Ubezpieczenia ac samochodu – przed czym chroni?

Motoryzacja

Obowiązkowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) chroni nas w razie sytuacji kiedy to my spowodujemy wypadek. W razie wystąpienia zdarzenia drogowego, które zostanie wywołane przez nas, wszelkie szkody jak i odszkodowania wypłacone zostaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczenia OC. Ubezpieczenia AC samochodu z zasady chronią nas samych zarówno podczas zdarzeń drogowych wywołanych przez nas jak i innych sytuacji losowych, podczas których nasz pojazd ulegnie uszkodzeniu.

Ubezpieczenia AC samochodu – co pokrywa?

Dobrowolne ubezpieczenie AC z zasady chroni nasz samochód przed uszkodzeniem w sytuacjach losowych. Ubezpieczenia AC samochodu chronią między innymi w sytuacjach takich jak:

* wypadki i kolizje zarówno spowodowane przez innych uczestników ruchu jak i przez nas samych
* uszkodzenie pojazdu przez osoby trzecie i zwierzęta
* kradzież pojazdu jak i jego części oraz próby kradzieży
* pożar i wybuch
* działania zjawisk atmosferycznych

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie AC?

Podpisując umowę ubezpieczenia AC, spotkamy się z kilkoma klauzulami, które mają wpływ na to, w jaki sposób potencjalne szkody zostaną usunięte.

Warto zwrócić uwagę na wysokość udziału własnego w szkodzie – jest to kwota, którą w razie zdarzenia podlegającego ubezpieczeniu AC, będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Kolejnym aspektem jest sposób usunięcia szkody – kosztorysowy, warsztatowy lub serwisowy ASO. W pierwszym przypadku ubezpieczalnia sporządzi kosztorys, na podstawie którego wypłaci Ci środki, z których będziesz mógł pokryć koszta naprawy w dowolnie wybranym przez siebie warsztacie.

Metoda warsztatowa polega na tym, że ubezpieczalnia wskaże Ci listę warsztatów, do których będziesz musiał dostarczyć pojazd. Auto zostanie naprawione, a wszelkie koszta związane z usunięciem szkody, zostaną pokryte przez ubezpieczalnie.

Podobnie wygląda to w przypadku metody serwisowej ASO, z tym że tutaj samochód naprawiony zostanie w autoryzowanej stacji serwisowej na częściach oryginalnych.

Kiedy ubezpieczenie AC nam nie pomoże?

Niestety ubezpieczenie AC nie obejmie likwidacji szkód, które powstały na skutek naszego rażącego niedbalstwa.

Jeżeli nasze auto zostanie skradzione dlatego, że pozostawiliśmy je otwarte z kluczykami w środku, ubezpieczalnia nie wypłaci nam ani złotówki. Tak samo wygląda to w przypadku innych zdarzeń. Jeżeli uszkodzimy auto specjalnie z premedytacją lub użytkować będziemy go w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem.

 

Motoryzacja
Jaką wybrać powłokę ceramiczną na lakier?

Powłoki ceramiczne na lakier samochodowy to preparaty mające zabezpieczyć lakier samochodowy przed objawami starzenia (jak matowienie) oraz przed czynnikami zewnętrznymi (np. ptasie odchody, kwaśne deszcze czy inne). Jak długo powłoka utrzymuje się na lakierze? Producenci powłok podają zazwyczaj trwałość ceramiki na lakierze w latach. według ekspertów podana trwałość pozwala ocenić …

Motoryzacja
Czy wiesz jak wygląda przegląd samochodu?

Co roku odwiedzasz stację kontroli pojazdów, ale czy wiesz, co tak naprawdę jest tam sprawdzane? Skoro jesteś kierowcą, to nie zdziwi Cię fakt, że każdy samochód, potrzebuje kontroli pod względem bezpieczeństwa. Zastanawiało Cię kiedyś, co dokładnie jest badane podczas takiego przeglądu? Zacznijmy od tego, jak często wymagany jest przegląd? W …

Motoryzacja
Dlaczego zostaje zaniżona wartość auta przy szkodzie całkowitej?

Obniżenie wartości pojazdu przy kasacji. Warto zacząć od doinformowania. Na początek, pojazd zostaje wyceniony niżej, niż był sprzedany obecnemu właścicielowi, ponieważ przy sprzedaży brane są pod uwagę zalety, jakie w posiada w swojej budowie. Natomiast nie można tego powiedzieć o pojeździe, który został uszkodzony. Jego wartość rynkowa spadła, gwarancja producenta …