Jak zabezpieczyć samochód przed działaniem czynników atmosferycznych: deszcz, śnieg, słońce

Motoryzacja

Samochód jest jednym z naszych najcenniejszych dóbr, dlatego warto zadbać o jego długowieczność. Jednym z czynników, które mogą skrócić żywotność pojazdu, są różnorodne warunki atmosferyczne. Woda, śnieg i słońce to elementy, które wpływają na jego stan, ale w jaki sposób możemy zabezpieczyć auto przed ich działaniem?

 1. Piorunochron dla samochodu?

Możliwe, że wiele osób jeszcze o tym nie słyszało, ale nowoczesne technologie umożliwiają zabezpieczenie samochodu przed uderzeniami piorunów. Specjalna osłona przeciwpiorunowa zabezpiecza pojazd przed skutkami uderzenia wyładowania atmosferycznego. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które mieszkają w rejonach o podwyższonym ryzyku uderzeń piorunów.

 1. Chronimy lakier przed deszczem i śniegiem

Lakier na karoserii samochodu jest narażony na uszkodzenia spowodowane opadami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy śnieg. Szczególnie w okresie zimowym zdarza się, że na drogach używa się soli, która dodatkowo degraduje stan karoserii połączonej z wodą. Co warto zrobić, aby zabezpieczyć lakier?

 • Nakładamy wosk syntetyczny – wykorzystanie odpowiedniego wosku ochronnego wzmacnia i konserwuje lakier samochodu.
 • Nakrywamy samochód ceramiką – bezpieczne i nowoczesne rozwiązanie, które dzięki zastosowaniu nanotechnologii tworzy trwałą powłokę na karoserii, chroniącą ją przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.
 • Myjemy samochód regularnie – odkładające się na powierzchni auta zabrudzenia i chemikalia związane z użytkowaniem dróg, którą pokonujemy, wymagają systematycznej eliminacji. Mycie samochodu pozwoli nam zadbać o jego wygląd, a dodatkowo znacznie wydłuży jego żywotność.
 1. Słońce a skórzana tapicerka

Jeśli posiadamy w samochodzie dowolne powierzchnie tapicerki wykonanej ze skóry, należy pamiętać o zabezpieczeniu ich przed działaniem słońca. Bez odpowiedniej ochrony skóra szybko ulega zużyciu, a kolorystyka blednie. Co warto zrobić, aby uchronić skórzaną tapicerkę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez światło słoneczne?

 • Używać specjalnych preparatów do pielęgnacji – dostępne na rynku specjalne płyny i kremy przeznaczone do pielęgnacji skóry są skutecznym sposobem na ochronę przed działaniem słońca.
 • Zakrywać przednie szyby – skutecznym sposobem ochrony skóry przed słońcem jest zakrywanie przedniej szyby w okresie letnim.
 • Parkować w cieniu lub pod zadaszeniem – kiedy zostawiamy samochód na parkingach, warto pamiętać o wyborze miejsca zacienionego lub pod daszkiem.
 1. Zabezpieczamy samochód przed gradem

Grad to zjawisko atmosferyczne, które może wyrządzić wiele szkód samochodowi. Na rynku dostępne są specjalne osłony gradobicia, które pozwalają zabezpieczyć min. szyby przed uderzeniami lodu. Jest to wyjątkowo przydatne rozwiązanie dla osób mieszkających w rejonach, w których występują duże gradobicia.

 1. Zamiast ubezpieczeń – garaż

Oczywistym tak naprawdę jest, że najlepszym sposobem na ochronę samochodu przed działaniem czynników atmosferycznych jest parkowanie go w garażu. W ten sposób nie tylko chronimy pojazd przed wpływem śniegu czy deszczu, ale również nie narażamy go na kradzież lub uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście, nie każdy ma takie możliwości, jednak dla osób, które tego typu opcje posiadają, garaż to zdecydowanie najskuteczniejsze zabezpieczenie.

Warto pamiętać, że każde rozwiązanie, które stosujemy w celu ochrony naszej czterokołowej “podróży”, przyczynia się do poprawy stanu technicznego samochodu i pozwala dłużej cieszyć się jego użytkowaniem.

Motoryzacja
Jak często należy wymieniać olej w samochodzie?

Był ciepły letni dzień, kiedy pan Janusz postanowił wyruszyć w długo oczekiwaną podróż swoim klasycznym samochodem. Wszystko szło zgodnie z planem, aż do momentu, gdy zaczął dostrzegać, że jego ukochane auto nie pracuje tak płynnie, jak zwykle. Po krótkim postoju na stacji diagnostycznej okazało się, że przyczyną był zaniedbany olej …

Motoryzacja
Przyczepy campingowe dla pary bez dzieci: jaki model wybrać?

Większość samotnie podróżujących par preferuje kampery lub kamper vany, jednak nie brakuje takich, które jednak wolą postawić na przyczepę kempingową. I trudno się temu dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę ewidentne zalety przyczepy: niższą cenę zakupu, możliwość zostawienia jej na kempingu i zwiedzania okolicy autem oraz niskie koszty eksploatacji. Przyczepy campingowe …

Motoryzacja
Jak prawidłowo odczytać rozmiar opon? Sprawdź!

Nadszedł czas na wymianę opon w Twoim samochodzie? Podczas poszukiwań nowych egzemplarzy zwróć uwagę nie tylko na cenę czy jakość wykonania, ale – przede wszystkim – rozmiar. Oznaczenia i liczby na bocznych ścianach opon mogą być mylące dla wielu kierowców. Warto poświęcić trochę czasu na ich rozszyfrowanie, ponieważ prawidłowy rozmiar …