Brak przeglądu w samochodzie – jakie są tego skutki?

Motoryzacja

Do dwóch obowiązków każdego właściciela pojazdu należy dbanie o to, aby pojazd zawsze miał aktualne, opłacone ubezpieczenie OC oraz był sprawny technicznie, co potwierdzane jest na corocznym obowiązkowym przeglądzie technicznym. Jakie konsekwencje może nieść za sobą brak przeglądu w samochodzie?

Jaka kara za brak przeglądu w samochodzie?

Jeżeli zostaniemy zatrzymani do rutynowej kontroli przez patrol policji lub Inspekcji Transportu Drogowego, podczas której okaże się, że pojazd, którym poruszamy się, nie posiada ważnego badania technicznego, grozi nam mandat karny.

Za brak ważnego przeglądu możemy otrzymać karę finansową do 500 zł. Jednak to nie wszystko. Jeżeli poruszamy się autem bez ważnego przeglądu, możemy spodziewać się tego, że zostanie również zatrzymany dowód rejestracyjny pojazdu.

Wraz z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego zostaniemy skierowani na najbliższą stację diagnostyczną w celu przeprowadzenia przeglądu technicznego, na którego wykonanie mamy 7 dni.

Od 1 października 2018 nie istnieje już obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu podczas przemieszczania się nim. Nie uchroni nas to bynajmniej od zatrzymania tego dokumentu. Zatrzymanie dowodu odbywa się bowiem w sposób wirtualny, poprzez dodanie przez upoważnionego funkcjonariusza stosownego wpisu w ewidencji CEPiK.

Kolejną nieprzyjemną konsekwencją, jaką niesie ze sobą brak przeglądu w samochodzie, jeżeli nie posiadamy stosownego wpisu w dowodzie rejestracyjnym od dłuższego czasu jak np. rok. Najprawdopodobniej w takiej sytuacji zostaniem poproszeni przez funkcjonariusza o wezwanie lawety, która na nasz koszt, odholuje nasz pojazd na najbliższy parking.

Jak odzyskać dowód rejestracyjny zabrany przez brak przeglądu w samochodzie?

Jeżeli powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego naszego pojazdu jest brak przeglądu, musimy niezwłocznie udać się do stacji kontroli pojazdów. Mamy na to 7 dni od daty pojawienia się stosownego wpisu w CEPiKu.

Po pozytywnym przejściu przeglądu właściciel pojazdu otrzyma zaświadczenie, które przez okres 30 dni umożliwi nam legalne poruszanie się po drogach publicznych naszym pojazdem.

To jednak nie koniec formalności. Będziemy musieli udać się z zaświadczeniem do urzędu w celu wykreślenia wpisu o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego.

Brak przeglądu a ubezpieczenie

Jeżeli zdarzy się nam spowodować kolizje lub wypadek pojazdem, który nie posiada ważnego przeglądu technicznego, nie musimy martwić się o to, że ubezpieczyciel odmówi nam pokrycia kosztów usunięcia skutków zdarzenia z naszej polisy. Inaczej sprawa wygląda z ubezpieczeniem AC – tutaj towarzystwa ubezpieczeniowe często uwzględniają w OWU to, że jeżeli wypadek był skutkiem złego stanu technicznego pojazdu, to nie zostanie wypłacone ubezpieczenie.

 

Motoryzacja
Jaką wybrać powłokę ceramiczną na lakier?

Powłoki ceramiczne na lakier samochodowy to preparaty mające zabezpieczyć lakier samochodowy przed objawami starzenia (jak matowienie) oraz przed czynnikami zewnętrznymi (np. ptasie odchody, kwaśne deszcze czy inne). Jak długo powłoka utrzymuje się na lakierze? Producenci powłok podają zazwyczaj trwałość ceramiki na lakierze w latach. według ekspertów podana trwałość pozwala ocenić …

Motoryzacja
Czy wiesz jak wygląda przegląd samochodu?

Co roku odwiedzasz stację kontroli pojazdów, ale czy wiesz, co tak naprawdę jest tam sprawdzane? Skoro jesteś kierowcą, to nie zdziwi Cię fakt, że każdy samochód, potrzebuje kontroli pod względem bezpieczeństwa. Zastanawiało Cię kiedyś, co dokładnie jest badane podczas takiego przeglądu? Zacznijmy od tego, jak często wymagany jest przegląd? W …

Motoryzacja
Dlaczego zostaje zaniżona wartość auta przy szkodzie całkowitej?

Obniżenie wartości pojazdu przy kasacji. Warto zacząć od doinformowania. Na początek, pojazd zostaje wyceniony niżej, niż był sprzedany obecnemu właścicielowi, ponieważ przy sprzedaży brane są pod uwagę zalety, jakie w posiada w swojej budowie. Natomiast nie można tego powiedzieć o pojeździe, który został uszkodzony. Jego wartość rynkowa spadła, gwarancja producenta …