Jakie są najczęstsze uszkodzenia klocków hamulcowych?
- By : Motorefekt.pl
- Category : Motoryzacja

Klocki hamulcowe to jeden z istotniejszych elementów układu hamulcowego. To właśnie kontakt klocka z tarczą hamulcową, wytwarza tarcie, które prowadzi do zatrzymania pojazdu. Klocki hamulcowe nie tylko podlegają zużyciu, ale również mogą ulec uszkodzeniu, co znacznie wpływa na ich skuteczność. Jakie więc uszkodzenia klocków hamulcowych występują najczęściej i jak je rozpoznać?
Przegrzane klocki hamulcowe
Do nadmiernego rozgrzania, a w konsekwencji i przegrzania klocków hamulcowych, najczęściej dochodzi w warunkach miejskich, gdy w korkach często rozpędzamy się i gwałtownie hamujemy. Przegrzane klocki hamulcowe charakteryzują się zmniejszeniem współczynnika tarcia, co wymusza zwiększenie nacisku na pedał hamulca, by uzyskać pożądaną reakcję układu hamulcowego.
Nierównomierne zużycie klocków hamulcowych
Jeżeli klocki hamulcowe w naszym pojeździe zużywają się nierównomiernie, świadczyć może to o tym, że zostały one zamontowane w naszym samochodzie w sposób niepoprawny. Długotrwałe poruszanie się z niepoprawnie zamontowanymi klockami hamulcowymi, prowadzić może do trwałego uszkodzenia tarcz hamulcowych, które zdyskwalifikuje je z dalszego użytkowania.
Nietypowe zużycie klocków hamulcowych
Nietypowe zużycie klocków hamulcowych podobnie jak nierównomierne ich zużycie może prowadzić do trwałego uszkodzenia tarcz hamulcowych. Nietypowe uszkodzenia powierzchni ciernej klocków hamulcowych mogą świadczyć o wadach innych elementów układu hamulcowego naszego pojazdu. Nietypowe zużycie klocków takie jak wyszczerbienia czy skruszenia materiału ciernego mogą świadczyć o problemach z prowadnicami zacisków hamulcowych, zbyt dużym luzem klocka w zacisku, czy ogólnym uszkodzeniem zacisków lub zbyt dużym rantem na tarczy hamulcowej.
Jakie mogą być konsekwencje uszkodzenia klocków hamulcowych?
Zarówno nadmierne zużycie jak i uszkodzenie powierzchni ciernej klocków hamulcowych może mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu.
Uszkodzenie klocków hamulcowych, czy też długotrwałe poruszanie się przy nadmiernym stopniu ich zużycia, może również nie tylko świadczyć o uszkodzeniach lub wadach innych elementów układu hamulcowego, ale również może bezpośrednio prowadzić do uszkodzenia tych elementów.
Konsekwencją czego może być nagła awaria całego układu hamulcowego prowadząca do kolizji lub wypadku. Dlatego właśnie warto obserwować to, w jaki sposób zachowują się klocki hamulcowe w naszym samochodzie i regularnie kontrolować stan wszystkich elementów układu hamulcowego.