Rozwiązanie na hałasy, czyli mata wyciszająca do samochodu

Motoryzacja

Jeżeli doskwiera nam zbyt duży poziom hałasu w naszym samochodzie, co nie tylko nie pozostaje bez wpływu zarówno na naszą przyjemność odczuwaną podczas jazdy, ale również na nasze zmęczenie, które odbija się bezpośrednio na naszym jak i innych bezpieczeństwie. Na szczęście na nadmierne hałasy dobiegające spod klapy silnika i z zewnątrz auta jest stosunkowo proste rozwiązanie, a jest nim mata wyciszająca do samochodu.

Jaką matę wyciszająca do samochodu wybrać?

To jakiej maty wyciszające powinniśmy użyć, zależy m.in. od tego, z jakim rodzajem hałasu mamy do czynienia i z którego miejsca on dobiega. Zupełnie inna mata sprawdzi się przy wygłuszeniu silnika, a inna do wygłuszenia drzwi lub przestrzeni bagażowej pojazdu.

Jeżeli przeszkadza nam zbyt głośna praca silnika, dodatkowe wygłuszenie samej maski może nie zdać egzaminu. Hałasy wciąż mogą przedostawać się do wnętrza auta poprzez gródź czołową. Należy również pamiętać, że temperatury panujące w pobliżu silnika są zdecydowanie wyższy niż te, które odczuwalne są w bagażniku. Musimy więc dobrać odpowiedni rodzaj materiału, z którego wykonano matę do miejsca, w którym zostanie ona zastosowana.

Mata wyciszająca do samochodu powinna być również, z powodu trudnej dostępności do większości elementów nadwozia, z elastycznego, ale względnie wytrzymałego tworzywa.

Często również miesza się materiały tak, aby uzyskać jak najlepsze wygłuszenie wnętrza auta. I tak na przykład pianki świetnie sprawdzają się w tłumieniu dźwięków, ale nie radzą sobie zupełnie z drganiami, z którymi radzą sobie doskonale specjalne maty bitumiczne.

Mata wyciszająca do samochodu – ile kosztuje?

Przeciętna cena mat wyciszających do samochodu oscyluje w granicach 80-100 zł za m2. Jednak maty naprawdę wysokiej jakości do “zadań specjalnych” potrafią kosztować nawet w granicach 250 zł za m2.

W większości przypadków maty wyposażone są w warstwę kleju, która zdecydowanie ułatwia jej montaż, co sprawia, że bez problemu możemy dokonać montażu samodzielnie. Jeżeli zdecydujemy się na maty bez tego ułatwienia, to dodatkowy klej do montażu mat wygłuszających będzie kosztował na około 30 złotych.

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielny montaż mat wygłuszających, będziemy mogli zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Profesjonalny warsztat mechaniczny, który podejmie się montażu mat wygłuszających, może skasować nas za usługę pokaźną sumę. Tutaj jednak ostateczna cena zależy od wielu czynników takich jak stopień skomplikowania montażu, czy ogólne miejsca, w których maty mają zostać zamontowane.

 

Motoryzacja
Jaką wybrać powłokę ceramiczną na lakier?

Powłoki ceramiczne na lakier samochodowy to preparaty mające zabezpieczyć lakier samochodowy przed objawami starzenia (jak matowienie) oraz przed czynnikami zewnętrznymi (np. ptasie odchody, kwaśne deszcze czy inne). Jak długo powłoka utrzymuje się na lakierze? Producenci powłok podają zazwyczaj trwałość ceramiki na lakierze w latach. według ekspertów podana trwałość pozwala ocenić …

Motoryzacja
Czy wiesz jak wygląda przegląd samochodu?

Co roku odwiedzasz stację kontroli pojazdów, ale czy wiesz, co tak naprawdę jest tam sprawdzane? Skoro jesteś kierowcą, to nie zdziwi Cię fakt, że każdy samochód, potrzebuje kontroli pod względem bezpieczeństwa. Zastanawiało Cię kiedyś, co dokładnie jest badane podczas takiego przeglądu? Zacznijmy od tego, jak często wymagany jest przegląd? W …

Motoryzacja
Dlaczego zostaje zaniżona wartość auta przy szkodzie całkowitej?

Obniżenie wartości pojazdu przy kasacji. Warto zacząć od doinformowania. Na początek, pojazd zostaje wyceniony niżej, niż był sprzedany obecnemu właścicielowi, ponieważ przy sprzedaży brane są pod uwagę zalety, jakie w posiada w swojej budowie. Natomiast nie można tego powiedzieć o pojeździe, który został uszkodzony. Jego wartość rynkowa spadła, gwarancja producenta …