Rozwiązanie na hałasy, czyli mata wyciszająca do samochodu

Motoryzacja

Jeżeli doskwiera nam zbyt duży poziom hałasu w naszym samochodzie, co nie tylko nie pozostaje bez wpływu zarówno na naszą przyjemność odczuwaną podczas jazdy, ale również na nasze zmęczenie, które odbija się bezpośrednio na naszym jak i innych bezpieczeństwie. Na szczęście na nadmierne hałasy dobiegające spod klapy silnika i z zewnątrz auta jest stosunkowo proste rozwiązanie, a jest nim mata wyciszająca do samochodu.

Jaką matę wyciszająca do samochodu wybrać?

To jakiej maty wyciszające powinniśmy użyć, zależy m.in. od tego, z jakim rodzajem hałasu mamy do czynienia i z którego miejsca on dobiega. Zupełnie inna mata sprawdzi się przy wygłuszeniu silnika, a inna do wygłuszenia drzwi lub przestrzeni bagażowej pojazdu.

Jeżeli przeszkadza nam zbyt głośna praca silnika, dodatkowe wygłuszenie samej maski może nie zdać egzaminu. Hałasy wciąż mogą przedostawać się do wnętrza auta poprzez gródź czołową. Należy również pamiętać, że temperatury panujące w pobliżu silnika są zdecydowanie wyższy niż te, które odczuwalne są w bagażniku. Musimy więc dobrać odpowiedni rodzaj materiału, z którego wykonano matę do miejsca, w którym zostanie ona zastosowana.

Mata wyciszająca do samochodu powinna być również, z powodu trudnej dostępności do większości elementów nadwozia, z elastycznego, ale względnie wytrzymałego tworzywa.

Często również miesza się materiały tak, aby uzyskać jak najlepsze wygłuszenie wnętrza auta. I tak na przykład pianki świetnie sprawdzają się w tłumieniu dźwięków, ale nie radzą sobie zupełnie z drganiami, z którymi radzą sobie doskonale specjalne maty bitumiczne.

Mata wyciszająca do samochodu – ile kosztuje?

Przeciętna cena mat wyciszających do samochodu oscyluje w granicach 80-100 zł za m2. Jednak maty naprawdę wysokiej jakości do “zadań specjalnych” potrafią kosztować nawet w granicach 250 zł za m2.

W większości przypadków maty wyposażone są w warstwę kleju, która zdecydowanie ułatwia jej montaż, co sprawia, że bez problemu możemy dokonać montażu samodzielnie. Jeżeli zdecydujemy się na maty bez tego ułatwienia, to dodatkowy klej do montażu mat wygłuszających będzie kosztował na około 30 złotych.

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielny montaż mat wygłuszających, będziemy mogli zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Profesjonalny warsztat mechaniczny, który podejmie się montażu mat wygłuszających, może skasować nas za usługę pokaźną sumę. Tutaj jednak ostateczna cena zależy od wielu czynników takich jak stopień skomplikowania montażu, czy ogólne miejsca, w których maty mają zostać zamontowane.

 

Motoryzacja
Ile kilometrów wytrzymują opony letnie?

Opony samochodowe to kluczowy element gwarantujący bezpieczeństwo jego użytkownikom. To właśnie ten element samochodu jako jedyny ma bezpośredni kontakt z powierzchnią drogi. Dlatego też warto zadbać o to, aby opony naszego samochodu zawsze były w jak najlepszej kondycji. Ile kilometrów zazwyczaj wytrzymują opony letnie i po czym poznać, że należy …

Motoryzacja
Ubezpieczenia ac samochodu – przed czym chroni?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) chroni nas w razie sytuacji kiedy to my spowodujemy wypadek. W razie wystąpienia zdarzenia drogowego, które zostanie wywołane przez nas, wszelkie szkody jak i odszkodowania wypłacone zostaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczenia OC. Ubezpieczenia AC samochodu z zasady chronią nas samych zarówno podczas …

Motoryzacja
Klocki hamulcowe po czym poznać ich zużycie?

Klocki hamulcowe to jeden z istotniejszych elementów układu hamulcowego. Naciśnięcie pedału hamulca powoduje ich zaciśnięcie na tarczy hamulcowej i wyhamowanie pojazdu aż do jego zatrzymania. Źle zamontowane lub skrajnie zużyte klocki hamulcowe mogą być niebezpieczne zarówno dla nas jak i dla innych użytkowników drogi. Po czym więc poznać, że czas …