Jakie powinno być ciśnienie na listwie common rail?

Motoryzacja

Zastosowanie wtrysku w postaci listwy common rail stało się obecnie najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem w nowoczesnych jednostkach. Jednym z najważniejszych parametrów tego rodzaju wtrysków jest to jakie ciśnienie na listwie common rail występuje.

Z czego składa się wtrysk common rail?

Najważniejszym elementem wtryskiwaczy typu common rail jest specjalna listwa, na której umocowany jest szereg wtryskiwaczy. To właśnie ten element wtryskowy odpowiada za wytworzenie odpowiedniego ciśnienia, pod którym wtryskiwane jest paliwo do komory spalania. To, jakie ciśnienie na listwie common rail jest obecne w danym układzie, zależy od konkretnej jednostki napędowej.

Jakie ciśnienie na listwie common rail jest prawidłowe?

Przyjmuje się jednak, że ciśnienie nieprzekraczające 1600 barów jest ciśnieniem zbyt niskim. W większości silników prawidłowe ciśnienie na wtryskiwaczu oscyluje między 1600 a 1800 barów. Niemniej jednak istnieją jednostki napędowe, w których prawidłowa wartość ciśnienia wtryskiwanego paliwa wynosi od 2000 do 2500 barów. Wszystko zależy od konkretnej jednostki napędowej.

Nieprawidłowe ciśnienie wtrysków common rail

Jeżeli ciśnienie paliwa na wtryskiwaczu nie dochodzi do minimalnej zakładanej wartości dla danego układu, lub znacznie ją przekracza, mamy do czynienia z sytuacją, która może doprowadzić do uszkodzenia układu wtryskowego. O wszelkich tego typu anomaliach układu wtryskowego powinniśmy zostać poinformowani przez czujnik ciśnienia paliwa.

Zdecydowana większość tego typu anomalii spowodowana jest zabrudzeniem powstałym na wtryskiwaczach. Często najprostrzym rozwiązaniem jest wyczyszczenie wtryskiwaczy, które z racji delikatności tego elementu, powinno być wykonywane przez specjalistyczny zakład, który podejmuje się tego typu operacji i posiada odpowiedni do tego zadania sprzęt.

Jakie są objawy uszkodzenia common rail?

Do objawów związanych z uszkodzeniem wtrysków typu common rail należy:

* nierówna praca silnika na biegu jałowym
* spalanie stukowe
* problemy z rozruchem silnika
* spadek mocy silnika
* zwiększone zużycie paliwa
* zła jakość spalin
* uszkodzenie katalizatora lub filtra cząstek stałych

Jak dbać o wtryskiwacze?

Mimo że wtryskiwacze należą do delikatnych i precyzyjnych elementów układu paliwowego, są one stosunkowo wytrzymałe. Bez problemu wytrzymują 200-250 tys. kilometrów bez najmniejszej awarii.

Warto jednak profilaktycznie dokonywać ich oczyszczenia, co zapewni nam ich bezawaryjną eksploatację. Dbać o układ wtryskowy jak i same wtryskiwacze common rail możemy również na stacji benzynowej, decydując się na zakup wyłącznie paliwa ze sprawdzonego źródła.

 

Motoryzacja
Jak często należy wymieniać olej w samochodzie?

Był ciepły letni dzień, kiedy pan Janusz postanowił wyruszyć w długo oczekiwaną podróż swoim klasycznym samochodem. Wszystko szło zgodnie z planem, aż do momentu, gdy zaczął dostrzegać, że jego ukochane auto nie pracuje tak płynnie, jak zwykle. Po krótkim postoju na stacji diagnostycznej okazało się, że przyczyną był zaniedbany olej …

Motoryzacja
Przyczepy campingowe dla pary bez dzieci: jaki model wybrać?

Większość samotnie podróżujących par preferuje kampery lub kamper vany, jednak nie brakuje takich, które jednak wolą postawić na przyczepę kempingową. I trudno się temu dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę ewidentne zalety przyczepy: niższą cenę zakupu, możliwość zostawienia jej na kempingu i zwiedzania okolicy autem oraz niskie koszty eksploatacji. Przyczepy campingowe …

Motoryzacja
Jak prawidłowo odczytać rozmiar opon? Sprawdź!

Nadszedł czas na wymianę opon w Twoim samochodzie? Podczas poszukiwań nowych egzemplarzy zwróć uwagę nie tylko na cenę czy jakość wykonania, ale – przede wszystkim – rozmiar. Oznaczenia i liczby na bocznych ścianach opon mogą być mylące dla wielu kierowców. Warto poświęcić trochę czasu na ich rozszyfrowanie, ponieważ prawidłowy rozmiar …