Ile kilometrów wytrzymują opony letnie?

Motoryzacja

Opony samochodowe to kluczowy element gwarantujący bezpieczeństwo jego użytkownikom. To właśnie ten element samochodu jako jedyny ma bezpośredni kontakt z powierzchnią drogi. Dlatego też warto zadbać o to, aby opony naszego samochodu zawsze były w jak najlepszej kondycji. Ile kilometrów zazwyczaj wytrzymują opony letnie i po czym poznać, że należy je wymienić?

Czym charakteryzują się opony letnie

Opony letnie od tych zimowych różnią się przede wszystkim składem mieszanki oraz kształtem bieżnika.

Bieżnik w oponie letniej zaprojektowany jest tak, aby jak najskuteczniej odprowadzał on wodę. Dzięki temu nawet podczas obfitych letnich opadów deszczu opony poradzą sobie z odprowadzaniem wody spod kół, zapewniając nam przyczepność, a tym samym bezpieczeństwo.

Również mieszanka, z której wykonuje się opony letnie, jest specjalnie przystosowana do zapewnienia jak najlepszej przyczepności zarówno na suchym, rozgrzanym asfalcie jak i podczas opadów.

Dodatkową cechą mieszanki wykorzystywanej do produkcji opon letnich jest zwiększona wytrzymałość takich opon na ścieranie, dzięki czemu opony letnie z reguły zużywają się powoli i wytrzymują kilka sezonów.

Ile kilometrów wytrzymują opony letnie?

To ile kilometrów wytrzymują opony letnie, z reguły uzależniony jest od sposobu ich eksploatacji. Przyjmuje się jednak, że opony letnie powinny wytrzymać spokojnie od 50 tys. kilometrów do aż 80 tys. kilometrów. Przyjmując więc, że rocznie, przeciętny kierowca pokonuje od 10 do 15 tys. kilometrów, dobrej jakości opony letnie powinny wytrzymać kilka sezonów.

Pamiętajmy jednak, że stan opony zależy nie tylko od tego jak są one użytkowane i ile kilometrów pokonały.

Stan ogumienia zależy, chociażby od sposobu, w jaki jest ono przechowywane oraz od wieku ogumienia. Materiał, z którego wykonano opony, starzeje się, dlatego też nawet jeżeli pokonamy mniej niż 50 tys. kilometrów, ale opony zakupiliśmy 10 lat temu, mogą pojawić się na nich spękania i uszkodzenia powstałe na skutek starzenia się gumy – takie opony również mogą być dla nas niebezpiecznie i należy je jak najszybciej wymienić.

Warto również wyposażyć się w przenośny miernik bieżnika, urządzenie to kosztuje kilka złotych, a pozwoli nam ono na precyzyjne określenie stopnia zużycia opony. Pamiętajmy, że wartość graniczna wysokości bieżnika dla opony letniej to 3 mm. Poniżej tej wartości opony tracą wszelkie swoje właściwości, a poruszanie się na nich staje się niezwykle niebezpieczne.

Aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa, należy regularnie sprawdzać kondycje ogumienia.

 

Motoryzacja
Rozwiązanie na hałasy, czyli mata wyciszająca do samochodu

Jeżeli doskwiera nam zbyt duży poziom hałasu w naszym samochodzie, co nie tylko nie pozostaje bez wpływu zarówno na naszą przyjemność odczuwaną podczas jazdy, ale również na nasze zmęczenie, które odbija się bezpośrednio na naszym jak i innych bezpieczeństwie. Na szczęście na nadmierne hałasy dobiegające spod klapy silnika i z …

Motoryzacja
Ubezpieczenia ac samochodu – przed czym chroni?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) chroni nas w razie sytuacji kiedy to my spowodujemy wypadek. W razie wystąpienia zdarzenia drogowego, które zostanie wywołane przez nas, wszelkie szkody jak i odszkodowania wypłacone zostaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczenia OC. Ubezpieczenia AC samochodu z zasady chronią nas samych zarówno podczas …

Motoryzacja
Klocki hamulcowe po czym poznać ich zużycie?

Klocki hamulcowe to jeden z istotniejszych elementów układu hamulcowego. Naciśnięcie pedału hamulca powoduje ich zaciśnięcie na tarczy hamulcowej i wyhamowanie pojazdu aż do jego zatrzymania. Źle zamontowane lub skrajnie zużyte klocki hamulcowe mogą być niebezpieczne zarówno dla nas jak i dla innych użytkowników drogi. Po czym więc poznać, że czas …