Wymiana oleju, czy dokonywać jej na zimnym silniku?

Motoryzacja

Każdy samochód, by powodować jak najmniej problemów swojemu właścicielowi powinien na bieżąco być serwisowany, gdyż posiada kilka istotnych części, które podlegają eksploatacji. Wymieć tu można tuleje w zawieszeniu, paski klinowe, klocki oraz tarcze hamulcowe czy wymiana płynu w układzie hamulcowym. Jednak najważniejszym elementem w codziennej eksploatacji samochodu jest regularne wymienianie oleju silnikowego. Jest to istotne, gdyż przepracowany olej traci swoje możliwości smarownicze i naraża nasz samochód na zatarcie się poprzez zbierający się tam brud i osady będące wynikami spalania paliwa. Te drobne „śmieci” rysują powierzchni tłoków oraz innych istotnych elementów potrzebnych do sprawnej pracy silnika.

Kiedy wykonywać wymiany oleju

Producent aut zazwyczaj umieszcza taką informację w instrukcji obsługi pojazdu. Okres wymiany zazwyczaj podaje się w kilometrach lub, jeżeli nie przejedziemy wskazanej liczby kilometrów, to przynajmniej raz do roku. Najczęściej wskazywane liczby to do 8 do 15 tysięcy kilometrów przejechanych od wymiany do wymiany. Niektórzy producenci mówią też o 30 tysiącach kilometrów, warto jednak zdać się tutaj na doświadczenie posiadaczy danego modelu, gdyż niekiedy producent zawyża liczbę kilometrów co wpływa później na trwałość naszej jednostki napędowej. Najoptymalniejszym punktem wymiany jest 10 tysięcy kilometrów, co sprawdza się w przypadku zdecydowanej większości aut osobowych. Oczywiście wiele też zależy od stylu jazdy. Kiedy nasze auto jest często obciążane, przeciągane na wysokie obroty na przykład z powodu użytkowania go na torze, czas eksploatacji oleju oraz filtrów jest dużo krótszy. W przypadku całego dnia na torze czasami warto dokonać wymiany już na drugi dzień, by odpowiednio zadbać o silnik.

Wymiana oleju na zimnym silniku

Jeżeli ktokolwiek powiedział wam, że wymiana oleju na zimnym silniku to dobry pomysł, to tutaj rozwieje to kłamstwo. Na zimnym silniku dokonuje się sprawdzenia stanu oleju. Dodatkowo warto również zadbać o to, by auto stało na równej powierzchni, gdyż każda nierówność może wpłynąć na rezultat.
Natomiast sama wymiana oleju na nowy, powinna się odbywać na lekko rozgrzanej jednostce napędowej. Pozwoli to rozrzedzić smarowidło, dzięki czemu większa jego ilość spłynie nam z silnika co znacząco wpłynie na jakość przeprowadzonej wymiany. Pozwoli dokładniej oczyścić komorę silnika, co jest niezwykle ważne przed zalaniem go świeżym olejem. Mamy wtedy pewność, że większość brudu opuściło serce naszego auta co pozwoli mu dużo dłużej bić i napędzać ukochane auto.

 

Motoryzacja
Dorabianie kluczyka do samochodu. Ile kosztuje i jak to zrobić?

Dorabianie kluczyka do samochodu to proces, który może wydawać się skomplikowany, ale jest niezwykle ważny dla każdego kierowcy. Niezależnie od tego, czy zgubiłeś klucz, uszkodziłeś go, czy po prostu chcesz mieć zapasowy na wszelki wypadek, dorobienie kluczyka do samochodu to coś, co warto zrealizować. Posiadanie dodatkowego klucza może zaoszczędzić wiele …

Motoryzacja
Jak obliczyć spalanie samochodu?

Znajomość spalania samochodu niesie ze sobą wiele korzyści, które mogą przyczynić się do oszczędności kosztów paliwa oraz lepszego planowania podróży. Przede wszystkim, wiedza na temat tego, ile pali auto, pozwala na bardziej ekonomiczną jazdę i kontrolę wydatków związanych z eksploatacją pojazdu. Korzyści ze znajomości spalania samochodu: Oszczędność pieniędzy – Świadomość, …

Motoryzacja
Czy opony mają wpływ na spalanie?

Opony są jednym z najważniejszych elementów pojazdu, mającym bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, komfort jazdy oraz zużycie paliwa. W dzisiejszych czasach, kiedy ekologia i ekonomia odgrywają kluczową rolę w naszych decyzjach, warto zastanowić się, jak opony wpływają na spalanie paliwa. Czy wybór odpowiednich opon może przynieść realne oszczędności i zmniejszyć nasz …