Terminowość przeglądów technicznych, czyli jak często musimy dokonać przeglądu auta

Motoryzacja

Bezpieczeństwo na drodze jest kwestią priorytetową dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas chce mieć pewność, że jego bliscy powrócą do domu cali i zdrowi. Jest to istotne nie tylko dla nas, ale też dla ustawodawców. Dlatego powstało wiele przepisów regulujących nie tylko sposób poruszania się, ale również stawiając wytyczne co może się po tych drogach przemieszczać, by zminimalizować szanse na powstanie niebezpiecznych sytuacji. Przykładem takich powinności prawnych pomagających zwiększyć bezpieczeństwo na drogach jest przymus jeżdżenia na światłach dziennych przez całą dobę. Wiele osób uważało to za niepotrzebną zmianę w prawie, jednakże po wejściu ustawy w życie kierowcy przyznali, że widoczność nadjeżdżającego pojazdu zwiększyła się wielokrotnie, dzięki czemu łatwiej jest oszacować skutki swoich decyzji na przykład o włączeniu się do ruchu. Prawem wspomagającym jest tutaj wymóg posiadania homologacji na światła, w jakie zaopatrujemy nasz samochód. Natężenie światła emitowanego przez reflektory auta powinny mieć określoną ilość luksów, tak by oświetlać drogę przed nami w określony sposób i być widocznymi w wystarczającym stopniu dla innych uczestników ruchu.
Oczywiście światła to tylko wierzchołek góry lodowej mającej wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. By określić czy dany pojazd spełnia resztę norm, dokonujemy na nim przeglądu technicznego.

Przegląd techniczny

Przegląd techniczny pojazdu powinien odbywać się na certyfikowanej stacji kontroli pojazdów. Zatrudnieni tam pracownicy, dzięki nowoczesnym sprzętom sprawdzają główne parametry naszego auta i kontrastują je z przyjętymi normami. Kontroli podlegają hamulce, zawieszenie, ilość wydalanych spalin oraz w przypadku samochodów z instalacjami LPG, dokumenty poświadczające o aktualnych homologacjach urządzeń wchodzących w jej skład. Kontroler również ocenia generalny stan pojazdu, czyli potencjalne ogniska rdzy, stan blacharski auta, widoczne uszkodzenia czy nawet opony.

Co ile przegląd powinien być wykonywany

Polskie prawo dokładnie określa jak długo ważne są badania techniczne naszego auta. Widoczne jest to również na pieczątce wydawanej nam przez stacje kontroli pojazdów. Wartość ta pozwala z odpowiednią częstotliwością kontrolować pojazdy poruszające się po naszych drogach. Co ile przegląd powinniśmy więc podbijać? Co rok. Tak określa to w przepisach ruchu drogowego ustawodawca. Przez okres jednego roku od przebycia kontroli technicznej nasze auto jest dopuszczone do ruchu. Po przedawnieniu się tego orzeczenia, musimy poddać się do kontroli ponownie by uwierzytelnić dobry stan naszego pojazdu kolejny raz.

Motoryzacja
Dorabianie kluczyka do samochodu. Ile kosztuje i jak to zrobić?

Dorabianie kluczyka do samochodu to proces, który może wydawać się skomplikowany, ale jest niezwykle ważny dla każdego kierowcy. Niezależnie od tego, czy zgubiłeś klucz, uszkodziłeś go, czy po prostu chcesz mieć zapasowy na wszelki wypadek, dorobienie kluczyka do samochodu to coś, co warto zrealizować. Posiadanie dodatkowego klucza może zaoszczędzić wiele …

Motoryzacja
Jak obliczyć spalanie samochodu?

Znajomość spalania samochodu niesie ze sobą wiele korzyści, które mogą przyczynić się do oszczędności kosztów paliwa oraz lepszego planowania podróży. Przede wszystkim, wiedza na temat tego, ile pali auto, pozwala na bardziej ekonomiczną jazdę i kontrolę wydatków związanych z eksploatacją pojazdu. Korzyści ze znajomości spalania samochodu: Oszczędność pieniędzy – Świadomość, …

Motoryzacja
Czy opony mają wpływ na spalanie?

Opony są jednym z najważniejszych elementów pojazdu, mającym bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, komfort jazdy oraz zużycie paliwa. W dzisiejszych czasach, kiedy ekologia i ekonomia odgrywają kluczową rolę w naszych decyzjach, warto zastanowić się, jak opony wpływają na spalanie paliwa. Czy wybór odpowiednich opon może przynieść realne oszczędności i zmniejszyć nasz …