Jakie są najczęstsze objawy uszkodzonego rozrządu?

Motoryzacja

Układ rozrządu, tak jak wszystkie części samochodowe odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu pojazdu. Niestety w wyniku nieustannej eksploatacji jest narażony na uszkodzenia, zużycie oraz wiele awarii. Na szczęście w takiej sytuacji z pomocą przychodzi hurtownia motoryzacyjna w Radomiu, gdzie można nabyć nowe, w pełni sprawne części – w tym właśnie rozrząd. W efekcie zaoszczędzi się cenny czas związany z poszukiwaniem konkretnych elementów, ponieważ pracownicy pomogą w doborze właściwych podzespołów.

Czym jest rozrząd samochodowy?

Rozrząd jest częścią samochodową, która pozwala sterować elementami odpowiedzialnymi za doprowadzenie paliwa do cylindrów silnika tłokowego. Następnie za jego pomocą możliwe jest usunięcie spalin z silnika. Rozrząd to więc element, bez którego auto nie może ruszyć w drogę, a jego regularna wymiana jest niezbędna, żeby samochód mógł odpowiednio pracować.

Element ten zbudowany jest z kilku podzespołów – m.in. zaworów, wałka rozrządu czy przekładni. Części do samochodów, takie jak rozrząd, wymagają regularnej wymiany oraz kontroli. To klucz to odpowiedniej pracy całego silnika!

Kiedy rozrząd wymaga wymiany?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Tak naprawdę wartość kilometrów, po których przejechaniu wymagana jest wymiana tej części, zależy od wytycznych producenta samochodu czy wytrzymałości układu. Hurtownia motoryzacyjna w Radomiu zaleca zmianę tego elementu, patrząc pod kątem przejechanych kilometrów oraz użytkowanego czasu.

Producenci podają różne liczby, kiedy należy wymienić rozrząd – czasem jest to 150 tysięcy kilometrów, a czasem 10 lat. Nie należy jednak kierować się tylko tymi wartościami, ponieważ dotyczą one tylko nowych części. Od tych liczb należy odjąć około 60 – 79 tysięcy kilometrów i 4 lata. Wiele doświadczonych hurtowni uważa, że starsze samochody oznaczają znaczne skrócenie stanu wytrzymałości rozrządu. W takim przypadku poleca się wymienić rozrząd po 50 tysiącach przejechanych kilometrów.

Po czym poznać uszkodzony rozrząd?

Na szczęście części samochodowe, które uległy uszkodzeniu, można w porę wykryć. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy cyklicznie weryfikuje się ich stan. O wszelkich nieprawidłowościach w pracy tego elementu, świadczy choćby nierównomierna praca silnika, problem z uruchomieniem napędu, uczucie szarpania w trakcie przyspieszania, wyraźny spadek mocy, większe niż dotychczas zużycie paliwa czy dymienie z rury wydechowej. Uwagę kierowcy powinno zwrócić też zwiększone pobieranie przez auto oleju silnikowego, „grzechotanie” po uruchomieniu silnika czy inne dźwięki dochodzące z obudowy rozrządu.

Hurtownia motoryzacyjna w Radomiu Vanking daje dostęp do różnorodnych modeli rozrządów. Aby dobrać odpowiedni rodzaj tych części, warto wcześniej skonsultować się z mechanikiem lub pracownikami hurtowni, którzy mają aktualną wiedzę z zakresu motoryzacji. W efekcie uzyska się pewność, że nowy rozrząd będzie kompatybilny z samochodem i zapewni jego sprawną pracę.

Motoryzacja
Jak często należy wymieniać olej w samochodzie?

Był ciepły letni dzień, kiedy pan Janusz postanowił wyruszyć w długo oczekiwaną podróż swoim klasycznym samochodem. Wszystko szło zgodnie z planem, aż do momentu, gdy zaczął dostrzegać, że jego ukochane auto nie pracuje tak płynnie, jak zwykle. Po krótkim postoju na stacji diagnostycznej okazało się, że przyczyną był zaniedbany olej …

Motoryzacja
Przyczepy campingowe dla pary bez dzieci: jaki model wybrać?

Większość samotnie podróżujących par preferuje kampery lub kamper vany, jednak nie brakuje takich, które jednak wolą postawić na przyczepę kempingową. I trudno się temu dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę ewidentne zalety przyczepy: niższą cenę zakupu, możliwość zostawienia jej na kempingu i zwiedzania okolicy autem oraz niskie koszty eksploatacji. Przyczepy campingowe …

Motoryzacja
Jak prawidłowo odczytać rozmiar opon? Sprawdź!

Nadszedł czas na wymianę opon w Twoim samochodzie? Podczas poszukiwań nowych egzemplarzy zwróć uwagę nie tylko na cenę czy jakość wykonania, ale – przede wszystkim – rozmiar. Oznaczenia i liczby na bocznych ścianach opon mogą być mylące dla wielu kierowców. Warto poświęcić trochę czasu na ich rozszyfrowanie, ponieważ prawidłowy rozmiar …