Brak przeglądu w samochodzie – jakie są tego skutki?

Motoryzacja

Do dwóch obowiązków każdego właściciela pojazdu należy dbanie o to, aby pojazd zawsze miał aktualne, opłacone ubezpieczenie OC oraz był sprawny technicznie, co potwierdzane jest na corocznym obowiązkowym przeglądzie technicznym. Jakie konsekwencje może nieść za sobą brak przeglądu w samochodzie?

Jaka kara za brak przeglądu w samochodzie?

Jeżeli zostaniemy zatrzymani do rutynowej kontroli przez patrol policji lub Inspekcji Transportu Drogowego, podczas której okaże się, że pojazd, którym poruszamy się, nie posiada ważnego badania technicznego, grozi nam mandat karny.

Za brak ważnego przeglądu możemy otrzymać karę finansową do 500 zł. Jednak to nie wszystko. Jeżeli poruszamy się autem bez ważnego przeglądu, możemy spodziewać się tego, że zostanie również zatrzymany dowód rejestracyjny pojazdu.

Wraz z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego zostaniemy skierowani na najbliższą stację diagnostyczną w celu przeprowadzenia przeglądu technicznego, na którego wykonanie mamy 7 dni.

Od 1 października 2018 nie istnieje już obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu podczas przemieszczania się nim. Nie uchroni nas to bynajmniej od zatrzymania tego dokumentu. Zatrzymanie dowodu odbywa się bowiem w sposób wirtualny, poprzez dodanie przez upoważnionego funkcjonariusza stosownego wpisu w ewidencji CEPiK.

Kolejną nieprzyjemną konsekwencją, jaką niesie ze sobą brak przeglądu w samochodzie, jeżeli nie posiadamy stosownego wpisu w dowodzie rejestracyjnym od dłuższego czasu jak np. rok. Najprawdopodobniej w takiej sytuacji zostaniem poproszeni przez funkcjonariusza o wezwanie lawety, która na nasz koszt, odholuje nasz pojazd na najbliższy parking.

Jak odzyskać dowód rejestracyjny zabrany przez brak przeglądu w samochodzie?

Jeżeli powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego naszego pojazdu jest brak przeglądu, musimy niezwłocznie udać się do stacji kontroli pojazdów. Mamy na to 7 dni od daty pojawienia się stosownego wpisu w CEPiKu.

Po pozytywnym przejściu przeglądu właściciel pojazdu otrzyma zaświadczenie, które przez okres 30 dni umożliwi nam legalne poruszanie się po drogach publicznych naszym pojazdem.

To jednak nie koniec formalności. Będziemy musieli udać się z zaświadczeniem do urzędu w celu wykreślenia wpisu o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego.

Brak przeglądu a ubezpieczenie

Jeżeli zdarzy się nam spowodować kolizje lub wypadek pojazdem, który nie posiada ważnego przeglądu technicznego, nie musimy martwić się o to, że ubezpieczyciel odmówi nam pokrycia kosztów usunięcia skutków zdarzenia z naszej polisy. Inaczej sprawa wygląda z ubezpieczeniem AC – tutaj towarzystwa ubezpieczeniowe często uwzględniają w OWU to, że jeżeli wypadek był skutkiem złego stanu technicznego pojazdu, to nie zostanie wypłacone ubezpieczenie.

 

Motoryzacja
Jak często należy wymieniać olej w samochodzie?

Był ciepły letni dzień, kiedy pan Janusz postanowił wyruszyć w długo oczekiwaną podróż swoim klasycznym samochodem. Wszystko szło zgodnie z planem, aż do momentu, gdy zaczął dostrzegać, że jego ukochane auto nie pracuje tak płynnie, jak zwykle. Po krótkim postoju na stacji diagnostycznej okazało się, że przyczyną był zaniedbany olej …

Motoryzacja
Przyczepy campingowe dla pary bez dzieci: jaki model wybrać?

Większość samotnie podróżujących par preferuje kampery lub kamper vany, jednak nie brakuje takich, które jednak wolą postawić na przyczepę kempingową. I trudno się temu dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę ewidentne zalety przyczepy: niższą cenę zakupu, możliwość zostawienia jej na kempingu i zwiedzania okolicy autem oraz niskie koszty eksploatacji. Przyczepy campingowe …

Motoryzacja
Jak prawidłowo odczytać rozmiar opon? Sprawdź!

Nadszedł czas na wymianę opon w Twoim samochodzie? Podczas poszukiwań nowych egzemplarzy zwróć uwagę nie tylko na cenę czy jakość wykonania, ale – przede wszystkim – rozmiar. Oznaczenia i liczby na bocznych ścianach opon mogą być mylące dla wielu kierowców. Warto poświęcić trochę czasu na ich rozszyfrowanie, ponieważ prawidłowy rozmiar …