Ubezpieczenia ac samochodu – przed czym chroni?

Motoryzacja

Obowiązkowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) chroni nas w razie sytuacji kiedy to my spowodujemy wypadek. W razie wystąpienia zdarzenia drogowego, które zostanie wywołane przez nas, wszelkie szkody jak i odszkodowania wypłacone zostaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczenia OC. Ubezpieczenia AC samochodu z zasady chronią nas samych zarówno podczas zdarzeń drogowych wywołanych przez nas jak i innych sytuacji losowych, podczas których nasz pojazd ulegnie uszkodzeniu.

Ubezpieczenia AC samochodu – co pokrywa?

Dobrowolne ubezpieczenie AC z zasady chroni nasz samochód przed uszkodzeniem w sytuacjach losowych. Ubezpieczenia AC samochodu chronią między innymi w sytuacjach takich jak:

* wypadki i kolizje zarówno spowodowane przez innych uczestników ruchu jak i przez nas samych
* uszkodzenie pojazdu przez osoby trzecie i zwierzęta
* kradzież pojazdu jak i jego części oraz próby kradzieży
* pożar i wybuch
* działania zjawisk atmosferycznych

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie AC?

Podpisując umowę ubezpieczenia AC, spotkamy się z kilkoma klauzulami, które mają wpływ na to, w jaki sposób potencjalne szkody zostaną usunięte.

Warto zwrócić uwagę na wysokość udziału własnego w szkodzie – jest to kwota, którą w razie zdarzenia podlegającego ubezpieczeniu AC, będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Kolejnym aspektem jest sposób usunięcia szkody – kosztorysowy, warsztatowy lub serwisowy ASO. W pierwszym przypadku ubezpieczalnia sporządzi kosztorys, na podstawie którego wypłaci Ci środki, z których będziesz mógł pokryć koszta naprawy w dowolnie wybranym przez siebie warsztacie.

Metoda warsztatowa polega na tym, że ubezpieczalnia wskaże Ci listę warsztatów, do których będziesz musiał dostarczyć pojazd. Auto zostanie naprawione, a wszelkie koszta związane z usunięciem szkody, zostaną pokryte przez ubezpieczalnie.

Podobnie wygląda to w przypadku metody serwisowej ASO, z tym że tutaj samochód naprawiony zostanie w autoryzowanej stacji serwisowej na częściach oryginalnych.

Kiedy ubezpieczenie AC nam nie pomoże?

Niestety ubezpieczenie AC nie obejmie likwidacji szkód, które powstały na skutek naszego rażącego niedbalstwa.

Jeżeli nasze auto zostanie skradzione dlatego, że pozostawiliśmy je otwarte z kluczykami w środku, ubezpieczalnia nie wypłaci nam ani złotówki. Tak samo wygląda to w przypadku innych zdarzeń. Jeżeli uszkodzimy auto specjalnie z premedytacją lub użytkować będziemy go w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem.

 

Motoryzacja
Ile kilometrów wytrzymują opony letnie?

Opony samochodowe to kluczowy element gwarantujący bezpieczeństwo jego użytkownikom. To właśnie ten element samochodu jako jedyny ma bezpośredni kontakt z powierzchnią drogi. Dlatego też warto zadbać o to, aby opony naszego samochodu zawsze były w jak najlepszej kondycji. Ile kilometrów zazwyczaj wytrzymują opony letnie i po czym poznać, że należy …

Motoryzacja
Rozwiązanie na hałasy, czyli mata wyciszająca do samochodu

Jeżeli doskwiera nam zbyt duży poziom hałasu w naszym samochodzie, co nie tylko nie pozostaje bez wpływu zarówno na naszą przyjemność odczuwaną podczas jazdy, ale również na nasze zmęczenie, które odbija się bezpośrednio na naszym jak i innych bezpieczeństwie. Na szczęście na nadmierne hałasy dobiegające spod klapy silnika i z …

Motoryzacja
Klocki hamulcowe po czym poznać ich zużycie?

Klocki hamulcowe to jeden z istotniejszych elementów układu hamulcowego. Naciśnięcie pedału hamulca powoduje ich zaciśnięcie na tarczy hamulcowej i wyhamowanie pojazdu aż do jego zatrzymania. Źle zamontowane lub skrajnie zużyte klocki hamulcowe mogą być niebezpieczne zarówno dla nas jak i dla innych użytkowników drogi. Po czym więc poznać, że czas …