Co to jest asystent parkowania?

Motoryzacja

Wychodzisz o 16 z pracy. Wsiadasz do auta i już wiesz co cię czeka. Wyjeżdżasz na główną ulicę, na której auta przesuwają się co godzinę o kilka metrów i czekasz, aż w końcu dojedziesz do domu. A kiedy to się dzieje, wcale nie jest lepiej, bo znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem. Większość osiedli w Polsce wybudowanych przed latami 2000 nie było przygotowanych na ogromną ilość aut przybywających z roku na rok. W dzisiejszych czasach posiadanie dwóch aut w rodzinie nie jest już niczym wyjątkowym, jednak w momencie powstawania architektury wielu polskich osiedli była to rzadkość. Dlatego też nie wszystkie dzielnice mogą zapewnić wystarczającą ilość miejsc dla wszystkich tych aut. To sprawia, że każde miejsce jest na wagę złota, jednak czasami wciśnięcie się w nie stoi pod ogromnym znakiem zapytania. Tu w pelerynie superbohatera pojawia się on – asystent parkowania.

Co to jest asystent parkowania? Jest to złożony system, który na celu ma ułatwienie nam zaparkowanie w danym miejscu. Podstawowym i najwcześniej wprowadzonym elementem tego systemu są czujniki parkowania. Montowane w tylnym oraz przednim zderzaku czujniki zbliżeniowe poprzez ostrzeżenia dźwiękowe powiadamiają nas jak blisko jesteśmy obiektów z przodu oraz tyłu auta. Oczywiście nie są to dokładne wartości, a jedynie zmieniające się w częstotliwości „piski”. Przybliżając się do obiektu zwiększamy częstotliwość sygnałów aż do momentu, aż dźwięk będzie ciągły, co oznacza maksymalne, bezpieczne zbliżenie do obiektu.

Wraz z rozwojem technologii do samochodów osobowych zaczęto montować ekrany pełniące rolę nawigacji bądź centrum dowodzenia naszymi multimediami. Dało to również możliwość rozwoju systemom składającym się na asystenta parkowania. Kamery zamontowane z tyłu auta przesyłają obraz na wspomniany ekran pozwalając kierowcy na zobaczenie co czeka na niego w miejscu, którego nie sposób dojrzeć z fotela kierującego. Z czasem asystent parkowania nie tylko przekazuje obraz przestrzeni za nami, ale również przewiduje trajektorie samochodu pozwalając ocenić czy nasze auto zmieści się na danym miejscu parkingowym.

Aktualnie systemy asystenta parkowania potrafią umieścić auto w przestrzeni nie tylko prostopadłego miejsca parkingowego, ale również wspomagają parkowania równoległe. Ponadto nowoczesne auta posiadają również opcję parkowania automatycznego, kiedy to auto przejmuje kontrole na manewrem parkowania zdejmując ten ciężar z barków kierowcy.
Obecnie każdy samochód można uzbroić w asystenta parkowania. Na popularnych portalach aukcyjnych znaleźć można czujniki do zderzaków, kamerki cofania czy inne gadżety wspomagających nas w codziennym manewrowaniu autem. Co to jest asystent parkowania? Nasz cichy bohater w trudnościach każdego dnia.

 

Motoryzacja
Przyczepy campingowe dla pary bez dzieci: jaki model wybrać?

Większość samotnie podróżujących par preferuje kampery lub kamper vany, jednak nie brakuje takich, które jednak wolą postawić na przyczepę kempingową. I trudno się temu dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę ewidentne zalety przyczepy: niższą cenę zakupu, możliwość zostawienia jej na kempingu i zwiedzania okolicy autem oraz niskie koszty eksploatacji. Przyczepy campingowe …

Motoryzacja
Jak prawidłowo odczytać rozmiar opon? Sprawdź!

Nadszedł czas na wymianę opon w Twoim samochodzie? Podczas poszukiwań nowych egzemplarzy zwróć uwagę nie tylko na cenę czy jakość wykonania, ale – przede wszystkim – rozmiar. Oznaczenia i liczby na bocznych ścianach opon mogą być mylące dla wielu kierowców. Warto poświęcić trochę czasu na ich rozszyfrowanie, ponieważ prawidłowy rozmiar …

Motoryzacja
Szlifowanie CNC – jakie są najważniejsze zalety?

Wykończenie powierzchni to ostatni, a pod pewnym względem najważniejszy etap powstawania detalu. W końcu musi on nie tylko spełniać wysokie wymagania dotyczące jakości, ale też estetyki. Z pomocą przychodzi więc szlifowanie jako metoda precyzyjnej obróbki przedmiotów. Sprawdź, jakimi zaletami się wyróżnia i dlaczego warto z niej skorzystać przy realizacji własnych …