Po ilu kilometrach zwróci się instalacja gazowa?

Motoryzacja

Instalacje gazowe to wciąż częsty widok w samochodach używanych w naszym kraju. Nic w tym dziwnego gdy ceny na stacjach benzynowych nie przestają rosnąć i coraz częściej sięgają niemal 6 zł za litr 95 oktanowej bezołowiówki. Instalacja LPG to sposób na dużo tańsze podróżowanie, ale po ilu kilometrach zwróci się instalacja gazowa?

Cena i jakość instalacji gazowej

Duży wpływ na to po ilu kilometrach zwróci się instalacja gazowa, ma cena samej instalacji i jej montażu. Ceny instalacji napędu LPG do auta zaczynają się od około 2 tysięcy złotych. Takie instalacje zwrócą się stosunkowo szybko, ale należy zastanowić się nad tym czy za tę kwotę otrzymamy sprzęt wysokiej jakości, który pozwoli nam na bezawaryjne pokonywanie kolejnych kilometrów. W momencie gdy zdecydujemy się na montaż takiej instalacji gazowej, musimy liczyć się z dość sporymi kosztami jej eksploatacji czy też serwisowania.

Nie warto więc oszczędzać, ponieważ dobrej jakości instalacje znajdziemy w cenie 3-3,5 tys. złotych. Dobre instalacje LPG do aut z bezpośrednim wtryskiem są o około tysiąca złotych droższe.

Liczy się koszt przejechania 100 km

Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że średnie spalanie przeciętnego miejskiego auta to około 7-8l benzyny na 100 km. Koszt pokonania każdego odcinka 100 km to około 50 złotych. Dzięki instalacji LPG możemy zaoszczędzić od 40 do 50% tej kwoty, możemy więc założyć, że koszt pokonania 100 km na zasilaniu LPG to około 20-25 złotych.

Tym sposobem możemy założyć, że każde pokonane na gazie 100 km to oszczędność w granicach 30-25 złotych. Tym samym koszt instalacji zwróci się po przejechaniu około 20 tys. km! Jest to całkiem niezły wyniki, ponieważ jest to dystans, który przeciętny kierowca pokonuje w nieco ponad rok.

Oczywiście im droższa instalacja, tym więcej pokonanych kilometrów będziemy potrzebowali, aby zwrócił się nam jej montaż.

Najbardziej spektakularne oszczędności obserwowane są również wśród dużych SUVów i innych aut z potężnymi jednostkami benzynowymi. W przypadku tego typu aut możemy zaobserwować oszczędności w granicach nawet 50 złotych na każdym pokonanym odcinku 100 km. Przy przebiegu 10 tys. km oszczędność wynosi więc aż 5000 zł!

Nie powinno dziwić więc, że większość aut z potężnymi silnikami, które najczęściej sprowadzane są z USA, czyli muscle cary i SUVy często przerabiane są w Polsce na napęd LPG. Dzięki temu ich właściciele mogą cieszyć się wszystkimi ich zaletami, dodatkowo nie drenując zbyt mocno swoich kieszeni.

Instalacja LPG wciąż jest opłacalnym dodatkiem do auta. Zanim zdecydujemy się jednak na jej zakup i montaż, warto przeliczyć jej opłacalność w naszym konkretnym przypadku, biorąc pod uwagę spalanie oraz średnią ilość pokonywanych przez nas rocznie kilometrów.

 

Motoryzacja
Ile kilometrów wytrzymują opony letnie?

Opony samochodowe to kluczowy element gwarantujący bezpieczeństwo jego użytkownikom. To właśnie ten element samochodu jako jedyny ma bezpośredni kontakt z powierzchnią drogi. Dlatego też warto zadbać o to, aby opony naszego samochodu zawsze były w jak najlepszej kondycji. Ile kilometrów zazwyczaj wytrzymują opony letnie i po czym poznać, że należy …

Motoryzacja
Rozwiązanie na hałasy, czyli mata wyciszająca do samochodu

Jeżeli doskwiera nam zbyt duży poziom hałasu w naszym samochodzie, co nie tylko nie pozostaje bez wpływu zarówno na naszą przyjemność odczuwaną podczas jazdy, ale również na nasze zmęczenie, które odbija się bezpośrednio na naszym jak i innych bezpieczeństwie. Na szczęście na nadmierne hałasy dobiegające spod klapy silnika i z …

Motoryzacja
Ubezpieczenia ac samochodu – przed czym chroni?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) chroni nas w razie sytuacji kiedy to my spowodujemy wypadek. W razie wystąpienia zdarzenia drogowego, które zostanie wywołane przez nas, wszelkie szkody jak i odszkodowania wypłacone zostaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczenia OC. Ubezpieczenia AC samochodu z zasady chronią nas samych zarówno podczas …