Jakie powinno być ciśnienie na listwie common rail?

Motoryzacja

Zastosowanie wtrysku w postaci listwy common rail stało się obecnie najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem w nowoczesnych jednostkach. Jednym z najważniejszych parametrów tego rodzaju wtrysków jest to jakie ciśnienie na listwie common rail występuje.

Z czego składa się wtrysk common rail?

Najważniejszym elementem wtryskiwaczy typu common rail jest specjalna listwa, na której umocowany jest szereg wtryskiwaczy. To właśnie ten element wtryskowy odpowiada za wytworzenie odpowiedniego ciśnienia, pod którym wtryskiwane jest paliwo do komory spalania. To, jakie ciśnienie na listwie common rail jest obecne w danym układzie, zależy od konkretnej jednostki napędowej.

Jakie ciśnienie na listwie common rail jest prawidłowe?

Przyjmuje się jednak, że ciśnienie nieprzekraczające 1600 barów jest ciśnieniem zbyt niskim. W większości silników prawidłowe ciśnienie na wtryskiwaczu oscyluje między 1600 a 1800 barów. Niemniej jednak istnieją jednostki napędowe, w których prawidłowa wartość ciśnienia wtryskiwanego paliwa wynosi od 2000 do 2500 barów. Wszystko zależy od konkretnej jednostki napędowej.

Nieprawidłowe ciśnienie wtrysków common rail

Jeżeli ciśnienie paliwa na wtryskiwaczu nie dochodzi do minimalnej zakładanej wartości dla danego układu, lub znacznie ją przekracza, mamy do czynienia z sytuacją, która może doprowadzić do uszkodzenia układu wtryskowego. O wszelkich tego typu anomaliach układu wtryskowego powinniśmy zostać poinformowani przez czujnik ciśnienia paliwa.

Zdecydowana większość tego typu anomalii spowodowana jest zabrudzeniem powstałym na wtryskiwaczach. Często najprostrzym rozwiązaniem jest wyczyszczenie wtryskiwaczy, które z racji delikatności tego elementu, powinno być wykonywane przez specjalistyczny zakład, który podejmuje się tego typu operacji i posiada odpowiedni do tego zadania sprzęt.

Jakie są objawy uszkodzenia common rail?

Do objawów związanych z uszkodzeniem wtrysków typu common rail należy:

* nierówna praca silnika na biegu jałowym
* spalanie stukowe
* problemy z rozruchem silnika
* spadek mocy silnika
* zwiększone zużycie paliwa
* zła jakość spalin
* uszkodzenie katalizatora lub filtra cząstek stałych

Jak dbać o wtryskiwacze?

Mimo że wtryskiwacze należą do delikatnych i precyzyjnych elementów układu paliwowego, są one stosunkowo wytrzymałe. Bez problemu wytrzymują 200-250 tys. kilometrów bez najmniejszej awarii.

Warto jednak profilaktycznie dokonywać ich oczyszczenia, co zapewni nam ich bezawaryjną eksploatację. Dbać o układ wtryskowy jak i same wtryskiwacze common rail możemy również na stacji benzynowej, decydując się na zakup wyłącznie paliwa ze sprawdzonego źródła.

 

Motoryzacja
Ile kilometrów wytrzymują opony letnie?

Opony samochodowe to kluczowy element gwarantujący bezpieczeństwo jego użytkownikom. To właśnie ten element samochodu jako jedyny ma bezpośredni kontakt z powierzchnią drogi. Dlatego też warto zadbać o to, aby opony naszego samochodu zawsze były w jak najlepszej kondycji. Ile kilometrów zazwyczaj wytrzymują opony letnie i po czym poznać, że należy …

Motoryzacja
Rozwiązanie na hałasy, czyli mata wyciszająca do samochodu

Jeżeli doskwiera nam zbyt duży poziom hałasu w naszym samochodzie, co nie tylko nie pozostaje bez wpływu zarówno na naszą przyjemność odczuwaną podczas jazdy, ale również na nasze zmęczenie, które odbija się bezpośrednio na naszym jak i innych bezpieczeństwie. Na szczęście na nadmierne hałasy dobiegające spod klapy silnika i z …

Motoryzacja
Ubezpieczenia ac samochodu – przed czym chroni?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) chroni nas w razie sytuacji kiedy to my spowodujemy wypadek. W razie wystąpienia zdarzenia drogowego, które zostanie wywołane przez nas, wszelkie szkody jak i odszkodowania wypłacone zostaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczenia OC. Ubezpieczenia AC samochodu z zasady chronią nas samych zarówno podczas …