Naprawa trzeciego światła stopu – co może być przyczyną awarii i jak się zabrać za naprawę

Motoryzacja

Na drodze najważniejsze jest bezpieczeństwo. Najistotniejszym elementem zachowania bezpieczeństwa na drogach jest poruszanie się po nich w pełni sprawnym technicznie pojazdem. Jednym z kluczowych elementów bezpieczeństwa na drodze jest sprawne oświetlenie. Za każdym razem przed wyruszeniem w drogę powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie światła działają i są widoczne. Zdarza się jednak, że światła ulegną awarii – najpowszechniejszą z nich jest przepalenie się żarówki. O ile jej wymiana w reflektorach nie powinno przysporzyć nikomu większych problemu to naprawa trzeciego światła stopu może okazać się już nieco bardziej skomplikowanym zadaniem.

Trzecie światło stopu – przepisy

W Internecie często pojawiają się wątpliwości odnośnie do tego czy trzecie światło stopu jest, czy też nie jest wymagane przez przepisy o ruchu drogowym.
Otóż zgodnie z nowelizacją przepisów z 2016 roku samochód osobowy poruszający się po drogach musi mieć sprawne dwa światła stopu.
Tym samym jeżeli uszkodzeniu ulegnie trzecie światło stopu, ale dwa pozostałe znajdujące się w tylnych reflektorach są sprawne, nie ma podstawy prawnej do wystawienia kierującemu takim pojazdem mandatu lub niedopuszczenia pojazdu do ruchu na stacji kontroli podczas okresowego przeglądu technicznego.
Warto jednak zadbać o to, aby wszystkie trzy światła stopu działały bez zarzutów. Dzięki temu w razie awarii jednego z nich na trasie nasz samochód wciąż będzie spełniał wszystkie wymagania dotyczące dopuszczenia go do ruchu po drogach publicznych.

Co może być przyczyną awarii trzeciego światła stopu?

Podstawowym problemem, na który możemy natknąć się podczas awarii trzeciego światła stopu, jest przepalenie się żarówki.
W niektórych światła stopu montowane są zwykłe żarówki, które bez problemu powinniśmy zakupić na stacji benzynowej lub w każdym sklepie z częściami samochodowymi.
Zdarza się również, że uszkodzeniu ulegnie wiązka elektryczna – często dochodzi do tego zwłaszcza w modelach, gdzie poprowadzona jest ona wzdłuż zagięć blachy lub w miejscach, gdzie tylna klapa styka się z resztą karoserii.
W takich wypadkach, jeżeli wymiana żarówek nie pomoże, warto sprawdzić, czy do trzeciego światła stopu w ogóle dochodzi prąd elektryczny.
Również w tym wypadku awaria może okazać się niezbyt problematyczna i wystarczyć może ponowne zaizolowanie przewodów.

Naprawa trzeciego światła stopu – jak zabrać się za naprawę?

Dostanie się do niego i naprawa trzeciego światła stopu może być nie lada wyzwaniem.
Warto więc zanim podejdziemy do tego zadania dowiedzieć się, w jaki sposób najłatwiej będzie się do niego dostać. W tym celu możemy sięgnąć po instrukcje obsługi

 

Motoryzacja
Ile kilometrów wytrzymują opony letnie?

Opony samochodowe to kluczowy element gwarantujący bezpieczeństwo jego użytkownikom. To właśnie ten element samochodu jako jedyny ma bezpośredni kontakt z powierzchnią drogi. Dlatego też warto zadbać o to, aby opony naszego samochodu zawsze były w jak najlepszej kondycji. Ile kilometrów zazwyczaj wytrzymują opony letnie i po czym poznać, że należy …

Motoryzacja
Rozwiązanie na hałasy, czyli mata wyciszająca do samochodu

Jeżeli doskwiera nam zbyt duży poziom hałasu w naszym samochodzie, co nie tylko nie pozostaje bez wpływu zarówno na naszą przyjemność odczuwaną podczas jazdy, ale również na nasze zmęczenie, które odbija się bezpośrednio na naszym jak i innych bezpieczeństwie. Na szczęście na nadmierne hałasy dobiegające spod klapy silnika i z …

Motoryzacja
Ubezpieczenia ac samochodu – przed czym chroni?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) chroni nas w razie sytuacji kiedy to my spowodujemy wypadek. W razie wystąpienia zdarzenia drogowego, które zostanie wywołane przez nas, wszelkie szkody jak i odszkodowania wypłacone zostaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczenia OC. Ubezpieczenia AC samochodu z zasady chronią nas samych zarówno podczas …