Jakie powinno być ciśnienie na listwie common rail?

Motoryzacja

Zastosowanie wtrysku w postaci listwy common rail stało się obecnie najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem w nowoczesnych jednostkach. Jednym z najważniejszych parametrów tego rodzaju wtrysków jest to jakie ciśnienie na listwie common rail występuje.

Z czego składa się wtrysk common rail?

Najważniejszym elementem wtryskiwaczy typu common rail jest specjalna listwa, na której umocowany jest szereg wtryskiwaczy. To właśnie ten element wtryskowy odpowiada za wytworzenie odpowiedniego ciśnienia, pod którym wtryskiwane jest paliwo do komory spalania. To, jakie ciśnienie na listwie common rail jest obecne w danym układzie, zależy od konkretnej jednostki napędowej.

Jakie ciśnienie na listwie common rail jest prawidłowe?

Przyjmuje się jednak, że ciśnienie nieprzekraczające 1600 barów jest ciśnieniem zbyt niskim. W większości silników prawidłowe ciśnienie na wtryskiwaczu oscyluje między 1600 a 1800 barów. Niemniej jednak istnieją jednostki napędowe, w których prawidłowa wartość ciśnienia wtryskiwanego paliwa wynosi od 2000 do 2500 barów. Wszystko zależy od konkretnej jednostki napędowej.

Nieprawidłowe ciśnienie wtrysków common rail

Jeżeli ciśnienie paliwa na wtryskiwaczu nie dochodzi do minimalnej zakładanej wartości dla danego układu, lub znacznie ją przekracza, mamy do czynienia z sytuacją, która może doprowadzić do uszkodzenia układu wtryskowego. O wszelkich tego typu anomaliach układu wtryskowego powinniśmy zostać poinformowani przez czujnik ciśnienia paliwa.

Zdecydowana większość tego typu anomalii spowodowana jest zabrudzeniem powstałym na wtryskiwaczach. Często najprostrzym rozwiązaniem jest wyczyszczenie wtryskiwaczy, które z racji delikatności tego elementu, powinno być wykonywane przez specjalistyczny zakład, który podejmuje się tego typu operacji i posiada odpowiedni do tego zadania sprzęt.

Jakie są objawy uszkodzenia common rail?

Do objawów związanych z uszkodzeniem wtrysków typu common rail należy:

* nierówna praca silnika na biegu jałowym
* spalanie stukowe
* problemy z rozruchem silnika
* spadek mocy silnika
* zwiększone zużycie paliwa
* zła jakość spalin
* uszkodzenie katalizatora lub filtra cząstek stałych

Jak dbać o wtryskiwacze?

Mimo że wtryskiwacze należą do delikatnych i precyzyjnych elementów układu paliwowego, są one stosunkowo wytrzymałe. Bez problemu wytrzymują 200-250 tys. kilometrów bez najmniejszej awarii.

Warto jednak profilaktycznie dokonywać ich oczyszczenia, co zapewni nam ich bezawaryjną eksploatację. Dbać o układ wtryskowy jak i same wtryskiwacze common rail możemy również na stacji benzynowej, decydując się na zakup wyłącznie paliwa ze sprawdzonego źródła.

 

Motoryzacja
Jaką wybrać powłokę ceramiczną na lakier?

Powłoki ceramiczne na lakier samochodowy to preparaty mające zabezpieczyć lakier samochodowy przed objawami starzenia (jak matowienie) oraz przed czynnikami zewnętrznymi (np. ptasie odchody, kwaśne deszcze czy inne). Jak długo powłoka utrzymuje się na lakierze? Producenci powłok podają zazwyczaj trwałość ceramiki na lakierze w latach. według ekspertów podana trwałość pozwala ocenić …

Motoryzacja
Czy wiesz jak wygląda przegląd samochodu?

Co roku odwiedzasz stację kontroli pojazdów, ale czy wiesz, co tak naprawdę jest tam sprawdzane? Skoro jesteś kierowcą, to nie zdziwi Cię fakt, że każdy samochód, potrzebuje kontroli pod względem bezpieczeństwa. Zastanawiało Cię kiedyś, co dokładnie jest badane podczas takiego przeglądu? Zacznijmy od tego, jak często wymagany jest przegląd? W …

Motoryzacja
Dlaczego zostaje zaniżona wartość auta przy szkodzie całkowitej?

Obniżenie wartości pojazdu przy kasacji. Warto zacząć od doinformowania. Na początek, pojazd zostaje wyceniony niżej, niż był sprzedany obecnemu właścicielowi, ponieważ przy sprzedaży brane są pod uwagę zalety, jakie w posiada w swojej budowie. Natomiast nie można tego powiedzieć o pojeździe, który został uszkodzony. Jego wartość rynkowa spadła, gwarancja producenta …