Naprawa trzeciego światła stopu – co może być przyczyną awarii i jak się zabrać za naprawę

Motoryzacja

Na drodze najważniejsze jest bezpieczeństwo. Najistotniejszym elementem zachowania bezpieczeństwa na drogach jest poruszanie się po nich w pełni sprawnym technicznie pojazdem. Jednym z kluczowych elementów bezpieczeństwa na drodze jest sprawne oświetlenie. Za każdym razem przed wyruszeniem w drogę powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie światła działają i są widoczne. Zdarza się jednak, że światła ulegną awarii – najpowszechniejszą z nich jest przepalenie się żarówki. O ile jej wymiana w reflektorach nie powinno przysporzyć nikomu większych problemu to naprawa trzeciego światła stopu może okazać się już nieco bardziej skomplikowanym zadaniem.

Trzecie światło stopu – przepisy

W Internecie często pojawiają się wątpliwości odnośnie do tego czy trzecie światło stopu jest, czy też nie jest wymagane przez przepisy o ruchu drogowym.
Otóż zgodnie z nowelizacją przepisów z 2016 roku samochód osobowy poruszający się po drogach musi mieć sprawne dwa światła stopu.
Tym samym jeżeli uszkodzeniu ulegnie trzecie światło stopu, ale dwa pozostałe znajdujące się w tylnych reflektorach są sprawne, nie ma podstawy prawnej do wystawienia kierującemu takim pojazdem mandatu lub niedopuszczenia pojazdu do ruchu na stacji kontroli podczas okresowego przeglądu technicznego.
Warto jednak zadbać o to, aby wszystkie trzy światła stopu działały bez zarzutów. Dzięki temu w razie awarii jednego z nich na trasie nasz samochód wciąż będzie spełniał wszystkie wymagania dotyczące dopuszczenia go do ruchu po drogach publicznych.

Co może być przyczyną awarii trzeciego światła stopu?

Podstawowym problemem, na który możemy natknąć się podczas awarii trzeciego światła stopu, jest przepalenie się żarówki.
W niektórych światła stopu montowane są zwykłe żarówki, które bez problemu powinniśmy zakupić na stacji benzynowej lub w każdym sklepie z częściami samochodowymi.
Zdarza się również, że uszkodzeniu ulegnie wiązka elektryczna – często dochodzi do tego zwłaszcza w modelach, gdzie poprowadzona jest ona wzdłuż zagięć blachy lub w miejscach, gdzie tylna klapa styka się z resztą karoserii.
W takich wypadkach, jeżeli wymiana żarówek nie pomoże, warto sprawdzić, czy do trzeciego światła stopu w ogóle dochodzi prąd elektryczny.
Również w tym wypadku awaria może okazać się niezbyt problematyczna i wystarczyć może ponowne zaizolowanie przewodów.

Naprawa trzeciego światła stopu – jak zabrać się za naprawę?

Dostanie się do niego i naprawa trzeciego światła stopu może być nie lada wyzwaniem.
Warto więc zanim podejdziemy do tego zadania dowiedzieć się, w jaki sposób najłatwiej będzie się do niego dostać. W tym celu możemy sięgnąć po instrukcje obsługi

 

Motoryzacja
Jaką wybrać powłokę ceramiczną na lakier?

Powłoki ceramiczne na lakier samochodowy to preparaty mające zabezpieczyć lakier samochodowy przed objawami starzenia (jak matowienie) oraz przed czynnikami zewnętrznymi (np. ptasie odchody, kwaśne deszcze czy inne). Jak długo powłoka utrzymuje się na lakierze? Producenci powłok podają zazwyczaj trwałość ceramiki na lakierze w latach. według ekspertów podana trwałość pozwala ocenić …

Motoryzacja
Czy wiesz jak wygląda przegląd samochodu?

Co roku odwiedzasz stację kontroli pojazdów, ale czy wiesz, co tak naprawdę jest tam sprawdzane? Skoro jesteś kierowcą, to nie zdziwi Cię fakt, że każdy samochód, potrzebuje kontroli pod względem bezpieczeństwa. Zastanawiało Cię kiedyś, co dokładnie jest badane podczas takiego przeglądu? Zacznijmy od tego, jak często wymagany jest przegląd? W …

Motoryzacja
Dlaczego zostaje zaniżona wartość auta przy szkodzie całkowitej?

Obniżenie wartości pojazdu przy kasacji. Warto zacząć od doinformowania. Na początek, pojazd zostaje wyceniony niżej, niż był sprzedany obecnemu właścicielowi, ponieważ przy sprzedaży brane są pod uwagę zalety, jakie w posiada w swojej budowie. Natomiast nie można tego powiedzieć o pojeździe, który został uszkodzony. Jego wartość rynkowa spadła, gwarancja producenta …