Wymiana czy naprawa skrzyni automatycznej w samochodzie? Co wybrać?

Motoryzacja

Skrzynia automatyczna to niezwykle istotny i precyzyjny mechanizm w samochodzie, który pełni istotną rolę w przełożeniu mocy silnika na koła pojazdu. Chociaż automatyczne skrzynie biegów są coraz lepszym i stosunkowo bezawaryjnym urządzeniem, wielu polskich kierowców wciąż boi się aut wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów. Automatyczne przekładnie znane są z wysokich kosztów ewentualnych napraw w razie ich uszkodzenia, czy faktycznie jest w tym coś na rzeczy?

Naprawa automatycznej skrzyni biegów

Skrzynia biegów zużywa się. Pierwsze objawy widoczne mogą być po przekroczeniu przebiegu 200-250 tys. kilometrów. O ile w skrzyniach manualnych uszkodzeniu ulegają proste elementy mechaniczne, które po rozbiórce skrzyni jest stosunkowo łatwo wymienić, o tyle w bardziej skomplikowanych skrzyniach biegów sytuacja mocno się komplikuje.

Naprawa najprostszych automatycznych skrzyni biegów starych generacji, czyli takich jak możemy znaleźć m.in. w samochodach z lat 90-tych, to koszt około 3-3,5 tys. złotych.

Sprawa komplikuje się, a cena naprawy rośnie, wraz ze skomplikowaniem konstrukcyjnym mechanizmu skrzyni biegów. Koszt naprawy nowoczesnych układów potrafi sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Tym samym naprawa skrzyń automatycznych jest możliwa, ale zgodnie z obiegową opinią, kwota przeprowadzenia regeneracji automatycznej skrzyni biegów może przyprawić o ból głowy.

Wymiana skrzyni automatycznej na manualną

Jeżeli nie chcemy zlecać wykonania naprawy automatycznej skrzyni biegów, innym sposobem na rozwiązanie problemów z nią związanych raz na zawsze jest najzwyczajniej wymiana skrzyni automatycznej na manualną. Operacja ta z reguły nie przysparza zbyt wielu problemów, wielu producentów oferuje w końcu jedną wersję silnikową w dwóch wariantach skrzyni – manualnym i automatycznym.

Podmianka taka popularna jest szczególnie w pojazdach, które słyną z awaryjności mechanizmu automatycznej skrzyni biegów. Często w pojazdach takich, ich właściciele decydują się na podmianę automatu na manual jeszcze przed wystąpieniem niepokojących objawów zużycia.

Wymiana skrzyni automatycznej zamiast naprawy

Jeżeli nie chcemy jednak pozbywać siebie komfortu, który idzie wraz z posiadaniem automatu w naszym samochodzie, ale nie decydujemy się z jakichś przyczyn również na naprawę skrzyni, możemy najzwyczajniej wymienić uszkodzoną skrzynię biegów na inną.

Tutaj opcje są dwie. Możemy zdecydować się na podmienienie uszkodzonej lub zużytej skrzyni biegów na taką już zregenerowaną, lub wyciągnięcie skrzyni z auta rozbitego i wstawienie do naszego samochodu.

Ten drugi przypadek, chociaż prawdopodobnie korzystniejszy finansowo, niesie za sobą ryzyko tego, że skrzynia biegów została uszkodzona podczas wypadku i również nie będzie funkcjonowała prawidłowo.

 

Motoryzacja
Jaką wybrać powłokę ceramiczną na lakier?

Powłoki ceramiczne na lakier samochodowy to preparaty mające zabezpieczyć lakier samochodowy przed objawami starzenia (jak matowienie) oraz przed czynnikami zewnętrznymi (np. ptasie odchody, kwaśne deszcze czy inne). Jak długo powłoka utrzymuje się na lakierze? Producenci powłok podają zazwyczaj trwałość ceramiki na lakierze w latach. według ekspertów podana trwałość pozwala ocenić …

Motoryzacja
Czy wiesz jak wygląda przegląd samochodu?

Co roku odwiedzasz stację kontroli pojazdów, ale czy wiesz, co tak naprawdę jest tam sprawdzane? Skoro jesteś kierowcą, to nie zdziwi Cię fakt, że każdy samochód, potrzebuje kontroli pod względem bezpieczeństwa. Zastanawiało Cię kiedyś, co dokładnie jest badane podczas takiego przeglądu? Zacznijmy od tego, jak często wymagany jest przegląd? W …

Motoryzacja
Dlaczego zostaje zaniżona wartość auta przy szkodzie całkowitej?

Obniżenie wartości pojazdu przy kasacji. Warto zacząć od doinformowania. Na początek, pojazd zostaje wyceniony niżej, niż był sprzedany obecnemu właścicielowi, ponieważ przy sprzedaży brane są pod uwagę zalety, jakie w posiada w swojej budowie. Natomiast nie można tego powiedzieć o pojeździe, który został uszkodzony. Jego wartość rynkowa spadła, gwarancja producenta …