Jak zmierzyć rozstaw śrub w feldze na 4 otwory?

Motoryzacja

Zarówno opony jak i felgi, na których je zamontujemy, muszą być odpowiednio dobrane do naszego pojazdu. Informacje o wymiarach opony znajdziemy najczęściej na ich boku, a kierując się nimi i zaleceniami producenta samochodu bez problemu dobierzemy te odpowiednie do naszego pojazdu. Inaczej sprawa wygląda z felgami, tutaj raczej nie obędzie się bez zmierzenia rozstawu śrub, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na zakup używanych felg. Jak zmierzyć rozstaw śrub w feldze na 4 otwory?

Jak zmierzyć rozstaw śrub felgi?

Felgi oznacza się za pomocą parametru PCD, które przykładowo może wyglądać tak: 4 × 108. Rozszyfrowanie tego zapisu numerycznego jest stosunkowo proste. Pierwsza liczba (4) oznacza ilość otworów montażowych. 108 to zaś średnica okręgu, w którym opisane są otwory montażowe.

W przypadku felg, na których nie wybito żadnych oznaczeń lub oznaczenia są już niewidoczne będziemy musieli zweryfikować ich parametr PCD.

Pierwsza część parametru PCD widoczna jest na pierwszy rzut oka, natomiast zmierzenie średnicy okręgu, w który wpisane są otwory montażowe, wymagać będzie od nas dokonania odpowiednich pomiarów, tym samym weryfikując to czy dana felga będzie pasować do naszego pojazdu.

Pomiar nie musi być arcydokładny. Istnieje bowiem możliwość zastosowania śrub lub nakrętek pływających, które pozwolą na skorygowanie rozstawu śrub o 2 mm.

W celu dokonania pomiaru rozstawu śrub w feldze, zarówno o parzystej jak i nieparzystej liczbie otworów montażowych, potrzebna będzie nam suwmiarka.

Pomiar wykonujemy dokładnie w ten sam sposób zarówno na feldze stalowej jak i aluminiowej.

Jak zmierzyć rozstaw śrub w feldze na 4 otwory?

Bazując na wspomnianym przykładzie felg 4 × 108, sprawdzimy jak zmierzyć rozstaw otworów montażowych w feldze na 4 otwory.

W feldze takiej znajdują się 4 otwory montażowe, nam jednak potrzebne będą jedynie dwa z nich, umieszczone naprzeciw siebie.

Należy zaznaczyć również, że średnica otworów montażowych nie ma wpływu na ich rozstaw, ponieważ jako odniesienie przyjmuje się ich punkt centralny. Wykorzystanie punktu centralnego, z racji braku podparcia dla suwmiarki, byłoby niezwykle problematyczne, na szczęście istnieje na to sprawdzony sposób.

Sprawdzenie rozstawu śrub w feldze na 4 otwory polega na zmierzeniu wymiaru znajdującego się między zewnętrzną krawędzią jednego otworu a wewnętrzną krawędzią drugiego otworu. Wymiar ten odpowiadać będzie odległości między centralnymi punktami obu otworów montażowych.

Ta metoda pomiaru sprawdzi się również w innych felgach o parzystej liczbie otworów montażowych tzn.: 6 oraz 8.

Motoryzacja
Jaką wybrać powłokę ceramiczną na lakier?

Powłoki ceramiczne na lakier samochodowy to preparaty mające zabezpieczyć lakier samochodowy przed objawami starzenia (jak matowienie) oraz przed czynnikami zewnętrznymi (np. ptasie odchody, kwaśne deszcze czy inne). Jak długo powłoka utrzymuje się na lakierze? Producenci powłok podają zazwyczaj trwałość ceramiki na lakierze w latach. według ekspertów podana trwałość pozwala ocenić …

Motoryzacja
Czy wiesz jak wygląda przegląd samochodu?

Co roku odwiedzasz stację kontroli pojazdów, ale czy wiesz, co tak naprawdę jest tam sprawdzane? Skoro jesteś kierowcą, to nie zdziwi Cię fakt, że każdy samochód, potrzebuje kontroli pod względem bezpieczeństwa. Zastanawiało Cię kiedyś, co dokładnie jest badane podczas takiego przeglądu? Zacznijmy od tego, jak często wymagany jest przegląd? W …

Motoryzacja
Dlaczego zostaje zaniżona wartość auta przy szkodzie całkowitej?

Obniżenie wartości pojazdu przy kasacji. Warto zacząć od doinformowania. Na początek, pojazd zostaje wyceniony niżej, niż był sprzedany obecnemu właścicielowi, ponieważ przy sprzedaży brane są pod uwagę zalety, jakie w posiada w swojej budowie. Natomiast nie można tego powiedzieć o pojeździe, który został uszkodzony. Jego wartość rynkowa spadła, gwarancja producenta …