E-toll i winiety – 5 najważniejszych różnic

Motoryzacja

Podróżowanie samochodem za granicę Polski wymaga uiszczenia odpowiednich opłat. W takich przypadkach pomocne okazują się winiety, które są potwierdzeniem opłaty za korzystanie z dróg publicznych w danym kraju.

Warto pamiętać, że nie we wszystkich państwach wykorzystuje się automatyczne metody poboru opłat lub podziału na odcinki autostrady z bramkami płatniczymi. w takich miejscach stosuje się właśnie winietę jako jedyny dokument, jaki potwierdza prawo do przejazdu. W ostatnich latach popularność zyskał też system e-Toll. Jakie są różnice między nim a winietami?

Czym się wyróżnia winieta, a czym e-Toll?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się tradycyjna winieta. Węgry, Czechy, Słowacja czy każdy inny kraj wymaga zastosowania specjalnego oznakowania pojazdu, które świadczy o uiszczonej opłacie za przejazd. Winieta ma formę naklejki, ale może też być dostępna w wersji elektronicznej – właśnie e-Toll. Warto jednak pamiętać o tym, żeby zakupić ją odpowiednio wcześniej. Pozwoli to zapewnić czas na zaksięgowanie faktu jej posiadania w systemie państwa. Winiety mają więc formę tradycyjnych naklejek, które można stosować na pojazdy osobowe oraz motocykle.

E-Toll to z kolei elektroniczny system, który daje możliwość zakupienia winiet zdalnie, online. Pozwala pobierać opłaty za przejazd po danych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych czy krajowych, którymi zarządza GDDKiA. Korzystanie E-Toll daje użytkownikowi wgląd w historię opłat oraz możliwość zarządzania swoim kontem.

Jakie są rodzaje winiet?

Winieta na Węgry D1 przeznaczona jest dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej, która nie przekracza 3,5 tony, przewożących mniej niż 7 osób. Winieta z oznaczeniem D2 obowiązuje z kolei busy i kampery do 2,5 ton, które mieszczą więcej niż 7 osób. Motocykliści mogą z kolei używać winiet D1M – stosunkowo niedawno wprowadzonych produktów. Poza tym winieta podlega podziałowi ze względu na czas trwania – dostępna jest w wersji tygodniowej, miesięcznej i rocznej. Tygodniowa tak naprawdę obowiązuje jednak do korzystania z dróg na okres 10 dni (a nie 7.).

Ponieważ winiety rozliczane są elektronicznie przez dane kraje, nie ma możliwości, aby uniknąć płatności za przejazd autostradą. System automatycznie zweryfikuje numer rejestracyjny przejeżdżającego pojazdu. W razie konieczności nałoży karę finansową na kierowcę, który korzysta z autostrady bez tego dokumentu. Dlatego zaleca się zakup winiet przez źródła internetowe, jakimi jest system e-Toll. Pozwoli to zapewnić, że system państwa zarejestruje transakcję we właściwy sposób, a dane pojazdu faktycznie znajdą się w bazie weryfikacji.

Takie produkty oferuje sklep z winietami na autostrady e-winietki.pl. Winieta na Węgry D1 czy D2, a także obowiązująca w każdym innym państwie pozwoli uniknąć wysokich mandatów za nieopłacony przejazd autostradą za granicą kraju. Z winiet korzystają zarówno motocykliści, zawodowi kierowcy, jak i osoby, które podróżują kamperem na wyjazdy wakacyjne.

Motoryzacja
Jak często należy wymieniać olej w samochodzie?

Był ciepły letni dzień, kiedy pan Janusz postanowił wyruszyć w długo oczekiwaną podróż swoim klasycznym samochodem. Wszystko szło zgodnie z planem, aż do momentu, gdy zaczął dostrzegać, że jego ukochane auto nie pracuje tak płynnie, jak zwykle. Po krótkim postoju na stacji diagnostycznej okazało się, że przyczyną był zaniedbany olej …

Motoryzacja
Przyczepy campingowe dla pary bez dzieci: jaki model wybrać?

Większość samotnie podróżujących par preferuje kampery lub kamper vany, jednak nie brakuje takich, które jednak wolą postawić na przyczepę kempingową. I trudno się temu dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę ewidentne zalety przyczepy: niższą cenę zakupu, możliwość zostawienia jej na kempingu i zwiedzania okolicy autem oraz niskie koszty eksploatacji. Przyczepy campingowe …

Motoryzacja
Jak prawidłowo odczytać rozmiar opon? Sprawdź!

Nadszedł czas na wymianę opon w Twoim samochodzie? Podczas poszukiwań nowych egzemplarzy zwróć uwagę nie tylko na cenę czy jakość wykonania, ale – przede wszystkim – rozmiar. Oznaczenia i liczby na bocznych ścianach opon mogą być mylące dla wielu kierowców. Warto poświęcić trochę czasu na ich rozszyfrowanie, ponieważ prawidłowy rozmiar …