Ile rowerów może jechać w kolumnie

Motoryzacja

Sezon letni obfituję w przepiękną pogodę, która wręcz namawia nas nachalnymi promieniami słońca by opuścić cztery ściany i udać się na spacer lub przejażdżkę rowerową. Będąc jednak kierowcą wielokrotnie spotykamy się z tym, że nie wszyscy rowerzyści zachowują należytą ostrożność podczas swoich wycieczek oraz nie przestrzegają przepisów prawnych dotyczących przemieszczania się w ten sposób. Jeżeli przesiadasz się z samochodu na jednoślad napędzany twoim mięśniami, warto, żebyś pamiętał o kilku rzeczach, które sprawią, że inni kierowcy nie będą powielać stereotypu o nieostrożnym rowerzyście.

Po pierwsze, a właściwie najważniejsze, zawsze, kiedy tylko jest to możliwe, korzystaj ze ścieżek rowerowych. Jest to niezwykle istotna sprawa, ułatwiająca ruch szczególnie miejski. Nie rzadko widywałem obrazki, gdzie rowerzyści jechali jezdnią oddzieleni od ścieżki rowerowej jedynie krawężnikiem lub niekiedy wyłącznie linią. Takie wyboru utrudniają ruch i mogą również zostać ukarane mandatem.
Po drugie, poruszając się po drodze publicznej bez możliwości używania ścieżki rowerowej zawsze staraj się trzymać prawego skraju drogi, tak by ułatwić pojazdom silnikowym wyminięcie cię. Dzięki temu ułatwisz podróż nie tylko sobie, ale też innym.

Po trzecie, ile rowerów może jechać w kolumnie? Kiedy wybierasz się na wycieczkę rowerową w większej grupie warto wspomnieć o kolumnie. Kolumna rowerowa jest to kolumna stworzona na szosie przez kilka pojazdów jednośladowych między którymi występuję odległość mniejsza niż 200 metrów. W myśl prawa w takiej kolumnie może znajdować się maksymalnie piętnaście rowerów, jeżeli kolarzy jest więcej, po piętnastej osobie powinien wystąpić ponad 200 metrowy odstęp umożliwiający pojazdom spalinowym bezpieczne wyprzedzenie kolumny rowerowej i w razie potrzeby wykorzystanie tej dwieście metrowej przestrzeni by schować się przed nadjeżdżającym z naprzeciwka pojazdem.

Dla kierowców samochodów napotykających takie kolumny wartym nadmienienia jest fakt, że w myśl prawa nie może on rozdzielić członków kolumny, to jest wjechać między jej członków. Wyprzedzanie kolumny musi rozpocząć się i skończyć na jej krańcach. Wjechanie w taką kolumnę jest wykroczeniem w myśl artykułu 32 prawa o ruchu drogowym. Ponadto, trzeba pamiętać, że odległość samochodu od wyprzedzanego pojazdu jednośladowego musi wynosić przynajmniej metr licząc od boku pojazdu.
Wybierając się na wakacyjne przejażdżki rowerowe warto pamiętać o tych kilku faktach mogących zaoszczędzić komuś nerwów, a nawet uratować komuś życie. Dlatego warto pamiętać, ile rowerów może jechać w kolumnie.

Motoryzacja
Czy wiesz jak wygląda przegląd samochodu?

Co roku odwiedzasz stację kontroli pojazdów, ale czy wiesz, co tak naprawdę jest tam sprawdzane? Skoro jesteś kierowcą, to nie zdziwi Cię fakt, że każdy samochód, potrzebuje kontroli pod względem bezpieczeństwa. Zastanawiało Cię kiedyś, co dokładnie jest badane podczas takiego przeglądu? Zacznijmy od tego, jak często wymagany jest przegląd? W …

Motoryzacja
Dlaczego zostaje zaniżona wartość auta przy szkodzie całkowitej?

Obniżenie wartości pojazdu przy kasacji. Warto zacząć od doinformowania. Na początek, pojazd zostaje wyceniony niżej, niż był sprzedany obecnemu właścicielowi, ponieważ przy sprzedaży brane są pod uwagę zalety, jakie w posiada w swojej budowie. Natomiast nie można tego powiedzieć o pojeździe, który został uszkodzony. Jego wartość rynkowa spadła, gwarancja producenta …

Motoryzacja
Montaż rejestratora jazdy do samochodu

Na co zwrócić uwagę? Pomyśl sobie, że wracasz z pracy do domu, jedziesz z poprawną prędkością, nagle dochodzi do zdarzenia drogowego, mianowicie kierowca na pasie obok gwałtownie zajeżdża Ci drogę, bez wyraźnej przyczyny. Sytuacja niestety kończy się nieprzyjemnie dla Ciebie, ponieważ wpadasz czołowo w bariery energochłonnych przy drodze ekspresowej. Na …