Regulacja sprzęgła hydraulicznego w samochodzie – kiedy jest konieczna i jak ją przeprowadzić 

Motoryzacja

Tarcza sprzęgła, jak każdy element eksploatacyjny ulega stopniowemu zużyciu, ścierając się, zmniejsza swoją grubość. Na szczęście w pewnym, dość ograniczonym zakresie, możemy wyregulować sprzęgło, zmniejszając pojawiający się na nim luz. Jak więc przebiega regulacja sprzęgła hydraulicznego w samochodzie i kiedy poznać, że jest konieczna?

Objawy zużycia sprzęgła

Typowym objawem zużycia sprzęgła jest jego ślizganie się. Czy do takiego zjawiska dochodzi w naszym samochodzie możemy bardzo łatwo sprawdzić podczas prostej próby drogowej.
Jadąc ze stałą prędkością na najwyższym biegu, wduszamy gwałtownie pedał gazu do oporu, jeżeli obroty silnika wzrosną, a samochód nie przyśpieszy, oznacza to, że sprzęgło ślizga się.
Należy pamiętać, aby podczas wykonywania tego testu zachować szczególną ostrożność i wykonać go w miejscu bezpiecznym przy niewielkim ruchu drogowym i nie przekraczając dozwolonej prędkości.
Kolejnym objawem zużycia sprzęgła jest zmiana jego zakresu pracy, czyli potocznie zwanego momentu „brania” sprzęgła. Jeżeli sprzęgło zaczyna pracować gdy pedał jest wysoko również oznaczać może to, że konieczna jest regulacja sprzęgła hydraulicznego w samochodzie.

Regulacja sprzęgła w samochodzie

W autach stosuje się przeważnie dwa rodzaje sterowania sprzęgłem – pierwsze oparte na lince, a drugie o układ hydrauliczny.
Zanim zdecydujemy się na wymianę całego elementu, warto najpierw spróbować dokonać jego regulacji.
W sprzęgle sterowanym linką wystarczy ją naciągnąć, trochę trudnej przebiega jednak regulacja sprzęgła hydraulicznego w samochodzie. W tym drugim wypadku nie mamy linki, nie mamy więc czego naciągnąć.
W przypadku sprzęgła hydraulicznego jedynym sposobem regulacji jest tak naprawdę uzupełnienie ilości płynu hydraulicznego w układzie.
Często układ hydrauliczny sprzęgła połączony jest z układem hydraulicznym hamulców. Tym samym uzupełniając płyn hamulcowy, dokonuje się tym samym swoista regulacja sprzęgła hydraulicznego w samochodzie.
Jeżeli uzupełnienie płynów w układzie hydraulicznym sprzęgła przyniesie odpowiednie rezultaty, możemy cieszyć się dalej z jazdy. Jeżeli jednak wyczuwalny luz na sprzęgle nie zniknie, konieczna będzie jego wymiana.

Błędna diagnoza ślizgającego się sprzęgła

Czasami również zdarza się, że błędnie zdiagnozujemy zużycie sprzęgła jako efekt zużycia tarczy sprzęgła. Zdarza się bowiem, że dochodzi do zabrudzenia powierzchni tarczy sprzęgła i do usunięcia usterki wystarczy oczyszczenie powierzchni sprzęgła.

 

Motoryzacja
Ile kilometrów wytrzymują opony letnie?

Opony samochodowe to kluczowy element gwarantujący bezpieczeństwo jego użytkownikom. To właśnie ten element samochodu jako jedyny ma bezpośredni kontakt z powierzchnią drogi. Dlatego też warto zadbać o to, aby opony naszego samochodu zawsze były w jak najlepszej kondycji. Ile kilometrów zazwyczaj wytrzymują opony letnie i po czym poznać, że należy …

Motoryzacja
Rozwiązanie na hałasy, czyli mata wyciszająca do samochodu

Jeżeli doskwiera nam zbyt duży poziom hałasu w naszym samochodzie, co nie tylko nie pozostaje bez wpływu zarówno na naszą przyjemność odczuwaną podczas jazdy, ale również na nasze zmęczenie, które odbija się bezpośrednio na naszym jak i innych bezpieczeństwie. Na szczęście na nadmierne hałasy dobiegające spod klapy silnika i z …

Motoryzacja
Ubezpieczenia ac samochodu – przed czym chroni?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) chroni nas w razie sytuacji kiedy to my spowodujemy wypadek. W razie wystąpienia zdarzenia drogowego, które zostanie wywołane przez nas, wszelkie szkody jak i odszkodowania wypłacone zostaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczenia OC. Ubezpieczenia AC samochodu z zasady chronią nas samych zarówno podczas …