Jak zmierzyć rozstaw śrub w feldze na 4 otwory?

Motoryzacja

Zarówno opony jak i felgi, na których je zamontujemy, muszą być odpowiednio dobrane do naszego pojazdu. Informacje o wymiarach opony znajdziemy najczęściej na ich boku, a kierując się nimi i zaleceniami producenta samochodu bez problemu dobierzemy te odpowiednie do naszego pojazdu. Inaczej sprawa wygląda z felgami, tutaj raczej nie obędzie się bez zmierzenia rozstawu śrub, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na zakup używanych felg. Jak zmierzyć rozstaw śrub w feldze na 4 otwory?

Jak zmierzyć rozstaw śrub felgi?

Felgi oznacza się za pomocą parametru PCD, które przykładowo może wyglądać tak: 4 × 108. Rozszyfrowanie tego zapisu numerycznego jest stosunkowo proste. Pierwsza liczba (4) oznacza ilość otworów montażowych. 108 to zaś średnica okręgu, w którym opisane są otwory montażowe.

W przypadku felg, na których nie wybito żadnych oznaczeń lub oznaczenia są już niewidoczne będziemy musieli zweryfikować ich parametr PCD.

Pierwsza część parametru PCD widoczna jest na pierwszy rzut oka, natomiast zmierzenie średnicy okręgu, w który wpisane są otwory montażowe, wymagać będzie od nas dokonania odpowiednich pomiarów, tym samym weryfikując to czy dana felga będzie pasować do naszego pojazdu.

Pomiar nie musi być arcydokładny. Istnieje bowiem możliwość zastosowania śrub lub nakrętek pływających, które pozwolą na skorygowanie rozstawu śrub o 2 mm.

W celu dokonania pomiaru rozstawu śrub w feldze, zarówno o parzystej jak i nieparzystej liczbie otworów montażowych, potrzebna będzie nam suwmiarka.

Pomiar wykonujemy dokładnie w ten sam sposób zarówno na feldze stalowej jak i aluminiowej.

Jak zmierzyć rozstaw śrub w feldze na 4 otwory?

Bazując na wspomnianym przykładzie felg 4 × 108, sprawdzimy jak zmierzyć rozstaw otworów montażowych w feldze na 4 otwory.

W feldze takiej znajdują się 4 otwory montażowe, nam jednak potrzebne będą jedynie dwa z nich, umieszczone naprzeciw siebie.

Należy zaznaczyć również, że średnica otworów montażowych nie ma wpływu na ich rozstaw, ponieważ jako odniesienie przyjmuje się ich punkt centralny. Wykorzystanie punktu centralnego, z racji braku podparcia dla suwmiarki, byłoby niezwykle problematyczne, na szczęście istnieje na to sprawdzony sposób.

Sprawdzenie rozstawu śrub w feldze na 4 otwory polega na zmierzeniu wymiaru znajdującego się między zewnętrzną krawędzią jednego otworu a wewnętrzną krawędzią drugiego otworu. Wymiar ten odpowiadać będzie odległości między centralnymi punktami obu otworów montażowych.

Ta metoda pomiaru sprawdzi się również w innych felgach o parzystej liczbie otworów montażowych tzn.: 6 oraz 8.

Motoryzacja
Ile kilometrów wytrzymują opony letnie?

Opony samochodowe to kluczowy element gwarantujący bezpieczeństwo jego użytkownikom. To właśnie ten element samochodu jako jedyny ma bezpośredni kontakt z powierzchnią drogi. Dlatego też warto zadbać o to, aby opony naszego samochodu zawsze były w jak najlepszej kondycji. Ile kilometrów zazwyczaj wytrzymują opony letnie i po czym poznać, że należy …

Motoryzacja
Rozwiązanie na hałasy, czyli mata wyciszająca do samochodu

Jeżeli doskwiera nam zbyt duży poziom hałasu w naszym samochodzie, co nie tylko nie pozostaje bez wpływu zarówno na naszą przyjemność odczuwaną podczas jazdy, ale również na nasze zmęczenie, które odbija się bezpośrednio na naszym jak i innych bezpieczeństwie. Na szczęście na nadmierne hałasy dobiegające spod klapy silnika i z …

Motoryzacja
Ubezpieczenia ac samochodu – przed czym chroni?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) chroni nas w razie sytuacji kiedy to my spowodujemy wypadek. W razie wystąpienia zdarzenia drogowego, które zostanie wywołane przez nas, wszelkie szkody jak i odszkodowania wypłacone zostaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczenia OC. Ubezpieczenia AC samochodu z zasady chronią nas samych zarówno podczas …