Jak napisać odwołanie od kosztorysu ubezpieczyciela?
- By : Motorefekt.pl
- Category : Motoryzacja
Każdemu kierowcy przydarzyć się może wypadek komunikacyjny, z winy własnej bądź innego kierowcy. W przypadku tego rodzaju sytuacji, każdemu poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie pochodzące z OC sprawcy wypadku. Jednakże, zawsze może dojść do sytuacji, w której ubezpieczyciel w niewłaściwy sposób wyceni szkodę, jaka powstała na pojeździe, co spowoduje wypłatę zaniżonego odszkodowanego. Wówczas jedynym rozwiązaniem pozostaje odwołanie od kosztorysu ubezpieczyciela. Poniżej znajdują się instrukcje, jak takie odwołanie powinno wyglądać.
Zaniżenie wyceny szkody
Statystycznie, wiele firm w sposób nagminny zaniża odszkodowania. Tego rodzaju sytuacje wynikają zazwyczaj z niewłaściwej wyceny szkody. W praktyce oznacza to, iż ubezpieczyciele mają w zwyczaju ciąć koszty, na przykład proponując części wymienne zamiast tych oryginalnych, bądź też obniżając rynkową wartość pojazdu. Zdarza się także, iż podają oni stawkę godzinną robót w warsztacie samochodowym, która ma się nijak do rzeczywistości. Często również dochodzi do sytuacji, w której ubezpieczyciele dochodzą do wniosku, iż naprawa auta nie należy do opłacalnych, stwierdzają oni wówczas całkowitą szkodę, gdyż jest to dla nich łatwiejsze rozwiązanie. Dlatego też pierwsza wycena szkody praktycznie zawsze jest zaniżona, ponieważ ubezpieczyciele mają nadzieję, że potencjalny zainteresowany nie będzie miał z tym problemu, na czym skorzysta oczywiście firma ubezpieczeniowa.
Odwołanie od kosztorysu ubezpieczyciela
Zdecydowanie, tego rodzaju odwołanie należy do prawa osoby poszkodowanej. Aby w świetle prawa było ono skuteczne, musi definitywnie zawierać podstawowe rzeczy, takie jak dokumentacja oraz uzasadnienie. Jeśli chodzi o dokumenty, należą do nich analiza wyceny pojazdu, który uległ uszkodzeniu, a także kosztorys napraw. Przydatna może się również okazać ekspertyza rzeczoznawcy, jednak nie jest ona wymagana. Rzeczoznawca jest specjalistą w wykonywaniu wycen, które co prawda nie są wiążące dla towarzystw ubezpieczeniowych, jednakże ukazują zaangażowanie klienta w sprawę. W przypadku zaniżenia ceny zamiennych części poleca się udanie do Autoryzowanej Stacji Obsługi Pojazdów, w której to można poprosić o cennik potrzebnych elementów, oraz dołączyć go do odwołania. Natomiast w przypadku, w którym ubezpieczyciel obniży cenę rynkową pojazdu, w napisanym poszkodowany w swoim odwołaniu zawrzeć powinien kilka linków do komisów internetowych lub aukcji. Miałyby one wówczas za zadanie potwierdzenie rzeczywistej wartości samochodu.