Regulacja sprzęgła hydraulicznego w samochodzie – kiedy jest konieczna i jak ją przeprowadzić 

Motoryzacja

Tarcza sprzęgła, jak każdy element eksploatacyjny ulega stopniowemu zużyciu, ścierając się, zmniejsza swoją grubość. Na szczęście w pewnym, dość ograniczonym zakresie, możemy wyregulować sprzęgło, zmniejszając pojawiający się na nim luz. Jak więc przebiega regulacja sprzęgła hydraulicznego w samochodzie i kiedy poznać, że jest konieczna?

Objawy zużycia sprzęgła

Typowym objawem zużycia sprzęgła jest jego ślizganie się. Czy do takiego zjawiska dochodzi w naszym samochodzie możemy bardzo łatwo sprawdzić podczas prostej próby drogowej.
Jadąc ze stałą prędkością na najwyższym biegu, wduszamy gwałtownie pedał gazu do oporu, jeżeli obroty silnika wzrosną, a samochód nie przyśpieszy, oznacza to, że sprzęgło ślizga się.
Należy pamiętać, aby podczas wykonywania tego testu zachować szczególną ostrożność i wykonać go w miejscu bezpiecznym przy niewielkim ruchu drogowym i nie przekraczając dozwolonej prędkości.
Kolejnym objawem zużycia sprzęgła jest zmiana jego zakresu pracy, czyli potocznie zwanego momentu „brania” sprzęgła. Jeżeli sprzęgło zaczyna pracować gdy pedał jest wysoko również oznaczać może to, że konieczna jest regulacja sprzęgła hydraulicznego w samochodzie.

Regulacja sprzęgła w samochodzie

W autach stosuje się przeważnie dwa rodzaje sterowania sprzęgłem – pierwsze oparte na lince, a drugie o układ hydrauliczny.
Zanim zdecydujemy się na wymianę całego elementu, warto najpierw spróbować dokonać jego regulacji.
W sprzęgle sterowanym linką wystarczy ją naciągnąć, trochę trudnej przebiega jednak regulacja sprzęgła hydraulicznego w samochodzie. W tym drugim wypadku nie mamy linki, nie mamy więc czego naciągnąć.
W przypadku sprzęgła hydraulicznego jedynym sposobem regulacji jest tak naprawdę uzupełnienie ilości płynu hydraulicznego w układzie.
Często układ hydrauliczny sprzęgła połączony jest z układem hydraulicznym hamulców. Tym samym uzupełniając płyn hamulcowy, dokonuje się tym samym swoista regulacja sprzęgła hydraulicznego w samochodzie.
Jeżeli uzupełnienie płynów w układzie hydraulicznym sprzęgła przyniesie odpowiednie rezultaty, możemy cieszyć się dalej z jazdy. Jeżeli jednak wyczuwalny luz na sprzęgle nie zniknie, konieczna będzie jego wymiana.

Błędna diagnoza ślizgającego się sprzęgła

Czasami również zdarza się, że błędnie zdiagnozujemy zużycie sprzęgła jako efekt zużycia tarczy sprzęgła. Zdarza się bowiem, że dochodzi do zabrudzenia powierzchni tarczy sprzęgła i do usunięcia usterki wystarczy oczyszczenie powierzchni sprzęgła.

 

Motoryzacja
Jaką wybrać powłokę ceramiczną na lakier?

Powłoki ceramiczne na lakier samochodowy to preparaty mające zabezpieczyć lakier samochodowy przed objawami starzenia (jak matowienie) oraz przed czynnikami zewnętrznymi (np. ptasie odchody, kwaśne deszcze czy inne). Jak długo powłoka utrzymuje się na lakierze? Producenci powłok podają zazwyczaj trwałość ceramiki na lakierze w latach. według ekspertów podana trwałość pozwala ocenić …

Motoryzacja
Czy wiesz jak wygląda przegląd samochodu?

Co roku odwiedzasz stację kontroli pojazdów, ale czy wiesz, co tak naprawdę jest tam sprawdzane? Skoro jesteś kierowcą, to nie zdziwi Cię fakt, że każdy samochód, potrzebuje kontroli pod względem bezpieczeństwa. Zastanawiało Cię kiedyś, co dokładnie jest badane podczas takiego przeglądu? Zacznijmy od tego, jak często wymagany jest przegląd? W …

Motoryzacja
Dlaczego zostaje zaniżona wartość auta przy szkodzie całkowitej?

Obniżenie wartości pojazdu przy kasacji. Warto zacząć od doinformowania. Na początek, pojazd zostaje wyceniony niżej, niż był sprzedany obecnemu właścicielowi, ponieważ przy sprzedaży brane są pod uwagę zalety, jakie w posiada w swojej budowie. Natomiast nie można tego powiedzieć o pojeździe, który został uszkodzony. Jego wartość rynkowa spadła, gwarancja producenta …