Wymiana czy naprawa skrzyni automatycznej w samochodzie? Co wybrać?

Motoryzacja

Skrzynia automatyczna to niezwykle istotny i precyzyjny mechanizm w samochodzie, który pełni istotną rolę w przełożeniu mocy silnika na koła pojazdu. Chociaż automatyczne skrzynie biegów są coraz lepszym i stosunkowo bezawaryjnym urządzeniem, wielu polskich kierowców wciąż boi się aut wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów. Automatyczne przekładnie znane są z wysokich kosztów ewentualnych napraw w razie ich uszkodzenia, czy faktycznie jest w tym coś na rzeczy?

Naprawa automatycznej skrzyni biegów

Skrzynia biegów zużywa się. Pierwsze objawy widoczne mogą być po przekroczeniu przebiegu 200-250 tys. kilometrów. O ile w skrzyniach manualnych uszkodzeniu ulegają proste elementy mechaniczne, które po rozbiórce skrzyni jest stosunkowo łatwo wymienić, o tyle w bardziej skomplikowanych skrzyniach biegów sytuacja mocno się komplikuje.

Naprawa najprostszych automatycznych skrzyni biegów starych generacji, czyli takich jak możemy znaleźć m.in. w samochodach z lat 90-tych, to koszt około 3-3,5 tys. złotych.

Sprawa komplikuje się, a cena naprawy rośnie, wraz ze skomplikowaniem konstrukcyjnym mechanizmu skrzyni biegów. Koszt naprawy nowoczesnych układów potrafi sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Tym samym naprawa skrzyń automatycznych jest możliwa, ale zgodnie z obiegową opinią, kwota przeprowadzenia regeneracji automatycznej skrzyni biegów może przyprawić o ból głowy.

Wymiana skrzyni automatycznej na manualną

Jeżeli nie chcemy zlecać wykonania naprawy automatycznej skrzyni biegów, innym sposobem na rozwiązanie problemów z nią związanych raz na zawsze jest najzwyczajniej wymiana skrzyni automatycznej na manualną. Operacja ta z reguły nie przysparza zbyt wielu problemów, wielu producentów oferuje w końcu jedną wersję silnikową w dwóch wariantach skrzyni – manualnym i automatycznym.

Podmianka taka popularna jest szczególnie w pojazdach, które słyną z awaryjności mechanizmu automatycznej skrzyni biegów. Często w pojazdach takich, ich właściciele decydują się na podmianę automatu na manual jeszcze przed wystąpieniem niepokojących objawów zużycia.

Wymiana skrzyni automatycznej zamiast naprawy

Jeżeli nie chcemy jednak pozbywać siebie komfortu, który idzie wraz z posiadaniem automatu w naszym samochodzie, ale nie decydujemy się z jakichś przyczyn również na naprawę skrzyni, możemy najzwyczajniej wymienić uszkodzoną skrzynię biegów na inną.

Tutaj opcje są dwie. Możemy zdecydować się na podmienienie uszkodzonej lub zużytej skrzyni biegów na taką już zregenerowaną, lub wyciągnięcie skrzyni z auta rozbitego i wstawienie do naszego samochodu.

Ten drugi przypadek, chociaż prawdopodobnie korzystniejszy finansowo, niesie za sobą ryzyko tego, że skrzynia biegów została uszkodzona podczas wypadku i również nie będzie funkcjonowała prawidłowo.

 

Motoryzacja
Jak często należy wymieniać olej w samochodzie?

Był ciepły letni dzień, kiedy pan Janusz postanowił wyruszyć w długo oczekiwaną podróż swoim klasycznym samochodem. Wszystko szło zgodnie z planem, aż do momentu, gdy zaczął dostrzegać, że jego ukochane auto nie pracuje tak płynnie, jak zwykle. Po krótkim postoju na stacji diagnostycznej okazało się, że przyczyną był zaniedbany olej …

Motoryzacja
Przyczepy campingowe dla pary bez dzieci: jaki model wybrać?

Większość samotnie podróżujących par preferuje kampery lub kamper vany, jednak nie brakuje takich, które jednak wolą postawić na przyczepę kempingową. I trudno się temu dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę ewidentne zalety przyczepy: niższą cenę zakupu, możliwość zostawienia jej na kempingu i zwiedzania okolicy autem oraz niskie koszty eksploatacji. Przyczepy campingowe …

Motoryzacja
Jak prawidłowo odczytać rozmiar opon? Sprawdź!

Nadszedł czas na wymianę opon w Twoim samochodzie? Podczas poszukiwań nowych egzemplarzy zwróć uwagę nie tylko na cenę czy jakość wykonania, ale – przede wszystkim – rozmiar. Oznaczenia i liczby na bocznych ścianach opon mogą być mylące dla wielu kierowców. Warto poświęcić trochę czasu na ich rozszyfrowanie, ponieważ prawidłowy rozmiar …