z jazdy. Jeżeli jednak wyczuwalny luz na sprzęgle nie zniknie, konieczna będzie jego wymiana.

Błędna diagnoza ślizgającego się sprzęgła

Czasami również zdarza się, że błędnie zdiagnozujemy zużycie sprzęgła jako efekt zużycia tarczy sprzęgła. Zdarza się bowiem, że dochodzi do zabrudzenia powierzchni tarczy sprzęgła i do usunięcia usterki wystarczy oczyszczenie powierzchni sprzęgła.

 

Motoryzacja
Ramki tablic rejestracyjnych na zamówienie – spersonalizuj swój samochód

Ramki tablic rejestracyjnych na zamówienie to doskonały sposób na nadanie Twojemu samochodowi indywidualnego charakteru. Coraz więcej kierowców decyduje się na personalizację swoich pojazdów, a ramki do tablic to jeden z najprostszych i najbardziej stylowych dodatków. Dzięki szerokim możliwościom projektowania, możesz stworzyć produkt idealnie dopasowany do swoich preferencji i wizerunku pojazdu. …

Motoryzacja
Dorabianie kluczyka do samochodu. Ile kosztuje i jak to zrobić?

Dorabianie kluczyka do samochodu to proces, który może wydawać się skomplikowany, ale jest niezwykle ważny dla każdego kierowcy. Niezależnie od tego, czy zgubiłeś klucz, uszkodziłeś go, czy po prostu chcesz mieć zapasowy na wszelki wypadek, dorobienie kluczyka do samochodu to coś, co warto zrealizować. Posiadanie dodatkowego klucza może zaoszczędzić wiele …

Motoryzacja
Jak obliczyć spalanie samochodu?

Znajomość spalania samochodu niesie ze sobą wiele korzyści, które mogą przyczynić się do oszczędności kosztów paliwa oraz lepszego planowania podróży. Przede wszystkim, wiedza na temat tego, ile pali auto, pozwala na bardziej ekonomiczną jazdę i kontrolę wydatków związanych z eksploatacją pojazdu. Korzyści ze znajomości spalania samochodu: Oszczędność pieniędzy – Świadomość, …