Jak zmierzyć rozstaw śrub w feldze na 4 otwory?

Motoryzacja

Zarówno opony jak i felgi, na których je zamontujemy, muszą być odpowiednio dobrane do naszego pojazdu. Informacje o wymiarach opony znajdziemy najczęściej na ich boku, a kierując się nimi i zaleceniami producenta samochodu bez problemu dobierzemy te odpowiednie do naszego pojazdu. Inaczej sprawa wygląda z felgami, tutaj raczej nie obędzie się bez zmierzenia rozstawu śrub, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na zakup używanych felg. Jak zmierzyć rozstaw śrub w feldze na 4 otwory?

Jak zmierzyć rozstaw śrub felgi?

Felgi oznacza się za pomocą parametru PCD, które przykładowo może wyglądać tak: 4 × 108. Rozszyfrowanie tego zapisu numerycznego jest stosunkowo proste. Pierwsza liczba (4) oznacza ilość otworów montażowych. 108 to zaś średnica okręgu, w którym opisane są otwory montażowe.

W przypadku felg, na których nie wybito żadnych oznaczeń lub oznaczenia są już niewidoczne będziemy musieli zweryfikować ich parametr PCD.

Pierwsza część parametru PCD widoczna jest na pierwszy rzut oka, natomiast zmierzenie średnicy okręgu, w który wpisane są otwory montażowe, wymagać będzie od nas dokonania odpowiednich pomiarów, tym samym weryfikując to czy dana felga będzie pasować do naszego pojazdu.

Pomiar nie musi być arcydokładny. Istnieje bowiem możliwość zastosowania śrub lub nakrętek pływających, które pozwolą na skorygowanie rozstawu śrub o 2 mm.

W celu dokonania pomiaru rozstawu śrub w feldze, zarówno o parzystej jak i nieparzystej liczbie otworów montażowych, potrzebna będzie nam suwmiarka.

Pomiar wykonujemy dokładnie w ten sam sposób zarówno na feldze stalowej jak i aluminiowej.

Jak zmierzyć rozstaw śrub w feldze na 4 otwory?

Bazując na wspomnianym przykładzie felg 4 × 108, sprawdzimy jak zmierzyć rozstaw otworów montażowych w feldze na 4 otwory.

W feldze takiej znajdują się 4 otwory montażowe, nam jednak potrzebne będą jedynie dwa z nich, umieszczone naprzeciw siebie.

Należy zaznaczyć również, że średnica otworów montażowych nie ma wpływu na ich rozstaw, ponieważ jako odniesienie przyjmuje się ich punkt centralny. Wykorzystanie punktu centralnego, z racji braku podparcia dla suwmiarki, byłoby niezwykle problematyczne, na szczęście istnieje na to sprawdzony sposób.

Sprawdzenie rozstawu śrub w feldze na 4 otwory polega na zmierzeniu wymiaru znajdującego się między zewnętrzną krawędzią jednego otworu a wewnętrzną krawędzią drugiego otworu. Wymiar ten odpowiadać będzie odległości między centralnymi punktami obu otworów montażowych.

Ta metoda pomiaru sprawdzi się również w innych felgach o parzystej liczbie otworów montażowych tzn.: 6 oraz 8.

Motoryzacja
Przyczepy campingowe dla pary bez dzieci: jaki model wybrać?

Większość samotnie podróżujących par preferuje kampery lub kamper vany, jednak nie brakuje takich, które jednak wolą postawić na przyczepę kempingową. I trudno się temu dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę ewidentne zalety przyczepy: niższą cenę zakupu, możliwość zostawienia jej na kempingu i zwiedzania okolicy autem oraz niskie koszty eksploatacji. Przyczepy campingowe …

Motoryzacja
Jak prawidłowo odczytać rozmiar opon? Sprawdź!

Nadszedł czas na wymianę opon w Twoim samochodzie? Podczas poszukiwań nowych egzemplarzy zwróć uwagę nie tylko na cenę czy jakość wykonania, ale – przede wszystkim – rozmiar. Oznaczenia i liczby na bocznych ścianach opon mogą być mylące dla wielu kierowców. Warto poświęcić trochę czasu na ich rozszyfrowanie, ponieważ prawidłowy rozmiar …

Motoryzacja
Szlifowanie CNC – jakie są najważniejsze zalety?

Wykończenie powierzchni to ostatni, a pod pewnym względem najważniejszy etap powstawania detalu. W końcu musi on nie tylko spełniać wysokie wymagania dotyczące jakości, ale też estetyki. Z pomocą przychodzi więc szlifowanie jako metoda precyzyjnej obróbki przedmiotów. Sprawdź, jakimi zaletami się wyróżnia i dlaczego warto z niej skorzystać przy realizacji własnych …