Przyczyny wymiany silnika na inny.
- By : Motorefekt.pl
- Category : Motoryzacja
Kiedy zalecana jest wymiana silnika na inny?
Producenci silników dają gwarancje, owszem jednak często bywa tak, że gwarancja obejmuje konkretne (szybko zużywające się) części np. tylko na przejechanie 40 tysięcy kilometrów. Przy haśle marketingowym “7 lat gwarancji”, taka ilość kilometrów wzbudza zdziwienie. Podobnie jak przypadki, kiedy dochodziło do wdrożenia akcji serwisowej w danej marce, tutaj przykładem jest silnik N47 i wymiana rozrządu lub samego napinacza, za darmo w ASO.
Gwarancja a, awaria silnika
Podczas gdy dojdzie do usterki silnika a, pojazd jest kupiony nie dawno i objęty gwarancją (oczywiście użytkowany prawidłowo oraz serwisowany w terminie), właściciel po zgłoszeniu tego w serwisie, czeka na odpowiedź z ASO o autoryzacji wymiany. Potem sprawdzają dostępność części oraz możliwości, gdzie będzie wykonywany serwis. Następnie zostaje mu przydzielony samochód zastępczy na cały okres naprawy jego pojazdu. Zwykle cały proces trwa około 3 miesiące. Zdecydowanie w gorszej sytuacji znajdują się właściciele pojazdów, którym gwarancja już się skończyła, ponieważ niezależnie od tego, gdzie będzie auto naprawiane (czy w ASO, czy poza ASO), wymiana silnika na inny lub jego regeneracja wiąże się z oddzieleniem go od pojazdu. To znaczy, że silnik będzie demontowany i następnie ponownie montowany, a do tego potrzebne będzie odpowiednie fakturowanie z oznaczeniem demontażu lub wymiany silnika na inny. Warto również pamiętać, że wymiana silnika na inny wiąże się z kosztami zakupu części technologicznych, takich jak: uszczelniacze czy siłownik sprzęgła. Czasami należy również wymienić o-ringi klimatyzacji nakrętki i śruby części zawieszenia.
Silniki BMW, kiedy zalecana jest wymiana
Przede wszystkim markę tych samochodów cechuje “specyficzna” budowa, a bardziej obudowanie każdego elementu podwozia. Przez to wymiana silników jest trudniejsza niż u innych producentów samochodów. Wszystkiego dowiesz się po wykonaniu diagnostyki komputerowej, dokonaniu oceny ciśnienia oleju, pomiaru kompresji i oceny stanu rozrządu. Mechanik podejmuje decyzje, kiedy konieczna jest wymiana silnika na inny, zwykle z powodu wymiany tłoków lub pierścieni, panewek czy wału korbowego. Należy wtedy rozeznać się czy naprawa silnika jest opłacalna, jak wymieniać, to na nowy, czy używany, głównie dlatego, że poszczególne części są droższe niż cały silnik. Jak zapobiec usterkom ? Pamiętaj o regularnym serwisowaniu pojazdu, i sprawdzaniu, czy części z faktury faktycznie zostały wymienione, ponieważ dzisiaj przy “szybkim życiu, wiele spraw ucieka uwadze, a samochód odpowiada za nasze bezpieczeństwo w podróży. Zwróć uwagę również na paliwo, jakie wlewasz i czy jest ono (w przypadku ropy) dostosowane do warunków atmosferycznych i nie wymaga użycia depresatora.