Formy finansowania zakupu samochodu

Motoryzacja

W życiu zdarza się tak, że nie dysponujemy pełną kwotą niezbędną na zakup wymarzonego samochodu. W takich chwilach z pomocą przychodzą nam rozmaite formy finansowania zakupu własnych czterech kółek. Na jaką formę finansowania zakupu samochodu warto się zdecydować?

Kredyt na samochód

Pierwszym pomysłem, który przychodzi do głowy większości z nas gdy potrzebujemy dodatkowych środków na zakup auta, jest skorzystanie z oferty banków oferujących kredyt samochodowy.

W takim wypadku całość lub część kwoty niezbędnej do zakupu danego pojazdu finansowana jest przez bank. Dużym plusem tego instrumentu finansowego jest fakt, że fundusze przeznaczyć możemy na zakup dowolnego pojazdu – często bez znaczenia jest jego rodzaj, wiek czy stan.

Minusem jest to, że nie możemy dowolnie dysponować w taki sposób zakupionym pojazdem, ponieważ jego właścicielem zostaje bank, a my jedynie otrzymujemy prawo korzystania z danego pojazdu. Komplikuje to m.in. proces odsprzedaży pojazdu.

Dodatkowo musimy dokonać również cesji ubezpieczenia OC i AC pojazdu na bank – w przypadku uczestnictwa pojazdu w wypadku lub innym zdarzeniu drogowym, odszkodowanie trafi do banku i pokryje kwotę kredytu.

Co to jest leasing auta?

Wiele osób zastanawia się nad tym co to jest leasing auta. W większości kojarzy się on z zakupem pojazdów przez firmy, ale od niedawna na rynku spotkać możemy się również z ofertami leasingów konsumenckich. Również od niedawna na polskim rynku pojawiły się oferty, które de facto mają formę leasingu taką, jaka znana jest na zachodzie tzn.:

W leasingu w miesięcznych ratach podobnie jak ma to miejsce w kredycie samochodowym, spłacamy jedynie część wartości pojazdu, a na koniec określonego umową okresu decydujemy czy auto wykupujemy, opłacając pozostałą część jego wartości, czyli tzw. “ratę balonową”, czy oddajemy pojazd i bierzemy kolejne auto w leasing.

Do tej pory to, co większość z nas znała pod formą leasingu, nie różniło się znacznie od zwykłego kredytu na samochód.

Leasing jest o tyle atrakcyjny, że nie spłacamy pełnej wartości auta, a jedynie jej część – tym samym miesięczne raty leasingu są zdecydowanie niższe niż raty kredytu samochodowego.

Wynajem długoterminowy samochodu

Kolejną formą finansowania samochodu jest najem długoterminowy. Jest to oferta, która polega na udostępnieniu wynajmującemu auta do użytkowania, a miesięczne raty obejmują wszelkie koszta eksploatacyjne pojazdu takie jak – serwis, wymiana opon czy ubezpieczenie OC/AC.

Korzystając z najmu, nie musimy przejmować się niczym oprócz tego, by zatankować auto. Musimy jednak pamiętać, że założenie najmu sprawia, że wykup auta na koniec umowy jest skrajnie nieopłacalny. Tym samym, często wymienianą wadą najmu długoterminowego samochodu, jest właśnie to, że płacimy za użytkowanie pojazdu, który nigdy nie stanie się naszą własnością.

 

Motoryzacja
Dorabianie kluczyka do samochodu. Ile kosztuje i jak to zrobić?

Dorabianie kluczyka do samochodu to proces, który może wydawać się skomplikowany, ale jest niezwykle ważny dla każdego kierowcy. Niezależnie od tego, czy zgubiłeś klucz, uszkodziłeś go, czy po prostu chcesz mieć zapasowy na wszelki wypadek, dorobienie kluczyka do samochodu to coś, co warto zrealizować. Posiadanie dodatkowego klucza może zaoszczędzić wiele …

Motoryzacja
Jak obliczyć spalanie samochodu?

Znajomość spalania samochodu niesie ze sobą wiele korzyści, które mogą przyczynić się do oszczędności kosztów paliwa oraz lepszego planowania podróży. Przede wszystkim, wiedza na temat tego, ile pali auto, pozwala na bardziej ekonomiczną jazdę i kontrolę wydatków związanych z eksploatacją pojazdu. Korzyści ze znajomości spalania samochodu: Oszczędność pieniędzy – Świadomość, …

Motoryzacja
Czy opony mają wpływ na spalanie?

Opony są jednym z najważniejszych elementów pojazdu, mającym bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, komfort jazdy oraz zużycie paliwa. W dzisiejszych czasach, kiedy ekologia i ekonomia odgrywają kluczową rolę w naszych decyzjach, warto zastanowić się, jak opony wpływają na spalanie paliwa. Czy wybór odpowiednich opon może przynieść realne oszczędności i zmniejszyć nasz …