Regulacja sprzęgła hydraulicznego w samochodzie – kiedy jest konieczna i jak ją przeprowadzić 

Motoryzacja

Tarcza sprzęgła, jak każdy element eksploatacyjny ulega stopniowemu zużyciu, ścierając się, zmniejsza swoją grubość. Na szczęście w pewnym, dość ograniczonym zakresie, możemy wyregulować sprzęgło, zmniejszając pojawiający się na nim luz. Jak więc przebiega regulacja sprzęgła hydraulicznego w samochodzie i kiedy poznać, że jest konieczna?

Objawy zużycia sprzęgła

Typowym objawem zużycia sprzęgła jest jego ślizganie się. Czy do takiego zjawiska dochodzi w naszym samochodzie możemy bardzo łatwo sprawdzić podczas prostej próby drogowej.
Jadąc ze stałą prędkością na najwyższym biegu, wduszamy gwałtownie pedał gazu do oporu, jeżeli obroty silnika wzrosną, a samochód nie przyśpieszy, oznacza to, że sprzęgło ślizga się.
Należy pamiętać, aby podczas wykonywania tego testu zachować szczególną ostrożność i wykonać go w miejscu bezpiecznym przy niewielkim ruchu drogowym i nie przekraczając dozwolonej prędkości.
Kolejnym objawem zużycia sprzęgła jest zmiana jego zakresu pracy, czyli potocznie zwanego momentu „brania” sprzęgła. Jeżeli sprzęgło zaczyna pracować gdy pedał jest wysoko również oznaczać może to, że konieczna jest regulacja sprzęgła hydraulicznego w samochodzie.

Regulacja sprzęgła w samochodzie

W autach stosuje się przeważnie dwa rodzaje sterowania sprzęgłem – pierwsze oparte na lince, a drugie o układ hydrauliczny.
Zanim zdecydujemy się na wymianę całego elementu, warto najpierw spróbować dokonać jego regulacji.
W sprzęgle sterowanym linką wystarczy ją naciągnąć, trochę trudnej przebiega jednak regulacja sprzęgła hydraulicznego w samochodzie. W tym drugim wypadku nie mamy linki, nie mamy więc czego naciągnąć.
W przypadku sprzęgła hydraulicznego jedynym sposobem regulacji jest tak naprawdę uzupełnienie ilości płynu hydraulicznego w układzie.
Często układ hydrauliczny sprzęgła połączony jest z układem hydraulicznym hamulców. Tym samym uzupełniając płyn hamulcowy, dokonuje się tym samym swoista regulacja sprzęgła hydraulicznego w samochodzie.
Jeżeli uzupełnienie płynów w układzie hydraulicznym sprzęgła przyniesie odpowiednie rezultaty, możemy cieszyć się dalej z jazdy. Jeżeli jednak wyczuwalny luz na sprzęgle nie zniknie, konieczna będzie jego wymiana.

Błędna diagnoza ślizgającego się sprzęgła

Czasami również zdarza się, że błędnie zdiagnozujemy zużycie sprzęgła jako efekt zużycia tarczy sprzęgła. Zdarza się bowiem, że dochodzi do zabrudzenia powierzchni tarczy sprzęgła i do usunięcia usterki wystarczy oczyszczenie powierzchni sprzęgła.

 

Motoryzacja
Jak często należy wymieniać olej w samochodzie?

Był ciepły letni dzień, kiedy pan Janusz postanowił wyruszyć w długo oczekiwaną podróż swoim klasycznym samochodem. Wszystko szło zgodnie z planem, aż do momentu, gdy zaczął dostrzegać, że jego ukochane auto nie pracuje tak płynnie, jak zwykle. Po krótkim postoju na stacji diagnostycznej okazało się, że przyczyną był zaniedbany olej …

Motoryzacja
Przyczepy campingowe dla pary bez dzieci: jaki model wybrać?

Większość samotnie podróżujących par preferuje kampery lub kamper vany, jednak nie brakuje takich, które jednak wolą postawić na przyczepę kempingową. I trudno się temu dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę ewidentne zalety przyczepy: niższą cenę zakupu, możliwość zostawienia jej na kempingu i zwiedzania okolicy autem oraz niskie koszty eksploatacji. Przyczepy campingowe …

Motoryzacja
Jak prawidłowo odczytać rozmiar opon? Sprawdź!

Nadszedł czas na wymianę opon w Twoim samochodzie? Podczas poszukiwań nowych egzemplarzy zwróć uwagę nie tylko na cenę czy jakość wykonania, ale – przede wszystkim – rozmiar. Oznaczenia i liczby na bocznych ścianach opon mogą być mylące dla wielu kierowców. Warto poświęcić trochę czasu na ich rozszyfrowanie, ponieważ prawidłowy rozmiar …