Naprawa pordzewiałego nadkola

Motoryzacja

Rdza jest największą plagą użytkowania samochodów – zwłaszcza używanych – ale niekiedy nawet nowe auta mają problem z naszym brązowym przyjacielem. W Polsce najczęstszym powodem nasilania się ognisk korozji jest nieprawidłowe zabezpieczenie pojazdu przed sezonem zimowym. Nawarstwiające się błoto pośniegowe w najbardziej wrażliwych punktach karoserii powoli wyniszcza blachę naszego auta. Do tego wszechobecna sól drogowa, która dodatkowo osłabia całą konstrukcje i na wiosnę może czekać nas niemiła niespodzianka. Jak sobie z nią radzić?

Naprawa nadkoli rdza

Podejmując decyzję o naprawie skorodowanych elementów – szczególnie nadkoli, które są problematyczne z powodu braku możliwości ich całkowitej wymiany – możemy postąpić w dwojaki sposób. Najbardziej polecaną przeze mnie opcją jest oddanie auta do specjalisty. Samodzielne naprawy mogą być tańsze, ale niekoniecznie lepsze. Osoba zajmująca się naprawą blacharski będzie o wiele bardziej kompetentna, a co za tym idzie, efekt jego pracy powinien utrzymać się na dłużej. Jeśli jednak masz pewność, że twoja próba nie będzie klęską, to własna naprawa nadkoli rdza nie będzie miała szans! Jak się do tego zabrać? Postaram się przybliżyć zagadnienie najlepiej jak umiem.

Najważniejsze w próbie eliminacji rdzy – szczególnie przy nadkolu – ale również przy innych elementach nadwozia, jest przede wszystkim oczyszczenie newralgicznego punktu karoserii. Kiedy pokłady rdzy nie są duże, wystarczy przemyć dany punkt i papierem ściernym jak najdokładniej usunąć skorodowany materiał. W przypadku poważniejszych ognisk korozji może być wymagane użycie “cięższego” sprzętu takiego jak szlifierka kątowa. Specjalne końcówki o fakturze podobnej do papieru ściernego doskonale wyczyści wymagane miejsce.
Dalszym krokiem jest pokrycie materiału impregnatem antykorozyjnym, tak by powstrzymać rdzę przed namnażaniem się. I w przypadku małych ognisk korozyjnych, po tej operacji możemy przystąpić do malowania oraz polerowania miejsca tak zwanym papierem wodnym.

Jednakże przy poważniejszych problemach, to dopiero początek drogi. Nadkola mogą wymagać wstawienia w oczyszczone miejsce kawałka blachy, które zasłoni miejsce pokorozyjne. Fragment ten powinien być odpowiednio uformowany, a następnie przykręcony śrubami od wewnątrz do reszty auta. Na miejscu różnicy grubości lakieru trzeba użyć specjalnej szpachli do aut, nałożyć ją jak szpachle murarską i zeszlifować do poziomu pierwotnego lakieru, odczekać aż zaschnie, a dopiero potem przystąpić do malowania elementu. Niektóre większe dziury w nadkolu mogą wymagać tak zwanego zbrojenia, czyli specjalnej drucianej siatki dosłownie wciśniętej w miejsce usuniętej korozji, tak by szpachla miała solidną strukturę, do której mogłabym się przyczepić. W ten sposób unikniemy nieprzyjemności odpadania szpachli on naszego nadkola i na wiele lat pożegnamy problem z korozją w naprawionym nadkolu.

Motoryzacja
Jaką wybrać powłokę ceramiczną na lakier?

Powłoki ceramiczne na lakier samochodowy to preparaty mające zabezpieczyć lakier samochodowy przed objawami starzenia (jak matowienie) oraz przed czynnikami zewnętrznymi (np. ptasie odchody, kwaśne deszcze czy inne). Jak długo powłoka utrzymuje się na lakierze? Producenci powłok podają zazwyczaj trwałość ceramiki na lakierze w latach. według ekspertów podana trwałość pozwala ocenić …

Motoryzacja
Czy wiesz jak wygląda przegląd samochodu?

Co roku odwiedzasz stację kontroli pojazdów, ale czy wiesz, co tak naprawdę jest tam sprawdzane? Skoro jesteś kierowcą, to nie zdziwi Cię fakt, że każdy samochód, potrzebuje kontroli pod względem bezpieczeństwa. Zastanawiało Cię kiedyś, co dokładnie jest badane podczas takiego przeglądu? Zacznijmy od tego, jak często wymagany jest przegląd? W …

Motoryzacja
Dlaczego zostaje zaniżona wartość auta przy szkodzie całkowitej?

Obniżenie wartości pojazdu przy kasacji. Warto zacząć od doinformowania. Na początek, pojazd zostaje wyceniony niżej, niż był sprzedany obecnemu właścicielowi, ponieważ przy sprzedaży brane są pod uwagę zalety, jakie w posiada w swojej budowie. Natomiast nie można tego powiedzieć o pojeździe, który został uszkodzony. Jego wartość rynkowa spadła, gwarancja producenta …