Klocki hamulcowe po czym poznać ich zużycie?

Motoryzacja

Klocki hamulcowe to jeden z istotniejszych elementów układu hamulcowego. Naciśnięcie pedału hamulca powoduje ich zaciśnięcie na tarczy hamulcowej i wyhamowanie pojazdu aż do jego zatrzymania. Źle zamontowane lub skrajnie zużyte klocki hamulcowe mogą być niebezpieczne zarówno dla nas jak i dla innych użytkowników drogi. Po czym więc poznać, że czas na ich wymianę?

Piski z okolic kół –

Pierwszym zwiastunem zużywających się klocków mogą być piski pochodzące z okolic kół.

Wywołuje je specjalna blaszka przymocowana do klocków hamulcowych, która w momencie starcia się powierzchni ciernej klocka hamulcowego zaczyna trzeć, wywołując tym samym charakterystyczny pisk informujący nam o tym, że klocki hamulcowe w naszym aucie niedługo będą wymagały od nas interwencji i wymiany na nowy zestaw.

Czasem jednak pisk wywoływany jest nie przez zużycie klocków, a ich nie do końca poprawny montaż. Tym samym zawsze warto skontrolować klocki kiedy pojawią się jakiekolwiek piski.

Klocki hamulcowe kontrolka stanu zużycia

Kolejnym wyznacznikiem informującym nas o tym, w jakim stanie są klocki hamulcowe kontrolka na desce rozdzielczej informująca nas o tym, że są one zużyte.

Aby system informujący o zużyciu klocków działał, same klocki muszą wyposażone być w specjalny czujnik. Jeżeli zdecydujemy się na wymianę klocków na takie bez tego czujnika, możemy spodziewać się, że kontrolka nie zgaśnie. W takim wypadku należy odłącznik odpowiedzialny za ten system bezpiecznik, co spowoduje, że system informacji o zużyciu klocków hamulcowych zostanie zdezaktywowany.

Objawy zużycia klocków hamulcowych

Zużycie klocków hamulcowych daje różne objawy. Począwszy od wspomnianych wcześniej pisków i kontrolkę informującą nas o zużyciu klocków, po wydłużoną drogę hamowania.

Należy pamiętać równie, że klocki hamulcowe dobrej jakości wytrzymują od 30 do 50 tysięcy kilometrów. Należy jednak pamiętać, że to, w jakim tempie zużywają się klocki hamulcowe, w dużej mierze zależy również od stylu naszej jazdy.

Klocki używane głównie w mieście, zwłaszcza gdy kierowca jeździ dynamicznie, mogą zużyć się całkowicie już po przejechaniu 20, a nawet 10 tysięcy kilometrów.

Niezależnie od występowania powyższych objawów stopień zużycia klocków hamulcowych i siła hamowania powinny być kontrolowane na każdym okresowym przeglądzie pojazdu. Jednak jeżeli zauważymy, że cokolwiek jest nie tak ze sposobem, w jaki nasz samochód hamuje, musimy niezwłocznie poddać nasz układ hamulcowy kontroli – od tego zależy zdrowie i życie nasze i innych uczestników ruchu!

 

Motoryzacja
Jaką wybrać powłokę ceramiczną na lakier?

Powłoki ceramiczne na lakier samochodowy to preparaty mające zabezpieczyć lakier samochodowy przed objawami starzenia (jak matowienie) oraz przed czynnikami zewnętrznymi (np. ptasie odchody, kwaśne deszcze czy inne). Jak długo powłoka utrzymuje się na lakierze? Producenci powłok podają zazwyczaj trwałość ceramiki na lakierze w latach. według ekspertów podana trwałość pozwala ocenić …

Motoryzacja
Czy wiesz jak wygląda przegląd samochodu?

Co roku odwiedzasz stację kontroli pojazdów, ale czy wiesz, co tak naprawdę jest tam sprawdzane? Skoro jesteś kierowcą, to nie zdziwi Cię fakt, że każdy samochód, potrzebuje kontroli pod względem bezpieczeństwa. Zastanawiało Cię kiedyś, co dokładnie jest badane podczas takiego przeglądu? Zacznijmy od tego, jak często wymagany jest przegląd? W …

Motoryzacja
Dlaczego zostaje zaniżona wartość auta przy szkodzie całkowitej?

Obniżenie wartości pojazdu przy kasacji. Warto zacząć od doinformowania. Na początek, pojazd zostaje wyceniony niżej, niż był sprzedany obecnemu właścicielowi, ponieważ przy sprzedaży brane są pod uwagę zalety, jakie w posiada w swojej budowie. Natomiast nie można tego powiedzieć o pojeździe, który został uszkodzony. Jego wartość rynkowa spadła, gwarancja producenta …