Jak prawidłowo odczytać rozmiar opon? Sprawdź!

Motoryzacja

Nadszedł czas na wymianę opon w Twoim samochodzie? Podczas poszukiwań nowych egzemplarzy zwróć uwagę nie tylko na cenę czy jakość wykonania, ale – przede wszystkim – rozmiar. Oznaczenia i liczby na bocznych ścianach opon mogą być mylące dla wielu kierowców. Warto poświęcić trochę czasu na ich rozszyfrowanie, ponieważ prawidłowy rozmiar opon ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa oraz zużywania się ogumienia. Sprawdź, jak w odpowiedni sposób go odczytać.

Gdzie szukać informacji o rozmiarze opon?

Dokładne informacje, dotyczące rozmiaru opon do Twojego samochodu, znajdziesz w karcie serwisowej lub instrukcji obsługi pojazdu. W tym dokumencie powinny znajdować się m.in. dane na temat rekomendowanych opon. To najlepsze źródło informacji, choć czasami możesz spotkać się z zaleceniem kilku różnych rozmiarów dla danego samochodu. W takiej sytuacji wystarczy, że skorzystasz z wyszukiwarki, dostępnej np. w sklepie internetowym Hurtopony.pl. Dzięki niej szybko dobierzesz dopasowane, tanie opony do Twojego samochodu.

Jeśli nie masz dostępu do instrukcji obsługi lub potrzebujesz natychmiastowych informacji, kolejnym miejscem, gdzie możesz sprawdzić rozmiar opon, jest boczna ścianka aktualnie założonych egzemplarzy. Znajdziesz na niej zestaw oznaczeń, które dostarczą informacji o prawidłowych wymiarach. Informacje o rozmiarach opon dla danego pojazdu czasami znajdują się również na drzwiach od strony kierowcy lub pod klapką, zamykającą wlew paliwa.

Jak prawidłowo odczytać rozmiar opon?

Gdy już dotrzesz do oznaczenia, które składa się z kilku liczb i litery (może wyglądać np. tak: 205/55R16), pozostaje rozszyfrować, co ono oznacza.

1. Szerokość opony

Pierwszym elementem oznaczenia rozmiaru opony jest liczba, która wskazuje na szerokość opony. Ta wartość jest podawana w milimetrach i mierzy odległość pomiędzy boczną ścianką opony. Na przykład, jeśli widzisz oznaczenie 205/55R16, liczba 205 oznacza, że szerokość opony wynosi 205 milimetrów.

2. Wysokość profilu

Następnie w oznaczeniu rozmiaru opony znajduje się liczba, która wskazuje na wysokość profilu opony. Ta wartość jest podawana w procentach i odnosi się do stosunku wysokości bocznej ścianki opony do jej szerokości. W przykładzie 205/55R16 liczba 55 oznacza, że wysokość profilu stanowi 55% szerokości opony.

3. Konstrukcja opony

Po liczbie, opisującej wysokość profilu, następuje litera oznaczająca konstrukcję opony. Najczęściej spotykana litera to „R”, która oznacza oponę radialną. Modele te charakteryzują się układem pasów biegnących od jednej krawędzi do drugiej pod kątem prostym w stosunku do bieżnika.

4. Średnica felgi

Ostatnim elementem oznaczenia rozmiaru opony jest liczba, która wskazuje na średnicę felgi. W 205/55R16, liczba 16 oznacza, że opona jest odpowiednia do felgi o średnicy 16 cali.

Gdzie warto kupować opony?

Wybór odpowiednich opon do swojego samochodu jest kluczowy dla bezpiecznej i komfortowej jazdy. Podczas zakupu ogumienia możesz skorzystać z praktycznych narzędzi, takich jak wyszukiwarka dostępna w sklepie Hurtopony.pl. Dzięki niej szybko znajdziesz opony osobowe lub motocyklowe w idealnym rozmiarze, pasującym do Twojego pojazdu.

Motoryzacja
Przyczepy campingowe dla pary bez dzieci: jaki model wybrać?

Większość samotnie podróżujących par preferuje kampery lub kamper vany, jednak nie brakuje takich, które jednak wolą postawić na przyczepę kempingową. I trudno się temu dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę ewidentne zalety przyczepy: niższą cenę zakupu, możliwość zostawienia jej na kempingu i zwiedzania okolicy autem oraz niskie koszty eksploatacji. Przyczepy campingowe …

Motoryzacja
Szlifowanie CNC – jakie są najważniejsze zalety?

Wykończenie powierzchni to ostatni, a pod pewnym względem najważniejszy etap powstawania detalu. W końcu musi on nie tylko spełniać wysokie wymagania dotyczące jakości, ale też estetyki. Z pomocą przychodzi więc szlifowanie jako metoda precyzyjnej obróbki przedmiotów. Sprawdź, jakimi zaletami się wyróżnia i dlaczego warto z niej skorzystać przy realizacji własnych …

Motoryzacja
Jakie są najczęstsze objawy uszkodzonego rozrządu?

Układ rozrządu, tak jak wszystkie części samochodowe odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu pojazdu. Niestety w wyniku nieustannej eksploatacji jest narażony na uszkodzenia, zużycie oraz wiele awarii. Na szczęście w takiej sytuacji z pomocą przychodzi hurtownia motoryzacyjna w Radomiu, gdzie można nabyć nowe, w pełni sprawne części – w tym właśnie …