Jakie są objawy zanieczyszczonej przepustnicy?

Motoryzacja

Przepustnica to element silnika, który sterowany jest pedałem gazu, a odpowiada za to, ile powietrza dostaje się do komory spalania. Naciśnięcie pedału gazu powoduje szersze otwarcie się przepustnicy, a komputer sterujący silnikiem dostaje informacje o tym, że należy zwiększyć dawkę paliwa podawaną przez wtryskiwacze. Tym samym zwiększają się obroty silnika, generowana jest większa moc, a samochód przyśpiesza. Czasem jednak dochodzi do zanieczyszczenia przepustnicy. Zanieczyszczona przepustnica objawy daje różne, ale wszystkie mogą prowadzić do bardzo niepożądanych skutków.

Zanieczyszczona przepustnica objawy

Zanieczyszczenie przepustnicy jest stosunkowo łatwo zdiagnozować. Do objawów zabrudzenia przepustnicy zaliczane są m.in. nierówna praca silnika, szarpanie silnika w czasie jazdy, przygasanie, a nawet gaśnięcie silnika. Dodatkowo jeżeli przepustnica w naszym silniku jest zabrudzona, możemy mieć problemy z uruchomieniem silnika, który również może zacząć wykazywać wzmożony apetyt na paliwo.

Jak oczyścić zabrudzoną przepustnice

Zabieg oczyszczania zabrudzonej przepustnicy nie musi być skomplikowanym procesem. Jeżeli w naszym pojeździe zamontowana jest elektroniczna przepustnica, zanieczyszczeniu może ulec komutator silnika. W tym wypadku sprawa nieco się komplikuje. W innych przypadkach wystarczy wymontować przepustnice i przemyć ją benzyną ekstrakcyjną.

Oprócz benzyny ekstrakcyjne można również wykorzystać specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia przepustnicy. Ich cena jest nieco wyższa niż samej benzyny ekstrakcyjnej, jednak nieco ułatwiają one i przyśpieszają proces oczyszczania przepustnicy w naszym aucie. Należy również pamiętać o tym, aby żadne ciała stałe nie trafiły do wnętrza układu dolotowego, co może prowadzić do powstania znacznych uszkodzeń.

Ważne jest również, aby założyć przepustnice z powrotem w poprawny sposób.

Jak uniknąć zabrudzenia przepustnicy?

Jeżeli na liczniku naszego samochodu widnieje przebieg przekraczający 100 tys. kilometrów, warto dostać się do przepustnicy i poddać ją profilaktycznemu czyszczeniu, nawet jeżeli jeszcze nie obserwujemy żadnych niepożądanych skutków jej zabrudzenia.

W takim wypadku postępujemy dokładnie w ten sam sposób, w jaki oczyszczalibyśmy mocno zabrudzoną przepustnice.

Jeżeli pojawiają się w naszym silniku jakiekolwiek problemy z jego pracą, takie jak nierówne obroty lub ich falowanie, warto diagnostykę rozpocząć właśnie od przyjrzenia się kondycji przepustnicy. Często to właśnie ten element odpowiedzialny będzie za te problemy, a jego diagnostyka i usunięcie potencjalnych problemów należy do stosunkowo prostych czynności serwisowych.

 

Motoryzacja
Ile kilometrów wytrzymują opony letnie?

Opony samochodowe to kluczowy element gwarantujący bezpieczeństwo jego użytkownikom. To właśnie ten element samochodu jako jedyny ma bezpośredni kontakt z powierzchnią drogi. Dlatego też warto zadbać o to, aby opony naszego samochodu zawsze były w jak najlepszej kondycji. Ile kilometrów zazwyczaj wytrzymują opony letnie i po czym poznać, że należy …

Motoryzacja
Rozwiązanie na hałasy, czyli mata wyciszająca do samochodu

Jeżeli doskwiera nam zbyt duży poziom hałasu w naszym samochodzie, co nie tylko nie pozostaje bez wpływu zarówno na naszą przyjemność odczuwaną podczas jazdy, ale również na nasze zmęczenie, które odbija się bezpośrednio na naszym jak i innych bezpieczeństwie. Na szczęście na nadmierne hałasy dobiegające spod klapy silnika i z …

Motoryzacja
Ubezpieczenia ac samochodu – przed czym chroni?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) chroni nas w razie sytuacji kiedy to my spowodujemy wypadek. W razie wystąpienia zdarzenia drogowego, które zostanie wywołane przez nas, wszelkie szkody jak i odszkodowania wypłacone zostaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczenia OC. Ubezpieczenia AC samochodu z zasady chronią nas samych zarówno podczas …