Wymiana czy naprawa skrzyni automatycznej w samochodzie? Co wybrać?

Motoryzacja

Skrzynia automatyczna to niezwykle istotny i precyzyjny mechanizm w samochodzie, który pełni istotną rolę w przełożeniu mocy silnika na koła pojazdu. Chociaż automatyczne skrzynie biegów są coraz lepszym i stosunkowo bezawaryjnym urządzeniem, wielu polskich kierowców wciąż boi się aut wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów. Automatyczne przekładnie znane są z wysokich kosztów ewentualnych napraw w razie ich uszkodzenia, czy faktycznie jest w tym coś na rzeczy?

Naprawa automatycznej skrzyni biegów

Skrzynia biegów zużywa się. Pierwsze objawy widoczne mogą być po przekroczeniu przebiegu 200-250 tys. kilometrów. O ile w skrzyniach manualnych uszkodzeniu ulegają proste elementy mechaniczne, które po rozbiórce skrzyni jest stosunkowo łatwo wymienić, o tyle w bardziej skomplikowanych skrzyniach biegów sytuacja mocno się komplikuje.

Naprawa najprostszych automatycznych skrzyni biegów starych generacji, czyli takich jak możemy znaleźć m.in. w samochodach z lat 90-tych, to koszt około 3-3,5 tys. złotych.

Sprawa komplikuje się, a cena naprawy rośnie, wraz ze skomplikowaniem konstrukcyjnym mechanizmu skrzyni biegów. Koszt naprawy nowoczesnych układów potrafi sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Tym samym naprawa skrzyń automatycznych jest możliwa, ale zgodnie z obiegową opinią, kwota przeprowadzenia regeneracji automatycznej skrzyni biegów może przyprawić o ból głowy.

Wymiana skrzyni automatycznej na manualną

Jeżeli nie chcemy zlecać wykonania naprawy automatycznej skrzyni biegów, innym sposobem na rozwiązanie problemów z nią związanych raz na zawsze jest najzwyczajniej wymiana skrzyni automatycznej na manualną. Operacja ta z reguły nie przysparza zbyt wielu problemów, wielu producentów oferuje w końcu jedną wersję silnikową w dwóch wariantach skrzyni – manualnym i automatycznym.

Podmianka taka popularna jest szczególnie w pojazdach, które słyną z awaryjności mechanizmu automatycznej skrzyni biegów. Często w pojazdach takich, ich właściciele decydują się na podmianę automatu na manual jeszcze przed wystąpieniem niepokojących objawów zużycia.

Wymiana skrzyni automatycznej zamiast naprawy

Jeżeli nie chcemy jednak pozbywać siebie komfortu, który idzie wraz z posiadaniem automatu w naszym samochodzie, ale nie decydujemy się z jakichś przyczyn również na naprawę skrzyni, możemy najzwyczajniej wymienić uszkodzoną skrzynię biegów na inną.

Tutaj opcje są dwie. Możemy zdecydować się na podmienienie uszkodzonej lub zużytej skrzyni biegów na taką już zregenerowaną, lub wyciągnięcie skrzyni z auta rozbitego i wstawienie do naszego samochodu.

Ten drugi przypadek, chociaż prawdopodobnie korzystniejszy finansowo, niesie za sobą ryzyko tego, że skrzynia biegów została uszkodzona podczas wypadku i również nie będzie funkcjonowała prawidłowo.

 

Motoryzacja
Ile kilometrów wytrzymują opony letnie?

Opony samochodowe to kluczowy element gwarantujący bezpieczeństwo jego użytkownikom. To właśnie ten element samochodu jako jedyny ma bezpośredni kontakt z powierzchnią drogi. Dlatego też warto zadbać o to, aby opony naszego samochodu zawsze były w jak najlepszej kondycji. Ile kilometrów zazwyczaj wytrzymują opony letnie i po czym poznać, że należy …

Motoryzacja
Rozwiązanie na hałasy, czyli mata wyciszająca do samochodu

Jeżeli doskwiera nam zbyt duży poziom hałasu w naszym samochodzie, co nie tylko nie pozostaje bez wpływu zarówno na naszą przyjemność odczuwaną podczas jazdy, ale również na nasze zmęczenie, które odbija się bezpośrednio na naszym jak i innych bezpieczeństwie. Na szczęście na nadmierne hałasy dobiegające spod klapy silnika i z …

Motoryzacja
Ubezpieczenia ac samochodu – przed czym chroni?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) chroni nas w razie sytuacji kiedy to my spowodujemy wypadek. W razie wystąpienia zdarzenia drogowego, które zostanie wywołane przez nas, wszelkie szkody jak i odszkodowania wypłacone zostaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczenia OC. Ubezpieczenia AC samochodu z zasady chronią nas samych zarówno podczas …