Klocki hamulcowe po czym poznać ich zużycie?
- By : Motorefekt.pl
- Category : Motoryzacja
Klocki hamulcowe to jeden z istotniejszych elementów układu hamulcowego. Naciśnięcie pedału hamulca powoduje ich zaciśnięcie na tarczy hamulcowej i wyhamowanie pojazdu aż do jego zatrzymania. Źle zamontowane lub skrajnie zużyte klocki hamulcowe mogą być niebezpieczne zarówno dla nas jak i dla innych użytkowników drogi. Po czym więc poznać, że czas na ich wymianę?
Piski z okolic kół –
Pierwszym zwiastunem zużywających się klocków mogą być piski pochodzące z okolic kół.
Wywołuje je specjalna blaszka przymocowana do klocków hamulcowych, która w momencie starcia się powierzchni ciernej klocka hamulcowego zaczyna trzeć, wywołując tym samym charakterystyczny pisk informujący nam o tym, że klocki hamulcowe w naszym aucie niedługo będą wymagały od nas interwencji i wymiany na nowy zestaw.
Czasem jednak pisk wywoływany jest nie przez zużycie klocków, a ich nie do końca poprawny montaż. Tym samym zawsze warto skontrolować klocki kiedy pojawią się jakiekolwiek piski.
Klocki hamulcowe kontrolka stanu zużycia
Kolejnym wyznacznikiem informującym nas o tym, w jakim stanie są klocki hamulcowe kontrolka na desce rozdzielczej informująca nas o tym, że są one zużyte.
Aby system informujący o zużyciu klocków działał, same klocki muszą wyposażone być w specjalny czujnik. Jeżeli zdecydujemy się na wymianę klocków na takie bez tego czujnika, możemy spodziewać się, że kontrolka nie zgaśnie. W takim wypadku należy odłącznik odpowiedzialny za ten system bezpiecznik, co spowoduje, że system informacji o zużyciu klocków hamulcowych zostanie zdezaktywowany.
Objawy zużycia klocków hamulcowych
Zużycie klocków hamulcowych daje różne objawy. Począwszy od wspomnianych wcześniej pisków i kontrolkę informującą nas o zużyciu klocków, po wydłużoną drogę hamowania.
Należy pamiętać równie, że klocki hamulcowe dobrej jakości wytrzymują od 30 do 50 tysięcy kilometrów. Należy jednak pamiętać, że to, w jakim tempie zużywają się klocki hamulcowe, w dużej mierze zależy również od stylu naszej jazdy.
Klocki używane głównie w mieście, zwłaszcza gdy kierowca jeździ dynamicznie, mogą zużyć się całkowicie już po przejechaniu 20, a nawet 10 tysięcy kilometrów.
Niezależnie od występowania powyższych objawów stopień zużycia klocków hamulcowych i siła hamowania powinny być kontrolowane na każdym okresowym przeglądzie pojazdu. Jednak jeżeli zauważymy, że cokolwiek jest nie tak ze sposobem, w jaki nasz samochód hamuje, musimy niezwłocznie poddać nasz układ hamulcowy kontroli – od tego zależy zdrowie i życie nasze i innych uczestników ruchu!