Co to jest asystent parkowania?

Motoryzacja

Wychodzisz o 16 z pracy. Wsiadasz do auta i już wiesz co cię czeka. Wyjeżdżasz na główną ulicę, na której auta przesuwają się co godzinę o kilka metrów i czekasz, aż w końcu dojedziesz do domu. A kiedy to się dzieje, wcale nie jest lepiej, bo znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem. Większość osiedli w Polsce wybudowanych przed latami 2000 nie było przygotowanych na ogromną ilość aut przybywających z roku na rok. W dzisiejszych czasach posiadanie dwóch aut w rodzinie nie jest już niczym wyjątkowym, jednak w momencie powstawania architektury wielu polskich osiedli była to rzadkość. Dlatego też nie wszystkie dzielnice mogą zapewnić wystarczającą ilość miejsc dla wszystkich tych aut. To sprawia, że każde miejsce jest na wagę złota, jednak czasami wciśnięcie się w nie stoi pod ogromnym znakiem zapytania. Tu w pelerynie superbohatera pojawia się on – asystent parkowania.

Co to jest asystent parkowania? Jest to złożony system, który na celu ma ułatwienie nam zaparkowanie w danym miejscu. Podstawowym i najwcześniej wprowadzonym elementem tego systemu są czujniki parkowania. Montowane w tylnym oraz przednim zderzaku czujniki zbliżeniowe poprzez ostrzeżenia dźwiękowe powiadamiają nas jak blisko jesteśmy obiektów z przodu oraz tyłu auta. Oczywiście nie są to dokładne wartości, a jedynie zmieniające się w częstotliwości „piski”. Przybliżając się do obiektu zwiększamy częstotliwość sygnałów aż do momentu, aż dźwięk będzie ciągły, co oznacza maksymalne, bezpieczne zbliżenie do obiektu.

Wraz z rozwojem technologii do samochodów osobowych zaczęto montować ekrany pełniące rolę nawigacji bądź centrum dowodzenia naszymi multimediami. Dało to również możliwość rozwoju systemom składającym się na asystenta parkowania. Kamery zamontowane z tyłu auta przesyłają obraz na wspomniany ekran pozwalając kierowcy na zobaczenie co czeka na niego w miejscu, którego nie sposób dojrzeć z fotela kierującego. Z czasem asystent parkowania nie tylko przekazuje obraz przestrzeni za nami, ale również przewiduje trajektorie samochodu pozwalając ocenić czy nasze auto zmieści się na danym miejscu parkingowym.

Aktualnie systemy asystenta parkowania potrafią umieścić auto w przestrzeni nie tylko prostopadłego miejsca parkingowego, ale również wspomagają parkowania równoległe. Ponadto nowoczesne auta posiadają również opcję parkowania automatycznego, kiedy to auto przejmuje kontrole na manewrem parkowania zdejmując ten ciężar z barków kierowcy.
Obecnie każdy samochód można uzbroić w asystenta parkowania. Na popularnych portalach aukcyjnych znaleźć można czujniki do zderzaków, kamerki cofania czy inne gadżety wspomagających nas w codziennym manewrowaniu autem. Co to jest asystent parkowania? Nasz cichy bohater w trudnościach każdego dnia.

 

Motoryzacja
Ile kilometrów wytrzymują opony letnie?

Opony samochodowe to kluczowy element gwarantujący bezpieczeństwo jego użytkownikom. To właśnie ten element samochodu jako jedyny ma bezpośredni kontakt z powierzchnią drogi. Dlatego też warto zadbać o to, aby opony naszego samochodu zawsze były w jak najlepszej kondycji. Ile kilometrów zazwyczaj wytrzymują opony letnie i po czym poznać, że należy …

Motoryzacja
Rozwiązanie na hałasy, czyli mata wyciszająca do samochodu

Jeżeli doskwiera nam zbyt duży poziom hałasu w naszym samochodzie, co nie tylko nie pozostaje bez wpływu zarówno na naszą przyjemność odczuwaną podczas jazdy, ale również na nasze zmęczenie, które odbija się bezpośrednio na naszym jak i innych bezpieczeństwie. Na szczęście na nadmierne hałasy dobiegające spod klapy silnika i z …

Motoryzacja
Ubezpieczenia ac samochodu – przed czym chroni?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) chroni nas w razie sytuacji kiedy to my spowodujemy wypadek. W razie wystąpienia zdarzenia drogowego, które zostanie wywołane przez nas, wszelkie szkody jak i odszkodowania wypłacone zostaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczenia OC. Ubezpieczenia AC samochodu z zasady chronią nas samych zarówno podczas …