Jak oszczędzać na kosztach eksploatacji samochodu: porady dla oszczędnych kierowców

Motoryzacja

Jak dbać o samochód, aby oszczędzać na kosztach eksploatacji: porady dla oszczędnych kierowców

Posiadanie samochodu to duży koszt. Oprócz samego zakupu, trzeba ponosić także koszty związane z jego eksploatacją: paliwo, ubezpieczenie, przeglądy, czy wymiana oleju to tylko niektóre z nich. Czy istnieją jakieś sposoby, aby zmniejszyć koszty związane z użytkowaniem samochodu? Oto kilka porad dla oszczędnych kierowców.

  1. Zwróć uwagę na styl jazdy

Najlepszym sposobem na oszczędzanie na kosztach eksploatacji samochodu jest właściwy styl jazdy. Zmiana sposobu jazdy w niewielkim stopniu może wpłynąć na ilość zużywanej benzyny lub oleju. Jeśli jeździsz dynamicznie, nagłe przyspieszanie czy hamowanie prowadzi do znacznie większej ilości zużywanego paliwa. Dlatego warto wybrać umiarkowaną jazdę, gdzie przyspieszanie i hamowanie odbywa się płynnie.

  1. Regularne serwisowanie samochodu

Dbanie o samochód to klucz do oszczędności na kosztach eksploatacji. Regularne serwisowanie samochodu ma wpływ na kondycję jego silnika i oszczędność paliwa. Wymagania serwisowe producenta samochodu są kluczowe, aby zapobiec awariom, lub pęknięciom elementów wewnętrznych. Powinniśmy zatem stosować się do zaleceń producenta w zakresie wymiany oleju, filtra, hamulców, płynów eksploatacyjnych, a także w sprawie wymiany rozrządu, który jest bardzo ważny dla prawidłowej pracy silnika.

  1. Regularne czyszczenie samochodu

Choć to mało oczywiste, ciągła pielęgnacja nadwozia samochodu to kolejny sposób na oszczędność kosztów związanych z eksploatacją. Regularne mycie i polerowanie karoserii to podstawowe czynności, aby zapobiegać korozji i uszkodzeniom lakieru. Warto także regularnie pielęgnować tapicerkę – brudne siedzenia i podłoga mogą przyczynić się do powstawania nieprzyjemnych zapachów, ale często również rzeczywiście zaszkodzić tapicerce.

  1. Wybierz odpowiednie opony

Właściwe opony mają ogromny wpływ na oszczędność kosztów eksploatacji samochodu. Wybierz opony z dobrą przyczepnością, które będą jednocześnie wydajne i bezpieczne dla kierowcy i pasażerów. Ważne jest, aby dobierać je również w zależności od warunków pogodowych.

  1. Korzystaj z akcesoriów samochodowych

Oprócz wypożyczania samochodów lub publicznych środków transportu, istnieją metody na oszczędzanie kosztów eksploatacji, takie jak korzystanie z akcesoriów samochodowych. Często takie akcesoria jak uchwyt na telefon, czy niebiesko filtrami światła mogą pomóc ci zaoszczędzić czas i pieniądze w drodze. Możemy również zainstalować nawigację GPS oraz systemy multimedialne, które nie tylko pomagają w podróży, ale także ułatwiają parkowanie i manewrowanie.

Wniosek

Mieszkańcy miasta często uzależniają swoją codzienność od samochodu i bez niego po prostu trudno im funkcjonować. Niemniej jednak, zdaję sobie sprawę, że jest to olbrzymi koszt ponosić w tym celu ochotę. Warto zatem zastosować podane wcześniej porady, aby poprawić swoją sytuację finansową, a jednocześnie korzystać z codziennych przyjemności, jakie daje posiadanie samochodu.

Motoryzacja
Jak często należy wymieniać olej w samochodzie?

Był ciepły letni dzień, kiedy pan Janusz postanowił wyruszyć w długo oczekiwaną podróż swoim klasycznym samochodem. Wszystko szło zgodnie z planem, aż do momentu, gdy zaczął dostrzegać, że jego ukochane auto nie pracuje tak płynnie, jak zwykle. Po krótkim postoju na stacji diagnostycznej okazało się, że przyczyną był zaniedbany olej …

Motoryzacja
Przyczepy campingowe dla pary bez dzieci: jaki model wybrać?

Większość samotnie podróżujących par preferuje kampery lub kamper vany, jednak nie brakuje takich, które jednak wolą postawić na przyczepę kempingową. I trudno się temu dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę ewidentne zalety przyczepy: niższą cenę zakupu, możliwość zostawienia jej na kempingu i zwiedzania okolicy autem oraz niskie koszty eksploatacji. Przyczepy campingowe …

Motoryzacja
Jak prawidłowo odczytać rozmiar opon? Sprawdź!

Nadszedł czas na wymianę opon w Twoim samochodzie? Podczas poszukiwań nowych egzemplarzy zwróć uwagę nie tylko na cenę czy jakość wykonania, ale – przede wszystkim – rozmiar. Oznaczenia i liczby na bocznych ścianach opon mogą być mylące dla wielu kierowców. Warto poświęcić trochę czasu na ich rozszyfrowanie, ponieważ prawidłowy rozmiar …