Szlifowanie CNC – jakie są najważniejsze zalety?
- By : Motorefekt.pl
- Category : Motoryzacja
Wykończenie powierzchni to ostatni, a pod pewnym względem najważniejszy etap powstawania detalu. W końcu musi on nie tylko spełniać wysokie wymagania dotyczące jakości, ale też estetyki. Z pomocą przychodzi więc szlifowanie jako metoda precyzyjnej obróbki przedmiotów. Sprawdź, jakimi zaletami się wyróżnia i dlaczego warto z niej skorzystać przy realizacji własnych projektów.
Na czym polega szlifowanie CNC?
Obróbka ścierna metalu jest całkiem prosta w realizacji. Wystarczy znać podstawy programowania (do ustalania parametrów pracy maszyn) i zasady projektowania. Całą resztą zajmie się maszyna CNC – w tym przypadku szlifierka. Podczas procesu narzędzia są przesuwanie wzdłuż osi X, Y i Z, co pozwala na równomierne usuwanie materiału z powierzchni przedmiotu. W efekcie pozostaje warstwa o niskiej chropowatości, która cechuje się wysokimi walorami estetycznymi oraz higienicznymi.
Precyzja wykonania szlifowania
To bodaj najważniejsza zaleta wynikająca z procesu. Szlifowanie CNC osiąga dokładność znacznie przewyższającą to, co może zrobić człowiek. Odpowiedni dobór narzędzi pozwala uzyskać bardzo gładką powierzchnię nie tylko na płaskich elementach, ale też kulistych. Istnieją nawet kołowe szlifierki do wałków, które z powodzeniem poradzą sobie z prętami czy walcami.
W pełni automatyczna obróbka mechaniczna
Nie można zapomnieć o powtarzalności metody. Wystarczy raz ustawić parametry pracy szlifierki, aby obrobiła wszystkie potrzebne elementy. Mowa nie tylko o dziesiątkach, ale nawet tysiącach elementów! Komputerowo sterowana obróbka mechaniczna umożliwia wykończenie przedmiotów w dokładnie takim samym standardzie, co jest szczególnie przydatne w branży motoryzacyjnej czy elektronicznej, gdzie klienci chcą otrzymywać produkty o dokładnie takich samych właściwościach.
Szeroki zakres obróbki mechanicznej
Szlifowanie dotyczy najczęściej metali, a zwłaszcza stali nierdzewnej i aluminium. To z nich powstają przedmioty cechujące się wysoką higienicznością, co ma zastosowanie zwłaszcza w branży medycznej. Trzeba przy tym wiedzieć, że szlifierki poradzą sobie z nawet z delikatniejszymi materiałami, takimi jak drewno czy tworzywa sztuczne. Wystarczy zmienić parametry pracy oraz wziąć pod uwagę kilka zmiennych, aby narzędzia starannie wygładziły powierzchnię mebli, elementów dekoracyjnych czy prefabrykatów do budowy domów.
Wydajność szlifowania CNC
Wreszcie należy wspomnieć o efektywności procesu. Sterowane komputerowo szlifowanie doskonale nadaje się do produkcji wielkoseryjnej ze względu na wspomnianą już powtarzalność oraz precyzję, a także szybkości realizacji. Maszyna jest w stanie obrobić znacznie więcej przedmiotów w ciągu godziny niż człowiek.
Komu powierzyć szlifowanie CNC?
Tylko profesjonaliści gwarantują należytą jakość wykonania. Dlatego warto skorzystać z pomocy firmy Sacher. Dysponuje ona nowoczesnym parkiem maszynowym, który jest w stanie wykonać praktycznie każde zlecenie w zakresie obróbki mechanicznej, a zwłaszcza szlifowania CNC. Zadzwoń lub napisz maila do jej przedstawicieli, aby uzgodnić szczegóły współpracy.