Jak powinno się przewozić dziecko w samochodzie?

Motoryzacja

Przewożąc dzieci samochodem rodzice mają obowiązek zadbania o ich całkowite bezpieczeństwo. Dlatego też muszą oni poznać przepisy jak przewozić dziecko w samochodzie. Jednak to nie wszystko, ponieważ powinni oni także dbać o najmłodszych pasażerów kierując się ich dobrem, a także zdrowym rozsądkiem. Istnieje kilka kluczowych zasad, które znać powinien każdy rodzic i opiekun.

Przepisy jak przewozić dziecko w samochodzie

Według przepisów prawa polskiego rodzice mają bezwzględny obowiązek, aby przewozić dzieci do trzeciego roku życia w fotelikach. Warto wiedzieć, że w tym wieku dzieci mogą być również przewożone na przednim siedzeniu, usadowione tyłem co do kierunku jazdy, jednak wyłącznie w sytuacji, gdy w tym miejscu poduszka powietrzna jest wyłączona. Kolejny przepis dotyczy dzieci poniżej stu pięćdziesięciu centymetrów wzrostu, które to muszą jeździć na podstawce bądź foteliku, i w tym wypadku wyłącznie na tylnym siedzeniu. W tym wypadku znacznie nie ma ani waga, ani wiek dziecka. Istotną informacją jest fakt, że dziecko w tym przypadku musi być absolutnie zapięte pasami bezpieczeństwa.

W jakich przypadkach dziecko może jeździć bez fotelika?

W kilku nielicznych sytuacjach, dziecko może być przewożone w samochodzie bez fotelika. Pierwsza z takich sytuacji występuje, gdy dziecko ma mniej niż sto pięćdziesiąt centymetrów wzrostu, ale więcej niż sto trzydzieści pięć, jednakże jego dość duża masa ciała uniemożliwia mu wygodne siedzenie w podstawce bądź foteliku. Wówczas dziecko może być przewożone w na tylnej kanapie oraz mieć zapięte pasy bezpieczeństwa w czasie jazdy. Kolejnym przypadkiem, w którym dziecko nie musi siedzieć na foteliku lub podstawce jest sytuacja w której dziecko posiada przeciwwskazania zdrowotne, które określone są przez lekarza. Określać one muszą że dziecka nie powinno się przewozić w foteliku. Tego typu zaświadczenia warto jest przewozić ze sobą podczas jazdy. Trzecia sytuacja jest dopuszczalna całkowicie w świetle prawa, mimo iż uznawana jest za dość kontrowersyjną. Gdy przewozi się na tylnej kanapie trójkę dzieci, a kanapa jest krótka, więc nie pomieści trzech fotelików, istnieje możliwość, aby jedno dziecko, które ukończyło już trzeci rok życia siedziało bez fotelika na środku, pomiędzy dwoma fotelikami. Dziecko usadowione na środku tylnej kanapy musi być przypięte wówczas pasami bezpieczeństwa, dopasowanymi do jego wzrostu. To rozwiązanie nie zadawala jednak wielu rodziców. Po pierwsze nie łatwym wyborem jest, które z dzieci usadzi się na środku, narażając je poniekąd na większe niebezpieczeństwo. Nie da się ukryć, że w razie gdyby doszło do kolizji, możliwe jest, że dziecko wyślizgnie się z pasów i doświadczy pewnych urazów i obrażeń. Dlatego też dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się być usadowienie dziecka na przednim siedzeniu.

Motoryzacja
Jak często należy wymieniać olej w samochodzie?

Był ciepły letni dzień, kiedy pan Janusz postanowił wyruszyć w długo oczekiwaną podróż swoim klasycznym samochodem. Wszystko szło zgodnie z planem, aż do momentu, gdy zaczął dostrzegać, że jego ukochane auto nie pracuje tak płynnie, jak zwykle. Po krótkim postoju na stacji diagnostycznej okazało się, że przyczyną był zaniedbany olej …

Motoryzacja
Przyczepy campingowe dla pary bez dzieci: jaki model wybrać?

Większość samotnie podróżujących par preferuje kampery lub kamper vany, jednak nie brakuje takich, które jednak wolą postawić na przyczepę kempingową. I trudno się temu dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę ewidentne zalety przyczepy: niższą cenę zakupu, możliwość zostawienia jej na kempingu i zwiedzania okolicy autem oraz niskie koszty eksploatacji. Przyczepy campingowe …

Motoryzacja
Jak prawidłowo odczytać rozmiar opon? Sprawdź!

Nadszedł czas na wymianę opon w Twoim samochodzie? Podczas poszukiwań nowych egzemplarzy zwróć uwagę nie tylko na cenę czy jakość wykonania, ale – przede wszystkim – rozmiar. Oznaczenia i liczby na bocznych ścianach opon mogą być mylące dla wielu kierowców. Warto poświęcić trochę czasu na ich rozszyfrowanie, ponieważ prawidłowy rozmiar …