Samochody, które można prowadzić bez prawa jazdy

Motoryzacja

Samochód bez prawa jazdy to bardzo złudne i mylące pojęcie. Nie istnieją bowiem samochody które można prowadzić bez prawa jazdy. Do poruszania się jakimkolwiek typowym samochodem osobowym niezbędne jest uzyskanie i posiadanie niezbędnych do tego uprawnień, czyli prawa jazdy kategorii B.

Jakimi pojazdami można poruszać się bez uprawnień?

Do 2013 roku do tego, aby poruszać się motorowerem, wystarczyło ukończenie 18 roku życia. Każdy osiemnastolatek w dniu swoich urodzin z automatu otrzymywał możliwość poruszania się po publicznych drogach motorowerem. Przepisy te uległy zmianie i od 2013 należy, niezależnie od wieku, legitymować się prawem jazdy kategorii AM, aby móc poruszać się motorowerem lub mikrosamochodem po drogach.

Do prowadzenia czterokołowego pojazdu o masie całkowitej nieprzekraczającej 550 kg, czyli tak zwanego czterokołowca lekkiego, niezbędne jest natomiast prawo jazdy kategorii B1.

Zarówno w przypadku prawa jazdy kategorii AM jak i B1 osoba ubiegająca się o ich uzyskanie nie musi mieć ukończonych 18 lat. Osoba, która ukończy 14 rok życia i uzyska zgodę rodziców, może ubiegać się o uzyskanie prawa jazdy kategorii AM, od 16 roku życia może natomiast ubiegać się o prawo jazdy kategorii B1 i poruszać się po drogach czterokołowcami lekkimi o masie całkowitej nieprzekraczającej 550 kg.

Najpopularniejsze marki mikrosamochodów (AM), czy też czterokołowców lekkich (B1) to Microcar, Aixam, Piaggio, Ligier, Cassalini oraz Bellier.

Jakie samochody można przerobić na kategorie B1?

W sieci, w momencie wprowadzenia nowych przepisów i kategorii B1, pojawiło się mnóstwo pomysłów na przerabianie niewielkich samochodów tak, aby spełniały one wytyczne do kierowania nimi na podstawie prawa jazdy kategorii B1.

Okazuje się jednak, że sprawa nie jest wcale taka prosta. Dostosowanie samochodu do wymagań kategorii B1 łączy się z bardzo głębokimi zmianami technicznymi, które nie pozostają bez wpływu na bezpieczeństwo użytkowania takiego pojazdu.

Dodatkowo przerobiony pojazd musi mieć wpis w dowodzie rejestracyjnym, potwierdzający to, że jego masa całkowita nie przekracza 550 kg. Bez tego, jeżeli będziemy poruszać się takim autem po drogach publicznych i złapani zostaniemy przez patrol drogówki, zostaniemy ukarani mandatem za poruszanie się samochodem bez wymaganych w tym celu uprawnień.

Dlatego też, warto, aby samochód fabrycznie przystosowany był już do poruszania się nim po drogach na podstawie prawa jazdy kategorii B1. Ceny takich pojazdów sięgają nieraz cen zwyczajnych samochodów. Należy jeszcze raz powtórzyć, że nie istnieją samochody które można prowadzić bez prawa jazdy, do wysokiego kosztu zakupu auta na kategorie B1, należy więc doliczyć jeszcze koszt uzyskanai niezbędnych uprawnień.

 

Motoryzacja
Ile kilometrów wytrzymują opony letnie?

Opony samochodowe to kluczowy element gwarantujący bezpieczeństwo jego użytkownikom. To właśnie ten element samochodu jako jedyny ma bezpośredni kontakt z powierzchnią drogi. Dlatego też warto zadbać o to, aby opony naszego samochodu zawsze były w jak najlepszej kondycji. Ile kilometrów zazwyczaj wytrzymują opony letnie i po czym poznać, że należy …

Motoryzacja
Rozwiązanie na hałasy, czyli mata wyciszająca do samochodu

Jeżeli doskwiera nam zbyt duży poziom hałasu w naszym samochodzie, co nie tylko nie pozostaje bez wpływu zarówno na naszą przyjemność odczuwaną podczas jazdy, ale również na nasze zmęczenie, które odbija się bezpośrednio na naszym jak i innych bezpieczeństwie. Na szczęście na nadmierne hałasy dobiegające spod klapy silnika i z …

Motoryzacja
Ubezpieczenia ac samochodu – przed czym chroni?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) chroni nas w razie sytuacji kiedy to my spowodujemy wypadek. W razie wystąpienia zdarzenia drogowego, które zostanie wywołane przez nas, wszelkie szkody jak i odszkodowania wypłacone zostaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczenia OC. Ubezpieczenia AC samochodu z zasady chronią nas samych zarówno podczas …